Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Mobilní datové připojení

Věda

  6:00
Mobilní připojení k internetu je v našich končinách velice populární. Svědčí o tom i fakt, že na trh nedávno vstoupil čtvrtý operátor, jehož hlavním zaměřením je právě mobilní internet. V tomto článku si představíme všechny technologie, pomocí nichž je možné přistupovat k internetu a seznámíme vás se všemi neomezenými datovými tarify našich operátorů.

Ilustrační foto foto: HPReprofoto

V České republice se v současné době můžete připojit celkem 6 různými technologiemi v rámci mobilní sítě, pokud tedy nepočítáme obstarožní vytáčené spojení HSCSD, které nabízí pouze O2 a pro dlouhodobější konektivitu je zcela nevhodné. Jedná se tedy o GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA, CDMA a 4G. Všechny tyto typy připojitelnosti si krátce přiblížíme a na konci článku pak najdete odkazy na interaktivní mapy pokrytí.

GPRS
Nejstarší typ paketového přenosu dat, který po svém spuštění odstartoval malou revoluci. Do té doby se totiž bylo možné připojit k internetu pouze pomocí vytáčeného spojení, kdy se platilo za čas strávený on-line, na rozdíl od GPRS, u něhož se platí pouze za stažená data. Největší výhodou GPRS je dnes asi jeho rozšíření – je všude tam, kam sahá mobilní síť a až na drobné výjimky ho podporují všechny mobilní telefony a modemy. Velkým nedostatkem je naopak rychlost, jež může dosáhnout maximálně 86 kb/s, ve skutečnosti ale počítejte s hodnotami polovičními. Na čtení/posílání elektronické pošty či komunikaci přes IM kecálky (ICQ) ale bohatě postačuje.

EDGE
Jedná se o jakousi nadstavbu EDGE, jež pracuje na podobném principu jako GPRS. Přenášená data se ale jinak modulují, čímž bývá dosaženo větších přenosových rychlostí, které mohou teoreticky dospět ke 237 kb/s. Tento údaj je ale třeba brát opět s rezervou. Větším nedostatkem EDGE je v jeho rozšíření. I když s ním všichni operátoři pokrývají stále větší části území, pořád se najde mnoho míst, kde EDGE nelze využít – v tom případě pak bude telefon pracovat s GPRS. Technologii EDGE dnes najdete v mnoha telefonech od 3 tisíc výše. Za ideálních podmínek může být vhodná pro prohlížení webu a stahování menších objemů dat.

UMTS
Sítě 3. generace, od kterých se hodně slibovalo, nakonec se ale příliš nerozšířily a o masovém využití si zatím mohou nechat jen zdát. UMTS neboli 3G jsou často spojovány s videohovory, které mohou být uskutečněny díky relativně velkým přenosovým rychlostem. Ty se mohou vyšplhat až na 384 kb/s obousměrně. Kvůli nízké vytíženosti UMTS sítí nejsou tyto hodnoty na rozdíl od GPRS/EDGE nijak nereálné a v praxi se jim lze běžně přiblížit. Na našem území klasické sítě UMTS provozuje zatím pouze O2 na území a v okolí Prahy a Brna. Sítě třetí generace jsou dnes součástí dražších mobilů, začínají se už ovšem objevovat v telefonech střední třídy.

HSDPA
HSDPA je nadstavbou UMTS. O HSDPA se také někdy hovoří jako o sítích 3,5G, neboť zvyšuje přenosovou rychlost až na 3,6 Mb/s. U nás narazíte na HSDPA jen v síti O2 na území Prahy a Brna. Musíte ale počítat se sníženou rychlostí, jež v tomto případě dělá maximálně 1 Mb/s. Mobilů podporující tuto technologii je na trhu jako šafránu, zpravidla jde o přístroje přesahující částku 10 tisíc korun. Pro využití si můžete taktéž pořídit datové karty do PC či notebooku, které si většinou rozumí i s ostatními dosud uvedenými technologiemi. 

CDMA
Internet na bázi CDMA u nás provozují dva operátoři – O2 a nově také U:fon, každý však používá jinou revizi, takže obě tyto sítě nejsou navzájem kompatibilní. Abyste si mohli CDMA aktivovat, budete potřebovat speciální modem, který si budete moci zakoupit na prodejně při pořizování mobilního internetu. Pokud se operátorovy upíšete na dobu určitou, máte ho možnost získat za dotovanou cenu. CDMA u O2 pokrývá dnes většinu populace, U:fon je na tom vzhledem ke své pozdější startovní pozici o něco hůře, do konce roku ale plánuje pokrýt mobilním signálem celou republiku.

4G
Ačkoliv se může zdát, že jde o sítě 4. generace, ve skutečnosti tomu tak není. Jedná se pouze o sítě třetí generace umožňující výhradně datové přenosy, tudíž v nich nelze provádět hlasové hovory. Službu 4G v ČR provozuje T-Mobile, který na svých stránkách uvádí, že pokrývá více jak 50% populace. V rámci 4G lze dosáhnout rychlosti až 1 Mb/s.

Interaktivní mapy pokrytí

Telefónica O2 
T-Mobile
Vodafone
U:fon

Přehled neomezených datových tarifů

Tarif
Paušál
Druh připojení
Max. rychlost
FUP
O2
Internet Mobil 256
475 Kč
CDMA
256 kb/s
*0,6 GB
Internet Mobil 384
653 Kč
GPRS,EDGE,UMTS
384 kb/s
-
Internet Mobil 512 Plus
832 Kč
všechny
512 kb/s
*1,5 GB
Internet Mobil 1024
832 Kč
CDMA,Wi-fi
1024 kb/s
*2,8 GB
Internet Mobil 1024 Plus
1 070 Kč
všechny
1024 kb/s
-
T-Mobile
Internet+
832 Kč
GPRS,EDGE
237 kb/s
2 GB
Internet 4G Basic
475 Kč
4G
256 kb/s
2 GB
Internet 4G Standard
832 Kč
GPRS,EDGE,4G
512 kb/s
5 GB
Internet 4G Premium
1 189 Kč
GPRS,EDGE,4G,Wi-fi
1024 kb/s
10 GB
Twist Internet
850 Kč
GPRS,EDGE,4G
512 kb/s
3 GB
Vodafone
Připojení na dlouho
750 Kč
GPRS,EDGE
237 kb/s
3 GB
U:fon
U:fonův internet
237 Kč
CDMA
153 kb/s
1 GB
U:fonův fofr internet
594 Kč
CDMA
3072 kb/s
*2 GB


* týdenní FUP limit
Autor: