Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Zdraví

Léky volně z webu jsou rizikové, radí odborník

Lékárna (ilustrační foto)

Lékárna (ilustrační foto) foto: MAFRA, Petr Topič

Rozhovor
Na dovolenou vyrážejí nejen pacienti, ale také lékaři. Když pak člověk zjistí, že zastupující lékař ordinuje na druhém konci města, napadne ho, jestli by se potřebný lék nenašel na internetu – a třeba levněji než v lékárně. Mnohdy jej opravdu sežene, v nějakém prapodivném e-shopu nebo z druhé ruky na diskusním fóru. Dost pravděpodobně ale koupí neúčinný padělek.
  6:39

„V horším případě i zdraví škodlivou napodobeninu,“ dodává Jakub Dvořáček, který se věnuje mimo jiné také ověřování pravosti léčiv.

LN Sehnat léky na předpis na internetu není až takový problém. Kromě možnosti získat je z druhé ruky na webových fórech se objevují i na aukčních portálech. A dají se dokonce koupit v e-shopech tvářících se jako lékárny. Je nějaká z těchto možností legální?
Jedinou legální a hlavně bezpečnou cestou, jak získat léky vázané na lékařský předpis v České republice, je vyzvednout si je v kamenné lékárně. Jakýkoliv jiný způsob nákupu je vždy rizikový, což si bohužel někteří lidé stále neuvědomují. Navíc online nákup předpisového přípravku na internetu v ČRnení legální ani v případě, že pacient má předpis – v ČR jsou pravidla poměrně striktní, jinde v Evropě je již možné určité přípravky získat v případě, že e-shop vlastní kamenná lékárna. Podle našeho výzkumu zaměřeného na padělky léčiv ale byla desetina dotazovaných lidí ochotná koupit si lék vázaný na lékařský předpis mimo kamennou lékárnu, a to nejčastěji právě přes internet.

Jakub Dvořáček

Působí jako výkonný ředitel Asociace inovativního farmaceutického průmyslu, která je mimo jiné zodpovědná za vytvoření české části Evropského systému ověřování léčiv. Bude sloužit jako ověřovací platforma umožňující ověřit pravost léčiv kdekoli v dodavatelském řetězci v evropském hospodářském prostoru.

LN Lze tuto šedou zónu nějak účinně monitorovat?
V ČR tyto nelegální aktivity monitoruje Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). Každý originální výrobce léčiv je také sleduje a snaží se ve spolupráci s policií a Europolem zasáhnout a těmto nelegálním prodejům zabránit, aby se přípravek nedostal k pacientovi. Zaměstnanci farmaceutických společností, kteří se touto problematikou zabývají, se rekrutují z řad policistů a specialistů na organizovaný zločin. Výrobou a distribucí padělků se totiž často zabývají stejné zločinecké skupiny, které vyrábí a distribuují drogy.

LN Jak moc je pravděpodobné, že při nelegálním nákupu po internetu člověk narazí na padělek?
Problematika lékových padělků je globální problém obrovských rozměrů. Jen v loňském roce bylo ve 48 zemích světa zajištěno 10 milionů balení padělaných léků, což byl stále jen malý zlomek z celkového množství padělků, které se objevují na trhu. Pravděpodobnost, že při nákupu léků vázaných na lékařský předpis přes internet narazíte na padělek, je tak opravdu vysoká.

LN Dá se padělaný lék podle něčeho rozpoznat?
Na první pohled nijak. Zkopírovat balení není pro padělatele problém. Padělky mohou velmi přesně imitovat vzhled originálních léků, ať už tvarem, barvou, nebo vyraženými symboly. Pokud byste si vedle sebe položili dvě tablety, z nichž jedna bude originálním lékem a druhá padělkem, bude pro vás opravdu velmi obtížné, nebo spíš nemožné je od sebe rozeznat. Mnohem jistější je přemýšlet nad tím, jak si obstarávám léky a zda se ke mně dostaly legální, tedy bezpečnou cestou. Falešný lék často odhalí až snaha o jeho dohledání podle čísla šarže nebo chemický rozbor, což běžný člověk pochopitelně nemůže udělat.

