Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Je pohodlnější, ale má nevýhody. Lehká sádra není pro každého

Zdraví

  6:42
Kromě klasické sádry existuje tzv. odlehčená sádra – mnohem lehčí pryskyřice připomínající plast, proto se jí „plast“ také laicky říká. Je pohodlnější, ale má i své nevýhody – rozhodně se nehodí na všechny úrazy a některá pracoviště ji vůbec nenabízejí.
Zlomenina ruky - ilustrační foto.

Zlomenina ruky - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Na celkovém počtu dětských úrazů se zimní sporty podílejí jednou pětinou. Drtivá většina z nich naštěstí není nic vážného. „Jedná se o zhmoždění, odřeniny a drobné rány ošetřované na ambulanci, z velké části sem patří podvrtnutí, někdy vykloubení. Zlomeniny pak patří k úrazům, které musíme mnohdy operovat,“ říká profesor Ladislav Plánka, přednosta Kliniky dětské chirurgie, ortopedie a traumatologie FN Brno.

Na zmíněné klinice nasadí několik tisíc sáder ročně, ale plastová fixace se objevuje jen zřídka. „Situaci hodně ovlivnil Ústavní soud, který zrušil nadstandardy. Už nemůžeme upřednostňovat ‚bohaté‘, kteří si ‚lepší sádru‘ mohou zaplatit, proto ji nemůžeme mít v nabídce a dávat alternativy. Můžeme ji jen pasivně aplikovat,“ uvádí přednosta kliniky.

Klasická vs. odlehčená sádra

Klasická vs. odlehčená sádra „Plastová“ sádra je sice lehčí a není tolik choulostivá na vodu jako klasická sádra, takže vám usnadní život, ale na čerstvé a dislokované zlomeniny se nehodí.

Na některých pracovištích odlehčenou sádru po oficiálním zrušení nadstandardů vůbec neposkytují. Jinde ji sice aktivně nenabízejí, ale na vyžádání ji aplikují. Lehká sádra vyjde na zhruba 300 Kč za ruku a 500 Kč za nohu – záleží na množství použitého materiálu.

Otázkou podle jeho slov je, zda se jedná opravdu o nadstandard. „Plastová sádra má sice spoustu výhod, ale i mnoho nevýhod,“ říká. První spočívá podle profesora Plánky v tom, že je prakticky nemožné použít ji v běžných podmínkách akutně, když si dítě ruku zlomí nebo poraní. Tehdy je končetina oteklá, otok se mění a plastová fixace je cirkulární. Obíhá celou končetinu, fixuje ji v jakémsi skeletu, a pokud by se nasadila s konkrétním rozměrem, pak by otékající končetinu přiškrtila. A naopak – jakmile by otok opadl, byla by zlomené končetině velká a neplnila by fixační funkci.

„Existují samozřejmě plastové fixační systémy, které lze nasazovat formou dlahy, ale na to bychom museli mít speciálního pracovníka, který by hlídal dodržování správného technologického postupu včetně správného nasazení, správné délky, množství plastu a jeho vytvrdnutí. Náš provoz však musí pojmout všechny úrazy bez ohledu na pracovní dobu a na toto není připravený,“ říká profesor Plánka.

Záleží i na výrobci

Praxe je v tomto dětském chirurgickém zařízení taková, že pokud rodiče o plastovou sádru projeví zájem, lékař jim nejprve doporučí vhodného výrobce, protože jinou než jimi doporučenou sádru dítěti nenasadí – neslučovalo by se to s tímnejlepším, co pro dítě na klinice chtějí. „Na trhu je spousta výrobců plastové sádry, ale je mezi nimi i mnoho velmi nevhodných,“ upozorňuje lékař.

Některá pracoviště pošlou pacienta do lékárny či zdravotnických potřeb, aby si tam materiál na lehkou sádru zakoupil, jinde ji mají přímo v ordinaci. Za odlehčenou sádru pacient obvykle zaplatí kolem 300 korun v případě ruky a kolem 500 korun za plastovou fixaci nohy. Záleží na množství použitého materiálu.

Pití mléka dospělé před zlomeninami neochrání, tvrdí nová studie

Profesor Plánka uvádí, že na jejich klinice nasazují plastovou sádru u zlomenin, které jsou stabilní nebo byly sešroubované, a u těch, které jsou částečně zahojené, takže výměnou nehrozí žádný posun. „Aplikace plastové sádry přichází v úvahu nejdříve čtvrtý nebo pátý den po úrazu, kdy je otok většinou stabilizovaný. Tehdy sundáme sádrovou dlahu, kterou vždycky začínáme, a nasadíme plast. Větší zájem bývá pochopitelně v létě,“ doplňuje chirurg.

