Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Neodmítejte všechny léčitele, radí lékaři

Věda

  13:42
Česká lékařská komora radí svým členům: nestavějte se k léčitelům apriori zamítavě. Spolupráce s léčitelem může pacientovi pomoci.

Akupunktura (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Nejbližším příbuzným pana Jiřího dala alternativní léčba novou naději, díky které získali i novou energii pomáhat. Lékaři mu odhadovali s pokročilým stádiem rakoviny několik týdnů života.

ČTĚTE TAKÉ:

"Když jsme narazili na hranice klasické medicíny, chtěli jsme vyzkoušet alternativní léčbu, která mému tatínkovi mohla pomoct. Bylo nepříjemné, že se nám lékaři skoro vysmívali, i když mu to pomáhalo. Prášky jsme mu pak dávali v nemocnici potají. Lékaři nás by nás od toho neodradili, ani kdyby se snažili sebevíc," říká jeho dcera Michaela.

Vyhozené peníze to podle ní nebyly, i když se nakonec nepodařilo jejího otce uzdravit. Naopak ji dodnes mrzí přístup lékařů.

Nabídek alternaivní léčby i pro velmi vážná onemocnění podle odborníků roste. Spolek Sysifos, který kritizuje alternativní a neověřené metody ve všech oblastech lidské činnosti, proto před časem vyzval lékařskou komoru, aby se proti alternativním metodám vymezila.

Medicína - ilustrační fotografie.

"Neprofesionální zásah léčitelů a používání neúčinných metod alternativní medicíny by snad bylo možno považovat i za trestný čin, protože pacient, důvěřující léčitelům, se často vzdává možnosti účinné terapie. Myslím, že s naším názorem by měla souhlasit i ČLK a měla by se od těchto nebezpečných nebo neúčinných, často šarlatánských postupů veřejně distancovat," myslí si Oskar Andrýsek, lékař a člen spolku Sysifos.

Lékařská komora se skutečně na výzvu Sysifosu rychle zareagovala a vědecká rada vydala oficiální doporučení, jak by měli lékaři k alternativní medicíně přistupovat. Týká se hlavně nemocných s rakovinou, ale přeneseně i ostatních pacientů. O dokumentu jako první psala MF Dnes. Ovšem spíš než jednoznačné absolutní odsouzení alternativních metod je stanovisko vědecké rady lékařské komory podanou rukou pro solidní léčitele.

Stanovisko upozorňuje, že u konkrétních metod a přípravků není prokázaná účinnost, některé jasně označuje za nesmysl. Závěrem ale uvádí, že některé mohou pacientům ulevit, pokud je užívají jako doplněk klasické léčby. "Postoj k léčitelům (nelékařům) by neměl být a priori zamítavý. Pokud léčitel spolupracuje s lékařem, mohou jeho rady nebo prostředky přírodní medicíny přispět ke zlepšení celkové kondice a kvality života nemocného," píše se ve stanovisku.

Proč není lékařská komora k vědecky neověřeným metodám přísnější? "Je nám jasné, že čím víc s tím budeme bojovat, tím víc tomu pomůžeme," vysvětluje předseda vědecké rady komory Zdeněk Mrozek. "Nechceme brát lidem víru," dodává. To ale neznamená, že by alternativní neověřené přístupy Mrozek schvaloval: "Vadí mi, když někdo zneužívá bezmoc pacienta z finančních důvodů."

Bylinky - ilustrační foto

Lékaři by podle stanoviska vědecké rady lékařské komory neměli různé bylinky nebo potravinové doplňky svým pacientům zakazovat. "Také to nezakazuju, jen říkám, že není žádný důkaz, že by to měnilo průběh nemoci. Je to ale jejich rozhodnutí," souhlasí Luboš Petruželka, přednosta onkologické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice.

Hlavním autorem doporučení vědecké rady ČLK byl profesor Pavel Klener. "Nikdy jsem neházel všechny léčitele do jednoho pytle. Ty, kteří spoulpracují a mohou pacientovi prospět, neodsuzuju," říká.

Problém ovšem je, když se pacienti s rakovinou upnou na alternativní medicínu, aniž by podstoupili klasickou léčbu, která jim prokazatelně může pomoci. "Kdo podává alternativní léčbu, neměl by dokonce zakázat standardní medicínské postupy, s tím jsem se také před několika lety setkal. Nemocný dostal informaci, že má brát alternativní léky a neměl by k tomu brát konvenční chemoterapii, to je nezodpovědnost," říká Petruželka.