Zabijácký cholesterol zkrotí nové léky. Mortalitu snižují o 57 procent

LN V čem jsou největší rizika padělaných léků?
Užívat lékové padělky vždy znamená riskovat své zdraví, nebo dokonce život. V zahraničí bohužel došlo i k případům úmrtí, kdy přímou příčinou smrti bylo právě požití padělaného léku. Pokud tyto přípravky vůbec obsahují nějakou účinnou látku, může jít o jiné množství, než je doporučená dávka. A to je stále ta lepší varianta. Vzhledem k tomu, že se výroba padělků odehrává v ilegalitě, vznikají padělky často ve velmi nevyhovujících hygienických podmínkách, kde o sterilitě prostředí nelze ani uvažovat. Výrobny padělků jsou mnohdy ukryty ve starých továrnách, různých garážích či dílnách v zemích, jako je Egypt, Pákistán nebo Čína.

LN Z jakých surovin se padělky vyrábí?
Je třeba si uvědomit, že výchozí surovinou pro padělaný lék může být naprosto cokoliv. Žádné standardy kvality, na jaké jsme zvyklí, zde neplatí. V zahraničí byl například zaznamenán případ, kdy padělaný dětský sirup na tlumení kašle obsahoval prudce jedovatou nemrznoucí kapalinu. V padělaných lécích se běžně nachází mnoho podezřelých a nebezpečných látek, jako jsou rtuť, olovo, kadmium, uran, polychromované bifenyly nebo benzo(a)pyren. K běžným výchozím surovinám pro padělky patří sádrokarton, cihly, nátěry na zdi, silniční barvy, ředidla, leštidla na parkety a další chemikálie používané nejen ve stavebním průmyslu.

LN Jaké léky se padělají nejčastěji a proč právě ony?
K nejoblíbenějším padělkům patří léky spadající do oblasti životního stylu. Konkrétně se jedná o přípravky na léčbu poruch erekce, anabolika a také anorektika, tedy přípravky na hubnutí. Často se také padělají anxiolytika, tedy léky tlumící úzkost, na nichž ale vzniká silná závislost, což může být ze strany pacientů motivací k tomu, aby je získali nelegálně. Padělat se ale dají jakékoliv léky. Objevují se padělky antibiotik, léků proti bolesti, ale bohužel i cytostatik proti nádorům a dalších léků zachraňujících život.

LN Vznikající evropský systém ověřování léků by měl pacienty více chránit před padělky. Jak by měl fungovat?
Systém ověřování léků vzniká hlavně kvůli ochraně pacientů. Krabičky budou od roku 2018 opatřeny speciálním 2D kódem, který lékárník načte a uvidí, zda je lék pravý. Od současného systému se liší v tom, že ověřuje každé balení vydávaného léku se záznamem v evropské databázi. Do databáze nahrávají výrobci unikátní identifikátor krabičky, hned jak krabička sjede z výrobní linky.

Medicína - ilustrační fotografie.

LN Takže se k pacientovi dostanou jen léky s „rodným listem“?
Ano. Jiný přípravek než ověřený by se k pacientovi neměl dostat. Ale mimo oficiální distribuční systém je možné, že se pacient s padělkem setká.

LN Jakou má dnes český pacient záruku, že se s padělanými léky nesetká v našich lékárnách, ať už internetových, nebo kamenných?
Stoprocentní záruku nemá, a proto tento nový systém vzniká. V tuto chvíli je to na lékárníkovi a ten by měl nesprávné léky poznat. Budoucí systém zároveň přes 2D matrixovou čtečku ověří, jestli není lék expirovaný, jestli je určen pro český trh, a další informace, které pacienta chrání.

Autor:

FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika
FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika

Monika Pavlíčková (35 let) je maminkou dvou dcer, sedmileté Terezy a čtyřleté Laury, a zároveň také manažerkou obchodního týmu společnosti ABF,...