Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Meandry Rokytky jsou podle lidí nejlepší řešení pro ochlazení Prahy

Magazín

  5:27
PRAHA - Lidé vybrali meandry Rokytky za nejlepší opatření, který pomáhá v Praze před extrémním vedrem a suchem. V anketě spolku Arnika získalo nové koryto vybudované před čtyřmi lety podporu 98 lidí ze 747, kteří se do ankety zapojili. Dalšími lokalitami, které ocenili, jsou park ve Stromovce a Kinského zahrada. o tom informovala Arnika, která vyhlásila anketu na začátku července.

Pražský Orloj. foto:  Petr Topič, MAFRA

„Anketou jsme chtěli Prahu i její obyvatele inspirovat, jak dále usnadnit život v rozpálené metropoli. Zajímavé je, že Pražané oceňují i nápady mimo obydlené centrum, a uvědomují si, jak důležitá jsou opatření v krajině,“ uvedl k výsledkům Václav Orcígr z Arniky.

Vedro ztěžuje práci pražským soudům, situace je místy kritická. V jednací síni zkolaboval svědek

Regulované vybetonované koryto Rokytko nahradily před čtyřmi lety přirozenější meandry, které umožňují rozliv vody do louky. Meandrující tok má zabránit ničivým povodním v případě přívalových dešťů a v období sucha a vysokých teplot zadržet v krajině vodu, která svým odpařováním ochlazuje vzduch.

„Ve většině měst je velice nízká propustnost povrchů, dešťová voda je odvedena kanalizací a dále se nevyužívá. Voda je přitom nezbytná k tomu, aby fungovaly přírodní klimatizační jednotky. Právě proto za mě vítězí meandry Rokytky,“ dodal k vítěznému řešení Adam Vizina z Národního ústavu vodohospodářského.

Mezi zelenými střechami, fasádami, pítky, kašnami a parky na druhé místo dosáhla Stromovka se 47 hlasy a na třetí Kinského zahrada se 42 hlasy. Přes 30 lidí vybralo také Františkánskou zahradu, Grébovku a zahradní kolonii Ořechovka.

Tepelný ostrov

V anketě lidé vybírali z 62 řešení, která byla navržena Pražany i odbornou porotou. Tu tvořili Adam Vizina z Národního ústavu vodohospodářského, Josef Patočka z hnutí Limity jsme my a Bohuslav Binka z Masarykovy univerzity. Hlasování skončilo s koncem září na webu, kde jsou nyní kompletní výsledky.

Podle analýzy Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd ČR se zejména v zastavěných částech budou teploty v budoucnu ještě zvyšovat. Analýzu vědci zpracovali jako podklad pro adaptační strategii Prahy na změnu klimatu.

Vlivem tepelného městského ostrova je v centru Prahy proti jejímu okraji o dva až tři stupně Celsia vyšší teplota. Tepelný ostrov je způsoben zástavbou z materiálů, jako jsou beton a asfalt, které v sobě zachycují teplo. Situaci zlepšují vodní plochy, rozšiřování zeleně, výsadba stromů a stromořadí.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!