Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Objev z Antarktidy má pomoci se zkoumáním mimozemského života

I v prostředí bez světla může existovat život. V jezeře Vida na Antarktidě tak přežívají organismy podle biologů už 2800 let. Prospívá jim nízká teplota mínus 13 stupňů Celsia, tma a vysoká koncentrace amoniaku síry. Vědci si od nového objevu slibují, že jim pomůže při hledání života mimo Zemi.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

R. Hledík

28. 11. 2012 22:02
Samozřejmě

obdivuji všechny teorie vědců i snílků, neuvěřitelné výpočty, Hubblův dalekohled, hledání známek života, snesitelnosti pobytu na různých měsících, ale uvnitř jsem přesvědčen, že jsme ve vesmíru úplně a naprosto sami, a budeme až do posledního dechu, kdy si lidé Zemi stále rychleji ničíme, až ji změníme na pustinu bez známek života. Likvidace Zeměkoule se odehraje nejprve na úrovni rozpadu morálky, na růstu nenávisti a až v druhé řadě na úrovni nemožnosti uživit a napojit stále víc miliard lidských (ne)tvorů.

0 0
možnosti

j. kříž

27. 11. 2012 20:51
pokud otázka zní jsou měsíce saturnu a jupiteru možnou

alternativou země domnívám se že né, nicméně je možné že se tam skrývá nějaká primitivní forma života bakterie nebo mikrobi oceány vyhřívané žhavým jádrem a kryté tlustou krustou ledu můžou být jistým ekosystémem ale lidi zajímá kontakt v jakékoliv formě s někým odjinud s někým kdo prošel podobnou evolucí jako lidský druh s někým kdo je schopen komunikovat , hledáme druha stejně jako trosečník v oceánu, ale také s obavou nahlížíme do hlubokého vesmíru stejně jako když člověk vstupuje do tmavé místnosti

0 0
možnosti

j. kříž

27. 11. 2012 23:23
Re: pokud otázka zní jsou měsíce saturnu a jupiteru možnou

nikdy neví co ho tam čeká, jaká VĚC?

0 0
možnosti

J. Klimecký

27. 11. 2012 11:05
Nadeje umira posledni

Problem s exoplanetami je v tom, ze vetsina z tech 800, ktere jsme zatim objevili, jsou horci jupiteri, kteri obihaji kolem sve hvezdy v prilisne blizkosti a jejich povrchova teplota je kolem 2000 °C. To i Venuse ma se svymi 400 °C a superhustou kyselou atmosferou priznivejsi podminky. No kez bychom ve vesmiru nekde objevili tak "idealni" podminky pro zivot, jako jsou v antarktickem hloubkovem jezere Vida. Mozna ma tekutou vodu Europa, Jupiteruv mesic.

http://www.astrovm.cz/cz/pro-navstevniky/novinky_obr/voda-na-europe-nove-dukazy.html" target="_blank">http://www.astrovm.cz/cz/pro-navstevniky/novinky_obr/voda-na-europe-nove-dukazy.html

0 0
možnosti

J. Klimecký

27. 11. 2012 11:39
Re: Nadeje umira posledni

Jeste bych dodal, ze prave mesic Europa je ten pravy adept, kam by se mohl jednou presunout zivot, az bude Slunce prilis palit. Je mozne, ze prave Europa bude v ekosfere Slunce. Lidstvo patrne nikdy nevyvine takovou silu, ktera by mohla zmenit drahu Zeme tak, aby byla v privetivejsi zone, az bude Slunce zvysovat zarivy vykon. Ani si nemuzeme od Jupitera pujcit jeho vodni mesic Europa, i kdyz s nim by bylo mene prace, pac je cca 4x mensi nez Zeme a co se tyka hmotnosti, bude ten rozdil jeste vetsi, pac Europa je jeste o trosku mensi nez nas Mesic. No, skoda, ze kolem nas neobiha Europa, pac to  by bylo uzasne, mesic Europa ma ledovy krunyr hluboky 100 km! U nas na zemi saha vrstva vody jen do max 10 km a to jen na par mistech, jinak je prumerna hloubka oceanu mensi. Kdyby Europa kolem nas obihala misto Mesice, mohli bychom tam litat na vodni dovolenou :-) nebo spise ledovou dovolenou, pac bez atmosfery a bez sklenikoveho efektu by i tak zustala zcela zamrzla, coz si malokdo uvedomuje, ze i nase Zeme, kdyby nemela atmosferu, ktera zadrzuje teplo, tak se promeni v ledovou kouli.

0 0
možnosti