Sobota 11. května 2024, svátek má Svatava
130 let

Lidovky.cz

Luxusní pouť do Mekky

Magazín

  9:17
Miliony lidí proudí každoročně do Mekky, aby vykonali posvátnou pouť - hadždž. I nejposvátnější poutní místo islámu, rodiště proroka Mohameda a město, k němuž se při svých modlitbách denně obracejí miliony muslimů, však podléhá komerci.

Z mrakodrapu Zamzam, který je součástí plánovaného hotelového komplexu Abrajt Al-Bait, je výhled přímo na Velkou mešitu a svatyni Kaaba.

Nedaleko Velké mešity vyrůstá luxusní komplex budov Abraj al-Bait s mrakodrapem Zamzam. Ten vybudovala developerská společnost Binladin Group, založená otcem Usámy bin Ládina, a pojmenovala jej podle posvátného pramene, který vyvěrá pod svatyní Kaaba.

Komplex funguje na principu takzvaného „timeshare“ neboli sdílení času - (nejen) poutníci si tu mohou zakoupit právo k užívání části nemovitosti, například na jeden týden v roce. Kritici však poukazují, že koncept luxusního komplexu s přímým výhledem na Velkou mešitu jde přímo proti duchu Pouti. Hadždž mimo jiné potvrzuje příslušnost muslimů k Bohu a jejich ochotu vzdát se materiálních zájmů. V Zamzamu na ně přitom čeká ubytování pětihvězdičkové kvality, obrovské nákupní centrum a spousta restaurací.

Týdenní pobyt za miliony
Pouť také muslimům připomíná, že při velkém shromáždění v Den posledního soudu si všichni lidé budou před Bohem rovni. Poutníci, kteří se v Zamzamu ubytují, však podle kritiků dávají najevo svou nadřazenost a porušují pravidla čistoty, rovnosti a jednoduchosti, na kterých je pouť do Mekky založena. Pronájem bytu o ploše 33 metrů čtverečních s výhledem na město stojí mimo sezonu v přepočtu 147 600 korun.
Nájem bytu s výhledem na Kaabu v poutním měsíci vyjde téměř na čtyři miliony korun.
„Tyto timesharové aktivity jsou čirým zneužitím a komercionalizací svatého města,“ řekl britskému deníku Guardian historik Irfan Ahmed Aláví z Islámské nadace pro ochranu kulturního dědictví. Ta se v Mekce snaží chránit památky s velkou historickou či kulturní hodnotou. „Výmluva saúdskoarabské vlády je stálý nedostatek ubytovacích zařízení v Mekce, ale vybavení Zamzamu je naprosto nemístné. Při hadždži nepotřebujete nákupní centrum a restaurace. Mramorové podlahy vaši pouť neobohatí ani z vás neudělají lepšího muslima. A nápad, jak na poutnících co nejvíc vydělat, je výjimečně odporný. Takové znesvěcení by bylo ještě před 30 lety nemyslitelné,“ říká Aláví.

Timesharingové společnosti nemají nouzi ani o muslimské zákazníky z Evropy. „Právo k užívání lze dále pronajmout či prodat, a tak se najdou i lidé, kteří do něj investují jen s cílem rychlého zisku,“ řekl deníku Guardian Talal Mahmúd Málik, šéf timesharingové společnosti Alpha1Estates. „Většina lidí to ale vnímá především jako duchovní investici,“ dodal Málik.

Timeshare se prý v Mekce rozjížděl pomalu, ale během ramadánu se obchody začaly hýbat. „Byli jsme překvapeni zájmem mladých lidí. Nejvíce však investovali starší muslimové, kteří tu chtějí trávit část důchodu.“

Autoři:

Rozdáváme kojenecké mléko Hipp ZDARMA
Rozdáváme kojenecké mléko Hipp ZDARMA

HiPP rozšiřuje své portfolio kojeneckého mléka o nový typ obalu. Novinka přichází ve formě HiPP COMBIOTIK® v plechové dóze, 800 g, která nabízí...