Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

„Maso“ z kosti dinosaura

Věda

  11:10
PRAHA - Senzační nález měkkých tkání dinosaurů může pomoci objasnit příbuzenské vazby mezi jednotlivými druhy.

Tyranosaurus rex foto: Reprofoto

Kariéra dinosaurů skončila před 65 miliony roků. Po takové době let by z organických molekul nemělo zůstat vůbec nic, a vědci se proto musí spokojit se zkoumáním zkamenělých kostí. Tento obecně uznávaný názor zpochybnila americká bioložka Mary Schweitzerová z North Carolina State University. Rozpustila minerály uložené ve zkamenělé stehenní kosti tyranosaura a v hmotě, která zbyla, narazila na podivné útvary. Nápadně se podobaly cévám. V jejich nitru byly dokonce patrné zbytky červených krvinek. Další pohled přes optiku mikroskopu odhalil v okolí cév zbytky buněk, jež mají na starosti tvorbu kostí.

Většina paleontologů vítala tyto výsledky s notnou dávkou skepse. Mary Schweitzerová však předložila kolegům další překvapivý objev. V nitru 70 milionů let staré kosti tyranosaura narazila na tenkou vrstvičku protkanou hustou sítí kanálků. Podobná, houbovitě uspořádaná vrstva se tvoří v nitru kostí samic ptáků, které se připravují ke snášení vajec. Ukládají do ní vápník, který následně čerpají k tvorbě skořápky.

Na sympoziu pořádaném Společností pro paleontologii obratlovců překvapivé nálezy potvrdily další referáty. Američtí paleontologové vedení Paulem Bybeem objevili houbovitou vrstvičku v kostech allosaura, jenž žil před 150 miliony roků, a také ve 110 milionů let starých ostatcích tenontosaura. Vývojové větve vedoucí k těmto dvěma zástupcům druhohorní fauny se oddělily před 230 miliony let. Znamená to, že evoluční „vynález“ zásobárny vápníku v houbovité kosti je velice starý. Jako první jej mohly využívat samice plazů, kteří vznikli poté, co se předci dinosaurů a ptáků oddělili od předchůdců krokodýlů.

Když se žena zakousne do kostry

Fakt, že se nám vůbec dochovaly kosterní pozůstatky tvorů starých miliony let, je sám o sobě natolik úžasný, že dělá těžkou hlavu i kreacionistům, kteří mají k víře na zázraky sklony. Zbytek světa si na pravěké kosti postupně zvykl, odborníci si je doslova zamilovali. A nechtějí si je nechat vzít, i když nové poznatky ukazují, že kosti mohou být schránkou pro věci mnohem neuvěřitelnější.

Také Mary Schweitzerová prezentovala na konferenci důkazy, které nahlodaly pochyby početné obce skeptiků. Podrobila analýzám hmotu houbovité kosti, a zjistila, že se v ní nacházejí částečky hydroxyapatitu, vápenatého minerálu vznikajícího jen činností živých organismů. Z toho je jasné, že kost vytvořil za svého života dinosaurus. Ještě větším překvapením skončily analýzy hmoty, která zůstává po odleptání minerálů z fosilizované kosti. Schweitzerová v ní našla krátké úlomky molekul kolagenu. Tato bílkovina tvoří základní nosnou konstrukci, na niž se v těle živočichů věší buňky. Kolagenové lešení skýtá potřebnou oporu i buňkám kostí.

„Vypadají jako kolagen, chovají se jako kolagen a přitom jsou staré 68 milionů let. Není to úžasné?“ komentoval referát v rozhovoru pro vědecký týdeník Science britský paleontolog David Martill z University of Porthsmouth. Analýzy prokázaly také přítomnost stopových množství osteokalcinu, jenž je důležitý pro ukládání vápníku do kostí.

Podobné objevy mohou vrhnout nové světlo na evoluci pravěkých tvorů. U drtivé většiny pravěkých fosilií se nemohla zachovat DNA, z níž se dají vyčíst příbuzenské vazby mezi zástupci jednotlivých druhů a skupin. Porovnání struktury bílkovin může analýzy DNA do značné míry nahradit.

Autor:

FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika
FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika

Monika Pavlíčková (35 let) je maminkou dvou dcer, sedmileté Terezy a čtyřleté Laury, a zároveň také manažerkou obchodního týmu společnosti ABF,...