Výhody plastové sádry spočívají v tom, že je výrazně lehčí a je omyvatelná, byť na koupání se úplně nehodí – gáza tvořící vnitřní výplň pak špatně vysychá a může způsobit kožní problémy. Při dobrém nasazení a pokud dítě provádí jen běžné činnosti, je navíc prakticky nerozbitná. Tvrzení o nerozbitnosti však neplatí o klasické sádrové fixaci, kde při poškození nebo rozbití nezbývá než ji přesádrovat.

Přesádrování zadarmo, nebo za peníze?

Zdravotní pojišťovny se řídí výhradně kódy a čísly, takže uvedeli lékař kód zlomeniny, má pacient nárok na to, aby mu byla přiložena dlaha a následně – s určitým časovým odstupem – sádrová fixace. Na nic dalšího ke stejné diagnóze nárok nemá. „Všechno ostatní je už záležitostí dobré vůle. Kdybychom měli být striktně úřední, druhou fixaci by rodiče za dětského pacienta měli zaplatit,“ říká k případným reklamacím rozbitých sádrových fixací profesor Plánka.

Zcela nelze vyloučit ani reklamaci odlehčené sádry, kterou si na rozdíl od té klasické platí sám pacient – teoreticky se může stát, že tlačí nebo dřou její okraje. Záleží pochopitelně na tom, jak kvalitně je na ruku aplikována. Obvykle to jde vyřešit úpravou okraje. Právě hrozící reklamace, jejíž náklady by šly na vrub zdravotnickému zařízení, je ale pro některé nemocnice argumentem, proč odlehčenou sádru nenabízejí.

„Tato fixace byla dříve pacientům nabízena jako nadstandard. Byl vypracován souhlas a pacient si mohl vybrat mezi sádrovou fixací a odlehčenou. Nadstandardy byly bohužel zrušeny a náklady na odlehčenou sádru šly plně na účet oddělení. Proto v současné době aplikaci odlehčené sádry neprovádíme,“ říká ortoped Petr Závitkovský z pražské Nemocnice Na Homolce.

Na čerstvé a dislokované zlomeniny se nehodí

Aktivně lehkou sádru podle slov tiskového mluvčího Nemocnice Na BulovceMartina Šalka nenabízejí ani u nich, ale možnost aplikace zde je. „S pacienty to řešíme, až když projeví zájem. Ani pak se ale neaplikuje automaticky. Předchází tomu diskuse s pacientem a vysvětlování, zda je to pro něj nejvhodnější řešení,“ říká Martin Šalek. Celkem na Bulovce aplikují jen několik plastových sáder ročně a reklamace prý zatím neřešili.

Pražská Bulovka nedoporučuje tento typ sádry pacientům s dislokovanou zlomeninou nebo takovou, u které dislokace hrozí, ani lidem se zlomeninou či luxací, které jsou provázeny narůstajícím otokem. Ve FN Brno jsou podle slov tiskové mluvčí Anny Mrázové plastové sádry nabízeny konzervativně léčeným pacientům po prvním přesádrování, tedy asi týden po úrazu.

Průměrná délka penisu v erekci je 13,12 cm, tvrdí vědci

V Nemocnici České Budějovice podle tiskové mluvčí Ivany Kerlesové odlehčenou sádru sice na doléčení po 10 až 14 dnech od úrazu nabízejí a aplikují, ale z důvodu lepších zkušeností se sádrou klasickou doporučují pacientům spíše ji.

Velmi podobné je to ve Fakultní nemocnici Ostrava a v Nemocnici Pardubického kraje. Jejich tiskoví mluvčí Tomáš Oborný a Dušan Korel shodně potvrzují, že pokud si pacienti ve zdravotnických potřebách plastové sádry zakoupí, lékaři jim je na jejich přání aplikují. Ovšem jen za předpokladu, že to charakter úrazu a stav pacienta dovolí, protože odlehčená sádra není vhodná na každý typ poranění a prakticky nikdy na čerstvou zlomeninu. S případem reklamace odlehčené sádry se v žádné z oslovených nemocnic zatím nesetkali.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!