Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Dítě závislé na internetu? Mluvte s ním, tvrdí čeští vědci

Věda

  7:00
Nadměrné užívání internetu, které ohrožuje asi pět procent českých dětí, většinou nevyřeší žádné rodičovské zákazy. Rodiče musejí s dětmi především mluvit o jejich aktivitách "na síti" a pečovat o jejich citové a sociální potřeby v běžném světě. Dospěli k tomu výzkumníci z brněnské Masarykovy univerzity, kteří se za Česko zapojili do mezinárodního výzkumu EU Kids Online. Výsledky představili novinářům.
Chlapec s notebookem (ilustrační foto)

Chlapec s notebookem (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Všechny znaky závislosti na internetu a nových médiích vykazuje v celoevropském měřítku asi jedno procento dětí. Alespoň jeden znak z pěti ovšem splňuje už 30 procent dětí. Závislostní chování ve vztahu k internetu podle vedoucího výzkumného týmu Davida Šmahela reálně ohrožuje asi pět procent českých dětí. Riziko ale prý není zdaleka tak velké, jak se někdy může zdát třeba z novinových titulků.

ČTĚTE TAKÉ:

"Je třeba děti i jejich rodiče nadále vzdělávat a učit je rizikům čelit. Pozitiva používání internetu však jednoznačně převažují," uvedl Šmahel. Odborníci upozorňují na to, že množství hodin strávených na internetu není samo o sobě znakem závislosti. Co připadá rodičům nadměrné, může být pro mladou generací normou. Směrodatné jsou především dopady na život dítěte.

Emocionální problémy

Závislost se rodí tam, kde děti kvůli internetu nejí nebo nespí, cítí se nepříjemně, když jsou offline, případně zanedbávají rodinu, přátele, školu a koníčky. Nadměrné užívání internetu se týká hlavně starších dětí, zejména těch, které mají emocionální problémy, a těch, které rády vyhledávají nové a vzrušující zážitky.

Ohroženou skupinou jsou i digitálně nadprůměrně gramotné děti. "Náchylné mohou být děti, u kterých se kombinuje to, že se nacházejí v nějakém psychologicky citlivém období, navíc mají vysoké digitální dovednosti a k tomu ještě příležitost je uplatnit. Má-li dítě problémy v jiných oblastech života, je pravděpodobnější, že je bude mít i s internetem," uvedl Šmahel.

Zákazy příliš nefungují, stejně jako časté kontroly nebo monitorování online aktivit dětí. Restrikce totiž nejde ke kořenům problému, navíc může děti dotlačit k jiným závislostem, třeba k drogám. "Doporučujeme, aby se rodiče aktivně zapojili do online aktivit svých dětí tím způsobem, že s nimi budou diskutovat o tom, co na internetu dělají, a budou připravení jim pomoci, pokud nastane nějaký problém. Pomoc může ve výsledku spočívat i v návštěvě psychologa," uvedl Šmahel.

Internetu a novým médiím se na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity věnuje speciálně sestavený mezioborový tým. Jeho členy jsou psychologové, sociologové a mediální odborníci. Upozorňují na to, že ohledně existence závislosti na internetu ještě nepanuje mezi odborníky jasná shoda. Pro její vymezení chybí závazná měřítka. Předmětem diskusí je samotný pojem závislosti na internetu. "My se držíme termínu excesivní užívání internetu," uvedla výzkumnice Kateřina Škařupová.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Autoři: ,