Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Skončilo zatmění měsíce. Podobná příležitost se znovu naskytne až v roce 2123

Věda

  8:25aktualizováno  22:42
Praha - Ve 21:30 začalo úplné zatmění Měsíce, které bylo pozorovatelné mimo jiné i z České republiky. Celé zatmění trvalo 103 minut a až do konce tohoto století už žádné delší nenastane. Úplnému zatmění předcházelo částečné, které nastalo už ve 20:24 a při kterém byl měsíční kotouč postupně překrýván zemským stínem. Pozorovat ho šlo až od 20:47, kdy Měsíc vyšel na oblohu.

Zatmění Měsíce u Svatého Kopečku u Olomouce. foto:  Petr Topič, MAFRA

Stovky lidí přišly večer na hvězdárnu ve středočeském Ondřejově, kde lze zatmění pozorovat ze dvou historických kopulí. Pozorování komplikuje částečně zatažená obloha.

Sledovat zatmění Měsíce v okolí hvězdárny na Kraví hoře v Brně vyrazily stovky lidí. Doufali že bouřka a oblačnost, které nad město dorazily v podvečer, zmizí. Měli smůlu. Okolo 21:00 sice viděli nad Špilberkem srpek Měsíce, ale o půl hodiny později zmizel v husté oblačnosti. Navíc se nad Brnem rozpršelo.

Zatmění Měsíce v Bosně a Hercegovině.
Svatý Kopeček je historická obec, nyní městská čtvrť, poutní místo a...

Při úplném zatmění Měsíc z oblohy nemizí, pouze nabývá cihlově červenou až rudou barvu. Je to způsobené jeho zákrytem v zemském stínu, při němž se sluneční světlo láme o vzdušný obal Země podobně jako o optický hranol. Na Měsíc přitom dopadá pouze červená, dlouhovlnná část světelného spektra.

Letos se v podobnou dobu jako Měsíc dostává do zajímavé polohy vůči Zemi a Slunci i planeta Mars. Je ve velké opozici se Sluncem a k Zemi se přiblížil na 57,5 milionu kilometrů, takže je mimořádně jasný. V době úkazu se nachází necelých šest stupňů jižně od Měsíce. Pozorování Měsíce i Marsu je možné okem, při použití dalekohledu jsou na Marsu vidět i některé detaily.

Úplné zatmění Měsíce potrvá do 23:13, poté bude Měsíc ještě téměř hodinu vystupovat z částečného stínu Země. Další úplné zatmění této družice nastane až v roce 2029, bude ale kratší než to letošní.

Lidé z velké části světa mohou pozorovat úplné zatmění Měsíce

Milionům lidí na celém světě kromě Severní Ameriky a většiny ostrovů v Tichém oceánu se v pátek naskytla mimořádná příležitost sledovat úplné zatmění Měsíce. 

Před úplným zatměním řada lidí na obloze pozorovala i částečné zatmění, které bude i následovat po úplném zastínění. Měsíc tak ve stínu Země stráví celkem tři hodiny a 54 minut, informovala agentura Reuters. 

Před úplným zatměním řada lidí na obloze pozorovala i částečné zatmění, které bude i následovat po úplném zastínění.

Ke sledování neobvyklého nebeského úkazu se například sešli lidé u jihoafrického mysu Dobré naděje, na Rudém náměstí v Moskvě i u ikonické budovy opery v Sydney. V Austrálii si řada lidí zaplatila, aby mohla úplné zatmění sledovat v sydneyské hvězdárně.

Podle hinduistů nebeská tělesa Slunce a Měsíc při zatmění vydávají negativní energii, a tak velká řada chrámů v Indii zůstala dnes zavřená.

Smůlu mají obyvatelé Severní Ameriky a většiny ostrovů v Tichém oceánu. Naopak lidé v Evropě, Africe, Asii a Austrálii mají kromě zatmění Měsíce možnost sledovat také neobvykle jasnou planetu Mars, která se dostává do velké opozice se Sluncem.

Autor: