Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Léčivá francovka. Mentolová vůně Alpy se line už 100 let

Zdraví

  7:00
PRAHA - Slovem francovka se od počátku 19. století označuje alkoholový extrakt s příměsí různých bylin a látek, který slouží k masážím a dalším léčebným účelům. Extrakt se vyvinul z francouzské pálenky s vysokým obsahem alkoholu, podle kterého se začalo používat označení francovka.

Francovka Alpa foto: Reprofoto

Synonymem pro francovku je v Česku značka Alpa, jejíž slovní ochrannou známku si před 100 lety, 18. července 1913, nechal zaregistrovat brněnský živnostník Josef Veselý.

Stále oblíbená Alpa s nezaměnitelnou mentolovou vůní je jednou z nejstarších dosud fungujících firem i značek v České republice. Původní pálenku získávanou destilací různých druhů ušlechtilých vín po sobě ve Vídni údajně zanechali napoleonští vojáci na počátku 19. století. Nápoj tehdy sloužil k podpoře trávení, ale později byly objeveny osvěžující účinky tekutiny při vtírání do kůže. Prázdné sudy pak posloužily pro přípravu alkoholového extraktu z různých bylin podle vlastní fantazie řady výrobců a extraktu se začalo říkat francovka.

Receptura? Éterické oleje i přírodní mentol

Několik dní po zaregistrování slovní ochranné známky si Josef Veselý nechal zaregistrovat obrazovou známku - etiketu s vodní vílou a názvem Alpa. Od roku 1930 má Alpa na obalu typickou žlutou hvězdu na modrém podkladu. Společnost již od počátku své existence kladla důraz na podporu prodeje a s firmou například spolupracoval akademický malíř Leo Heilbrunn, který pracoval také pro firmu Baťa.

Základem receptury francovky je alkoholický roztok éterických olejů, silic, bylin a přírodního mentolu. "Dvojčetem" mentolové Alpy se po druhé světové válce stala francovka Lesana, která obsahuje výtažek z borovicového jehličí.

Společnost, která se v počátcích jmenovala "První česká výroba francovky Alpa Josef Veselý, Brno - Král. Pole.", se v roce 1948 přestěhoval do Velkého Meziříčí, kde sídlí dodnes. Původní administrativní budova, jejímž autorem byl architekt Bohuslav Fuchs, dodnes patří k předním brněnským funkcionalistickým památkám.

Alpa jako kultovní záležitost

V roce 1994 byla společnost zprivatizována a francovka Alpa je stále nejznámějším výrobkem této stejnojmenné společnosti. Kromě francovky společnost vyrábí širokou škálu kosmetických přípravků, repelenty nebo například opalovací přípravky.

Alpa byla v minulosti i kultovní záležitostí. Oblíbeným "pitivem" byla například mezi vojáky lidové armády a v oblasti poezie asi nejznámější hold Francovce složil filozof a básník Egon Bondy. Jeho báseň Koupil jsem si Francovku zhudebnily skupiny The Plastic People of the Universe a Visací zámek.

"Kluci mne popichovali: 'Seš třasavka, snad to dohraješ, ne?' Nalili mi pod svetr na tu ruku francovku Alpu. Po prodloužení mne doktor prohlédl a zhrozil se. 'Člověče, vy jste chytal půl hodiny se zlomenou rukou!'," vzpomínal na účinky Alpy legendární brankář František Plánička po zápase s Brazílií na MS ve fotbale 1938.

Autoři: ,