Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Lékaři zkoumají možnosti transplantace lymfatických uzlin

Věda

  6:45
PRAHA - Lékaři zkoumají možnosti transplantace lymfatických uzlin. Mohla by pomoci ženám s rakovinou prsu, kterým po jejich odstranění otékají ruce. V tiskové zprávě o tom dnes informovala 1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy v Praze. Výzkum naplánovaný do roku 2020 financovala deseti miliony korun Agentura pro zdravotnický výzkum ČR, kterou zřizuje ministerstvo zdravotnictví.
Na operačním sále (ilustrační foto)

Na operačním sále (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Hlavním řešitelem výzkumu je Ondřej Měšťák z Kliniky plastické chirurgie 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Nemocnice Na Bulovce. S jednostranným otokem ruky, která se neodvodňuje, takzvaným lymfedémem, se setkává u pacientek s nádorem prsu, kterým byly mízní uzliny v podpaždí odstraněné.

„Konzervativní léčba zahrnuje nošení elastické bandáže a pravidelné lymfodrenáže či užívání léků, ale ani jedna z možností nedokáže ztracenou funkci mízních uzlin zlepšit u všech pacientek. Ani chirurgická léčba, kterou podstupuje minimum pacientek, není vždy úspěšná,“ uvedl Měšťák.

Transplantace je závod s časem. Rozhoduje pořadí na čekací listině

K myšlence transplantace uzlin ho přivedl článek o jejich přesunu z třísla do podpaždí. V USA, západní Evropě či na Tchaj-wanu už operaci vyzkoušeli. V Česku ji lékaři zatím experimentálně testují na zvířatech.

Chirurgický zákrok kombinují s použitím kmenových buněk a nákladnou léčbou, která podporuje růst mízních cév. Sledovat miniaturní uzliny a cévy potkanů jim umožňuje i moderní operační a zobrazovací technika, například bioluminiscence.

Mikroskop u operace

„Potkanům jsou transplantovány lymfatické uzliny potkaních dárců, kteří mají v buňkách přidán gen luciferázy, enzymu, díky němuž například světlušky svítí. Funkčnost uzlin se prokáže tím, že po podání substrátu pro luciferázu se v optickém zobrazovači rozsvítí,“ uvedl přednosta Centra pokročilého preklinického zobrazování 1. lékařské fakulty Luděk Šefc.

Vzniknout musela kvůli výzkumu i nová mikrochirurgická laboratoř s operačním mikroskopem, pod kterým lékaři operují. „Mikrochirurgie využívá principu, kdy je ruka schopna udělat jemnější pohyby, než vnímá oko. Potřebujeme proto mikroskop, abychom kolem milimetrové cévy dokázali stehy ušít,“ popsal Měšťák.

Autor:

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně
Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...