Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Lidská plodnost stále klesá. Problémy má čtvrtina českých párů

Zdraví

  6:59
Statistika je neúprosná. Až čtvrtina českých párů se marně pokouší přivést na svět potomstvo přirozeným způsobem, stále více dvojic se musí spolehnout na asistovanou reprodukci.
Těhotná - ilustrační foto.

Těhotná - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Zatímco dříve převládaly při marné snaze o početí zdravotní problémy na straně žen, dnes je podíl na neplodnosti páru u mužů a žen vyrovnaný. V současnosti se připisuje problémům na straně muže 40 procent, u ženy je to stejné procento. Zbývajících 20 procent pak připadá na kombinaci faktorů u obou partnerů.

Odrazem nepříliš povzbudivých čísel je zvyšující se počet umělých zásahů do jinak přirozeného děje. David Rumpík, ředitel Kliniky reprodukční medicíny a gynekologie ve Zlíně, upozorňuje, že oproti necelým osmnácti tisícům léčebných cyklů v Česku před šesti lety to bylo loni už více než pětadvacet tisíc.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR roste nejen počet zahájených léčebných cyklů. Přibývá také žen, které podstupují léčbu ve vyšším věku. Proti roku 2007, kdy ženy nad 40 let tvořily 10,7 procenta, v roce 2012 jich bylo 21,7 procenta. Možná i to je jeden z důvodů, proč je v naprosté většině v asistované reprodukci používána metoda mimotělního oplodnění.

Volbě vhodné metody předchází řada vyšetření

Nejvhodnější způsob léčby neplodnosti doporučí lékař na pracovišti asistované reprodukce na základě diagnózy. K ní je zapotřebí gynekologické vyšetření ženy, u muže je vyšetřen spermiogram, tedy stanovení množství a kvality spermií v ejakulátu. Lékaři také u ženy vyšetřují hladiny hormonů a pomocí ultrazvuku zkontrolují dělohu a vaječníky. Ke slovu může přijít i genetické a imunologické vyšetření obou partnerů.

U některých párů doporučí lékař vyzkoušet metodu plánovaného pohlavního styku nebo intrauterinní inseminace (IUI). „Jedná se o nejjednodušší metodu asistované reprodukce. Spermie se zkoncentrují a pročistí a v období ovulace se speciálním katetrem zavádějí do dutiny děložní. Metoda je ambulantní a nevyžaduje anestezii,“ vysvětluje David Rumpík. Tato metoda je úspěšná asi v 10 až 15 procentech na cyklus. Pokud je ale spermiogram muže pod hraniční hodnotou, doporučuje se rovnou metoda IVF, tedy mimotělní oplodnění.

Jaroslav Hulvert, primář IVF oddělení klinického centra ISCARE, potvrzuje, že metodu IVF v současné době podstupuje zhruba 75 procent neplodných párů. U zbylých 25 procent se daří pomoci k otěhotnění jinými metodami, jako jsou hormonální úprava menstruačního cyklu, inseminace nebo laparoskopická či hysteroskopická operace.

Neponechat nic náhodě

„Z metod asistované reprodukce je jednoznačně nejpoužívanější metoda in vitro fertilizace neboli IVF s vložením spermie do vajíčka (ISCI),“ upřesňuje doktor Hulvert. Spermie českých mužů nejsou v dobré „kondici“, a tak lékaři většinou neponechávají nic náhodě. Zjednodušeně řečeno – do vajíčka je spermie vložena přímo, místo aby bylo splynutí pohlavních buněk ponecháno přirozenému vývoji.

„Metoda in vitro fertilizace s laboratorní metodou ICSI (intracytoplasmatic sperm injection) se v současné době používá ve více než 80 procentech všech prováděných mimotělních oplození. Nejčastějším důvodem je zhoršená kvalita a počet spermií,“ konstatuje Jaroslav Hulvert a dodává, že se stále častěji užívá i u neplodných párů, kde příčina neplodnosti sice nevylučuje spontánní oplození při metodě IVF, ale použití intracytoplazmatické injekce, která dopraví spermii přímo do vajíčka, úspěšnost cyklu roste.

Poznejte své embryo

Lékaři mají k dispozici stále dokonalejší metody, jak zjistit, že do dělohy přenášejí ta nejlepší embrya, která při mimotělním oplodnění vznikla. Jednou z nich je preimplantační genetická diagnostika (PGD). „Tato metoda nám umožňuje na základě vyšetření buňky embrya zjistit, zda je embryo chromozomálně v pořádku a v některých konkrétních případech vyloučit závažná dědičná onemocnění, jako je například cystická fibróza,“ říká doktor Hulvert.

Současně ale potvrzuje, že tato metoda není vzhledem k náročnosti, ale i z různých jiných důvodů, vhodná u každého neplodného páru, ale pouze v jasně indikovaných případech.

Těhotenský test - ilustrační foto

Embryolog také může vyvíjející se zárodek lidského života velmi podrobně sledovat před tím, než je přenesen do těla matky. „Sledování vývoje embryí v rámci jejich mimotělní kultivace před přenosem do dělohy probíhá pomocí se mikontinuálního monitoringu,“ říká Renata Hüttelová, vedoucí embryologické laboratoře kliniky IVF CUBE. „Semi“ proto, že obrázky jsou snímány v určitých časových intervalech – zhruba po 20 minutách, takže se nejedná o zcela kontinuální pozorování. „Toto sledování vývoje slouží k mapování dějů během jednotlivých buněčných dělení, která jsou základem růstu embrya,“ říká doktorka Hüttelová. Celý průběh může přes internet sledovat i pár, který se cyklu účastní, a dokonce získat i videosekvenci z vývoje embrya, z něhož se možná vyvine jejich budoucí potomek.

To ale samozřejmě není hlavní účel této metody. „Monitoring vývoje embryí umožní embryologovi sledovat veškeré detaily uskutečněné během jednotlivých vývojových etap a zároveň zaznamenat jejich dynamiku,“ pokračuje lékařka. Detaily vývoje (zejména ty, které jsou časově „nestabilní“ – objevují se a zase mizí) pak umožní hodnotit implantační potenciál embrya.

Odborník zkrátka může využít maximum poznatků k tomu, aby do matčiny dělohy bylo přeneseno to „nejkvalitnější“ embryo, což znamená větší naději, že se zde uhnízdí a bude zdárně pokračovat ve vývoji. Tato metodika je podle Renaty Hüttelové použitelná u všech párů absolvujících cyklus IVF. Velmi přínosná pak může být tam, kde již nějaké předchozí cykly skončily neúspěchem.

Autor: