Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

‚Mezihvězdná návštěva‘. Astronomové o tělesu hovoří jako o možné mimozemské sondě

Věda

  6:00aktualizováno  16:44
PRAHA - Mluví se o něm jako o možné sondě mimozemské civilizace pátrající po cizím životě. Známe jeho rozměry, ale nikdo neví, jak přesně vypadá. Do naší Sluneční soustavy vstoupilo z mezihvězdného prostoru. Záhadné těleso s názvem Oumuamua (v překladu z havajštiny „Posel“) vzbuzuje velké ohlasy nejen mezi odborníky, jev se stal díky silné medializaci i tématem pro laiky.

Oumuamua v představách umělce. foto: Twitter LA Times.

Podivně se chovající objekt, který se otáčí okolo své osy každých sedm hodin, studují experti po celém světě už několik týdnů. Nyní astronomové z Harvard-Smithsonianova institutu v Massachusetts přišli s dříve vyslovenou spekulací. A zpráva záhy obletěla celý svět. Jak píší světová média, hypotézy vědců o tělesu pracují i s dvěma možnostmi: že je za podivných chováním tělesa doposud nevysvětlitelný fyzikální mechanismus, anebo že by mohlo jít o uměle vytvořený objekt, možná i o sondu mimozemské civilizace. 

Posel z minulosti

Objevené těleso Oumuamua, jehož jméno pochází z Havaje (tamní observatoř ho v roce 2017 uviděla jako první) a znamená „Posel”, bylo v dosahu pozemských teleskopů jen omezenou dobu. Záhadné chování tělesa přitom mate astronomy už několik měsíců. Nejasností je celá řada.

Je v ‚poutníkovi z hvězd‘ mimozemská technologie? Vědci chtějí prověřit mezihvězdné těleso

V prosinci loňského roku Avi Loeb z katedry astronomie Harvardovy univerzity uvedl, že čím víc tento objekt studuje, tím se mu zdá neobvyklejší. I to jej přivedlo na myšlenku, zda není uměle vyrobenou sondou vyslanou mimozemskou civilizací. Hypotéza zaujala i další odborníky z oboru astronomie.

Vědci chování tělesa, které při průletu sluneční soustavou paradoxně zrychlilo v době, kdy mělo zpoomalit, prozatím nedokážou vysvětlit. Domnívají se však, že by za zrychlením, které nelze přičítat využití gravitační síly ani uvolnění hmoty po vzoru komety, mohla být solární akcelerace. Zjednodušeně jde o princip, při němž kosmické těleso využívá, podobně jako plachetnicie vítr, k pohonu „nápor“ sluneční energie.

Už v říjnu loňského roku zpozorované mezihvězdné těleso prolétající kolem Slunce podrobili vědci bližšímu pozorování na přítomnost anomálií. Skupina odborníků sdružená v programu Breakthrough Listen, který zafinancoval ruský miliardář Jurij Milner, chtěla zjistit, zda jsou v tělesu přítomné známky mimozemkého života. Při průletu „poslouchla“, zda vysílá rádiové signály - bez výsledku.

Oumuamua v pravidelných intervalech mění svou trajektorii, mění i rychlost. Oumuamua se v blízkosti Slunce nepohybuje tak, jak je zvykem u jiných asteroidů nebo komet. Pozorování observatoří v USA i v Evropě ukázala, že jeho dráha je výrazně hyperbolická.

„Pravděpodobnost, že se jedná o uměle vytvořený objekt, tedy ve své podstatě vesmírné plavidlo, není zcela nulová,“ uvedl už tehdy pro Washington Post Adrew Siemion, který na americké univerzitě v Berkeley vede program pro hledání a výzkum mimozemské aktivity.

Siemion však společně s kolegy připomíná, že těleso s největší pravděpodobností vzniklo přirozenou cestou. „Jedná se o jedinečnou šanci. Přestože je pravděpodobnost objevu minimální, musíme toho využít,“ přidala se Karen Meechová z University of Hawaii. Právě výzkumníci z Havaje těleso loni v říjnu objevili.

Obří okurka

Již zmíněný hardvardský astronom Loeb dříve upozornil i na to, že Oumuamua má ideální tvar pro cestování napříč vesmírem, což by mohlo nahrávat hypotéze o mimozemském plavidlu. Oumuamua má přibližně 400 metrů na délku, vypadá jako „obří okurka“. 

„Přestože je případ objektu Oumuamua výjimečný tím, že jde o první takový známý objekt, řada odborníků je více překvapena faktem, že jsme podobné průlety již dávno nezaznamenali. Vysvětlení není úplně jednoduché, ale lze ho hledat v procesu, jakým se planetky objevují a sledují,“ napsal k tématu český astronom Petr Schreirich v článku „Co víme o Oumuamua – mezihvězdné návštěvě?“

Ne všichni jsou ovšem teorii o mimozemské sondě nakloněni. „Stejně jako většina vědců bych byl rád, aby existoval přesvědčivý důkaz o cizím životě, ale není,“ cituje agentura AFP Alana Fitzsimmonse, astrofyzika z univerzity v Belfastu. 

Autoři: ,

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Dětský šampon, který neštípe v očích: Přečtěte si!
Dětský šampon, který neštípe v očích: Přečtěte si!

40 uživatelů eMimina se pustilo do testování jemného šamponu KIND od značky Mádara, který je vhodný pro miminka už od prvních dnů. Jak si šampon...