Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Mocenský symbol i ochranná pomůcka. Kdo vymyslel rukavice?

Magazín

  6:16
Kdo je vymyslel, už nikdy nezjistíme. Rukavice lidé znají déle, než kam sahá historická paměť. Používali je, aby si v chladném podnebí zahřáli ruce nebo aby si je při nakládání s horkými předměty naopak nepopálili či aby je ochránili při práci s drsnými a nečistými materiály. V některých kulturách k tomu samému účelu sloužily dlouhé rukávy.

Rukavice (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Rukavice byly tak běžnou pracovní a ochrannou pomůckou, že o jejich nálezy není při archeologických vykopávkách nouze. Jejich čistě užitková stránka je však pouze jednou z mnoha funkcí, jež na sebe – a týká se to především palčáků – v průběhu staletí vzaly. Naopak z rukavic s oddělenými prsty se postupně stal symbol moci, vznešenosti, spravedlnosti, nepřátelství i romantické náklonnosti. 

Nástroj smrti, který se zrodil během krvavé revoluce. Kdo vymyslel gilotinu?

Ve starověkém Egyptě si je například nasazovali faraoni na znamení svého výjimečného postavení a zámožné ženy kvůli ochraně krásy svých rukou. Tehdejší rukavice měly podobu jakýchsi sáčků s otvory pro prsty nebo palčáků, jež dámy údajně používaly při jídle. Ke stejnému účelu se používaly lněné a hedvábné rukavičky ve starověkém Římě.

Ve druhé polovině prvního tisíciletí králové oblékali ceremoniální rukavice během výkonu spravedlnosti, což od nich o pár století později odkoukali biskupové. odtud podle historiků pramení tradice darování rukavic vrchnosti spolu s žádostí o milost a shovívavost. ostatně na nejrůznější významy aby měl člověk ve středověku příručku. Pokud jste někomu hodili rukavici k nohám, vyzývali jste jej na souboj. Podal-li vám rukavici rytíř, činil tak na znamení svého vazalství. a když dostal muž rukavičku od ženy, bylo to na znamení mimořádné přízně.

Kolem 12. století přestaly být jen mocenským symbolem a tvořily nezbytnou součást šatníku – zdobilo je barevné vyšívání, šperky i perly. Později se nosily rukavice parfémované. vyráběly se z nejrůznějších, dnes už poněkud bizarních materiálů – třeba kuřecí kůže nebo kůže nenarozených telátek. v 19. století už byly rukavice natolik neoddělitelnou součástí šatníku vyšších vrstev, že pravidla pravého gentlemana udávala převlékat rukavice šestkrát denně. a v případě dam neexistovala sezona, kdy by se nenosily – někdy krátké, jindy dlouhé až nad lokty. Společenské změny následujícího století způsobily, že rukavice odhodily po staletí střádané významy a slouží hlavně k práci a ochraně. Snad jen v nevoli nosit palčáky dodnes přežívá něco z jejich někdejší slávy.

Autor:

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...