Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Lepší imunita, ale i papilomaviry. Co jsme zdědili po neandrtálcích?

Věda

  6:54
Následky dávné mesaliance našich předků s neandertálci pociťujeme dodnes. Některé části neandertálského dědictví šly našim předkům k duhu a chránily je před infekcemi. Jiné nás vystavují riziku rakoviny.

Neandrtálec (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Před 60 000 roků se naši předci Homo sapiens vydali z Afriky dobýt svět. Evropu našli osídlenou robustními lovci dokonale přizpůsobenými drsnému klimatu ledových dob. Neandertálští starousedlíci a afričtí imigranti Homo sapiens se nemíjeli bez povšimnutí. Někdy v sobě našli zalíbení a plodili spolu děti. Dnešní Evropané si jako dědictví této mezidruhové mesaliance nesou v dědičné informaci až pět procent neandertálské DNA. Předci dnešních Afričanů se s neandertálci nestřetli, a proto dědičná informace současných obyvatel černého kontinentu příměs neandertálské DNA neobsahuje.

V horké africké kolébce lidstva formovaly evoluci Homo sapiens jiné podmínky, než na jaké pak narazil v zaledněné Evropě. Mohl křížením s neandertálci získat geny, které mu pomohly k osídlení nové domoviny? Už první analýzy lidské DNA naznačily, že tak naši předci přišli k variantám genů měnícím ochlupení, ukládání tuku nebo barvu pokožky. To vše jim usnadnilo život v Evropě. Chlupy a tuk je chránily před chladem. Světlejší pleť dovolovala slunečním paprskům pronikat kůží a syntetizovat dostatek vitaminu D i v klimatu, kde slunce tolik nesvítí a člověk musí zakrývat většinu povrchu těla oděvem.

Neandertálská imunita

Tým vedený Luisem Barreirem z Univerzity v Montrealu odhalil, že nám neandertálci předali geny pro lepší imunitní systém. Vědci odebrali krev 80 Afroameričanům a 95 lidem s evropskými kořeny a izolovali z ní buňky zvané makrofágy. Tento typ bílých krvinek pohlcuje a ničí bakterie. Když vědci předhodili makrofágům pěstovaným v laboratoři bakterie, likvidovaly je buňky Afričanů třikrát rychleji než bílé krvinky Evropanů. V makrofázích Afričanů pracuje s odlišným nasazením asi 4000 genů.

Důvod vymření neandertálců?

Neandertálcům jsme tento danajský dar nezůstali dlužni. Neandertálci se od našich předků nakazili některými tasemnicemi nebo bakterií vyvolávající žaludeční vředy a rakovinu žaludku.

Nově získané choroby možná dokonce přispěly k tomu, že neandertálci po krátkém soužití s pravěkými Homo sapiens vyhynuli.

Tento rozdíl v aktivitě genů byl patrný dokonce ještě předtím, než se bílé krvinky střetnou s bakteriemi. Největší rozdíly byly patrné u genů, které Evropané zdědili od neandertálců. Podle studie, kterou Barreiro a jeho spolupracovníci publikovali v předním vědeckém časopise Cell, byly neandertálské varianty genů příhodnější pro boj s evropskými mikroby. Pravěcí Homo sapiens si je po příchodu do Evropy z Afriky nemuseli klopotně vyvíjet, ale získali je křížením s neandertálci hotové. Nositelé neandertálských variant genů měli vyšší šanci na přežití a zplození dětí. Díky tomu se neandertálské geny udržely v naší DNA dodnes.

K podobným závěrům došel francouzský tým pod vedením Lluise Quintany-Murciho z pařížského Pasteurova institutu, který studoval bílé krvinky označované jako monocyty. I ty reagují na infekci bakteriemi nebo viry podle toho, zda pocházejí od Afričanů, či Evropanů. Také v této studii se ukázaly největší rozdíly v aktivitě u variant genů, které Evropané zdědili po neandertálcích.

„Hyperaktivní“ imunitní systém Afričanů mohl být výhodný při nákaze chorobami typickými pro teplé klima. V chladné Evropě se lidé potkávali s chorobami, při kterých je naopak výhodné, aby imunitní systém nereagoval příliš razantně, protože by mohl uškodit víc lidskému organismu než původci choroby. K takovým onemocněním patří například tuberkulóza.

Rozdíly v aktivitě buněk imunitního systému může vysvětlit vyšší náchylnost Afričanů k onemocněním, při kterých si imunitní obrana plete vlastní organismus s cizími buňkami a útočí na své buňky. Afroameričané jsou k těmto takzvaným autoimunitním onemocněním náchylnější než Američané s evropskými kořeny, i když žijí ve stejných podmínkách. Například chorobou zvanou lupus, při níž imunitní systém napadá vlastní kůži, klouby, ledviny, cévy, srdce a další orgány, onemocní Afroameričané třikrát častěji.

Pohlavní choroby

Sex s neandertálci s sebou nesl i riziko nákazy pohlavními chorobami. K těm nejrozšířenějším patří papilomaviry. Každý člověk jich hostí hned několik typů. Virus typu označovaného jako HPV16 patří k nejčastějším příčinám nádorů děložního hrdla nebo ústní dutiny. Jak dokazuje nová studie španělských vědců vedených Villem Pimenoffem z barcelonského Instituto Catalan de Oncologia, nevyšli naši předci z avantýr s neandertálci bez úhony a nakazili se od nich papilomavirem. Homo sapiens se dlouho vyvíjel jen na africkém kontinentě, a to se odráží v pestrosti DNA obyvatel subsaharské Afriky. Obyvatelé ostatních kontinentů jsou potomci menších skupin migrantů, které si do nové domoviny přinesly jen část genetického bohatství Afričanů, a jsou proto geneticky méně různorodí.

Ze stejných důvodů bychom měli u obyvatel subsaharské Afriky nacházet i geneticky nejrozmanitější viry. Papilomaviry tohle pravidlo nectí. Nejširší spektrum variant mají papilomaviry HPV16 Asiatů. Některé varianty těchto papilomavirů, například varianta HPV16A, se u obyvatel subsaharské Afriky vůbec nevyskytují.

Studiem dědičné informace papilomavirů HPV16 došli vědci k závěru, že když se od sebevAfrice oddělily vývojové větve vedoucí na jedné straně k neandertálcům a na druhé straně k pravěkým lidem Homo sapiens, odnesli si tito lidé i své vlastní papilomaviry, které se pak vyvíjely odděleně a geneticky se stále víc lišily. Když se pak po mnoha tisíciletích Homo sapiens a neandertálci setkali v Evropě a Asii, vyměnili si i viry HPV16. Kombinace virů ze dvou různých zdrojů zvýšila jejich genetickou pestrost. Homo sapiens přitom získal virus neandertálců, který se u nás projevuje jako původce nádorů.

Autor:

Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!
Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!

30 uživatelů eMimina mělo možnost otestovat krém na nohy od Manufaktury z kolekce Louka. Pomohl vám na suchou a hrubou pokožku chodidel? Přečtěte...