Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Malé Britce s rakovinou pomohla unikátní genetická léčba. Jako prvnímu člověku na světě

Zdraví

  10:48
LONDÝN - Roční britská holčička postižená rakovinou se v londýnské nemocnici Great Ormond Street (GOSH) stala prvním člověkem na světě, který podstoupil průkopnickou genetickou léčbu. Malá pacientka, která onemocněla akutní leukémií a které lékaři ještě nedávno nedávali šanci přežít, se nyní uzdravuje. Stále ale nelze vyloučit, že se nemoc vrátí.

Do celosvětového boje s rakovinou hodlají výrazně zasáhnout olomoučtí vědci. foto: ©? US NavyČeská pozice

Informoval o tom v pátek deník The Times a další britská média.Layle Richardsové byly tři měsíce, když u ní lékaři odhalili leukémii. Jak je podle britských lékařů u podobných velmi malých pacientů časté, chemoterapie a transplantace kostní dřeně dívku nevyléčily. Lékaři už nevěděli, jak Layle více pomoci, a den před jejími prvními narozeninami doporučili rodičům už jen paliativní péči před koncem života.

Zemřela ‚Popelka‘ z 11. září. Marcy Bordersová podlehla rakovině

Otec dívenky Ashleigh Richards se ale odmítl vzdát naděje. „Nechtěl jsem, aby se to ubíralo takovým směrem. Raději jsem chtěl, aby zkusila něco nového a risknul jsem to,“ řekl BBC. Lékaři poté získali rychle povolení k provedení nové čistě experimentální léčby, která se dosud vyzkoušela jen na myších. Po zákroku se stav dívky natolik zlepšil, že je už zpět doma u rodičů a plná života.

Milník v používání nových genetických technologií

Zákrok spočíval v zavedení genericky pozměněných imunitních buněk, zvaných UCART19, do těla pacientky. Vědci přitom použili speciálně upravené bílé krvinky jednoho zdravého dárce. Zákrok vyvolal u dívky vyrážku, jak lékaři předpokládali, ale rakovina ustoupila. „Její leukemie byla tak agresivní, že taková odezva (dívčina organismu) je jako zázrak,“ citoval lékaře deník The Independent.

Zdravá výživa může přispět k úspěchu onkologické léčby

Zda se léčba stane běžně užívanou metodou, se však zatím neví. „Tuto léčbu jsme použili jen u velmi silné holčičky a nelze zatím tvrdit, že se bude jednat o vhodnou léčbu pro všechny děti (s nádorovým onemocněním),“ řekl novinářům profesor genetické léčby a imunologie Waseem Qasim z nemocnice GOSH.

Ale tento případ je podle něj v každém případě dalším milníkem v používání nových genetických technologií. „Účinky (léčby) pro toto dítě byly ohromující. Pokud se to potvrdí u jiných pacientů, mohlo by to znamenat velký pokrok v léčbě leukemie a dalších rakovin,“ dodal Qasim.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!