Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Letní chřipky a angíny. Ne vždy dokážeme čelit teplotnímu šoku

Zdraví

  6:00
PRAHA - Horké léto je nejrizikovější pro vznik akutních onemocnění dýchacích cest. Letní chřipky jsou důsledkem teplotního šoku, kterému organismus ne vždy dokáže čelit, řekl primář oddělení ORL a chirurgie hlavy a krku Nemocnice Na Homolce Petr Jirák. Letní chřipku nezpůsobují chřipkové viry, ty přicházejí až v zimě. Letní chřipka může také přerůst v závažný bakteriální zánět, letní angínu.
Chřipka, ilustrační foto.

Chřipka, ilustrační foto. foto: Shutterstock

Zdravotní problém podle Jiráka obvykle vyvolá klimatizace, kdy člověk z horkého venkovního prostředí přijde do vychlazené místnosti. "S podobnými rychlými změnami, které by současně neprovázela změna ošacení, se běžně nesetkáváme. Když v zimě vyrážíme z teplé místnosti ven, dobře se oblékneme. V létě to ale opačně funguje jen výjimečně," uvedl.

Většina lidí uvítá, že po příchodu do klimatizované místnosti jim není horko, málokdo si oblékne hned svetr. "To je pro tělo veliký šok. Když v klimatizovaných místnostech snížíme teplotu na 20 stupňů a teplota venku dosahuje 34 stupňů, je teplotní rozdíl celých 14 stupňů," řekl.

Zapomeňte na větrák namířený přímo na sebe

Kdo si v místnosti chlazené klimatizací navíc ještě dá chladný nápoj s ledem, nachladí se téměř jistě. Pokud si přehřátý na sebe pustí větrák, či v autě chladný proud z klimatizace namíří přímo na sebe, může očekávat pořádnou rýmu. Tělo neumí na takovou změnu v krátké chvíli přiměřeně reagovat, výsledkem může být porucha obranyschopnosti a nemoc.

Rýma a chřipka mohou přerůst v zánět horních cest dýchacích, tedy hrtanu, případně dutin, kde hrozí porucha funkce Eustachovy trubice v uchu a zánět středního ucha. Na sliznici poškozené virovou infekcí se může rozvinout bakteriální zánět. "Pak už je třeba vyhledat lékařské ošetření a často i nasadit antibiotika," uvedl Jirák.

Nejobávanější komplikací angíny je absces, což je chorobná dutina vyplněná hnisem. Pokud je bakteriální infekce agresivní, nebo člověk má významnou poruchu obranyschopnosti, může se absces vytvářet v oblasti krčních mandlí. "Tento zánět vidíme v létě v ordinacích častěji než v jiných měsících roku," podotkl Jirák.

ČTĚTE TAKÉ:

Absces se projevuje postupně se zhoršující jednostrannou bolestí v krku a obtížemi s polykáním. Nutné je vyšetření na pracovišti ORL a chirurgický zákrok, jinak se mohou rozvinout i život ohrožující komplikace.

Autoři: ,