Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Máme největší výskyt encefalitidy, a přesto se neočkujeme, diví se lékař

Věda

  7:00
PRAHA - Česká republika patří mezi evropské země s největším výskytem klíšťové encefalitidy. Zatímco v Rakousku je proti tomuto vážnému infekčnímu onemocnění očkováno téměř 80 procent populace, v Česku se číslo pohybuje kolem 30 procent. Zejména kvůli mírné zimě ale letos hrozí, že se klíšťata přemnoží.
Klíště - ilustrační foto

Klíště - ilustrační foto foto: Shutterstock

„Ideální by bylo, kdyby si lidé ještě před létem vybudovali dostatečně silnou imunitu,“ říká primář Kliniky infekčních onemocnění Ústřední vojenské nemocnice v Praze Petr Smejkal.

Lidovky.cz: Proč v Česku není o očkování takový zájem?
Samotného mě to překvapuje, protože vakcína je bezpečná, zatímco onemocnění může skončit velmi dramaticky – obrnou nebo doživotním postižením.

Lidovky.cz: Tento laxní přístup veřejnosti se týká jen očkování proti encefalitidě?
Právě, že ne. Stejné je to i v případě chřipky. Přístup Čechů k očkování je v porovnání s ostatními evropskými zeměmi tradičně dost konzervativní. V sousedním Rakousku je proočkováno 70-80 procent populace a její výskyt díky tomu výrazně poklesl. U nás jsme někde na 30 procentech, což je určité zlepšení, ale rakouské úrovně jsme ještě ani zdaleka nedosáhli. Nevím, jestli je to cenou, nebo tím, že lidé o možnosti očkování nevědí.

Lidovky.cz: Pojišťovny navíc očkování nehradí.
Bohužel. Obvykle stojí kolem 700 korun, ale ceny se liší. Určitě je dobré nabídky sledovat, protože pojišťovny často nabízejí různé sezónní akce a slevy.

Lidovky.cz: Obecně se uvádí, že pro očkování proti klíšťové encefalitidě je nejlepší zimní období. Mají lidé možnost nechat se očkovat ještě na jaře?
Lidé mohou přijít v průběhu celého roku, ale nejvhodnější je to rozhodně v zimě a na jaře, aby se před létem, kdy se klíšťat vyskytuje nejvíce, vytvořila dostatečná imunita.

Lidovky.cz: Kolikrát musí pacient k lékaři přijít?
Postupně dostane tři injekce. Jak jsem řekl, první z nich nejlépe v zimě, další přibližně po měsíci a poslední za šest měsíců nebo maximálně za rok. Ale už po prvních dvou aplikacích jsou jeho protilátky na dobré úrovni.

Lidovky.cz: Působí v těle do konce života, nebo by se lidé měli po určité době nechat přeočkovat?
Můžete si nechat jejich hladinu zkontrolovat, ale po prvních třech letech je dobré očkování zopakovat. Poté už pacienti chodí na přeočkování každých pět let.

Lidovky.cz: Jsou nějaké skupiny výrazně ohrožené?
Nezáleží ani tak na věku, jako na tom, jestli se lidé pohybují v místech, kde se klíšťata vyskytují. V České republice máme určité rizikové oblasti, z nichž nejohroženější je tradičně Středočeský a Jihočeský kraj, Polabí a okolí toku Vltavy. Určitě bych vždycky doporučil poradit se o nutnosti očkování s lékařem.

Lidovky.cz: Je nutné objednat se na nějaké speciální pracoviště?
Ne, proti encefalitidě očkuje většina praktických lékařů. Pokud má ale pacient zájem, může zajít do některého z očkovacích center.

Lidovky.cz: Když se podíváte na letošní mírnou zimu, bude mít na množství klíšťat vliv?
Řekl bych, že klíšťat bude určitě více. Důležitou roli ale hraje také to, že celosvětově kvůli oteplování jejich počet směrem na sever roste.

Autor:

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...