Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Móda bolivijských domorodých žen dobývá svět

Magazín

  6:49
LA PAZ - V Bolívii nutili kdysi španělští kolonizátoři své domorodé sloužící, aby nosily nabírané sukně. Tuto módu nazývanou cholita hodlá návrhářka Eliana Pacová exportovat do Madridu, do Paříže a do celého světa, píše agentura AFP.

Tanec v tradičních kostýmech foto: Jana Troupová, Hedvábnástezka.cz

Tyto barevné sukně, které kdysi byly symbolem diskriminace a které se nosily společně se šálem z vlny z lamy a malým kloboučkem na hlavě, dnes domorodé brazilské ženy odívají s pýchou. Tato móda, nesoucí v sobě brazilskou identitu a hrdost, již byla představen na Fashion Week v New Yorku. Eliana Pacová nosí ve svém ateliéru v La Paz rovněž tento tradiční oděv, jemuž dodala sofistikovaný nádech, aby mohl překročit hranice.

I v Bolívii, kde od roku 2006 vládne v historii první domorodý prezident Evo Morales, lze stále častěji spatřit ministryně, soudkyně nebo televizní hlasatelky oděné podle módy cholita. Cholita je zdrobnělina od chola, a to je většinou pejorativní označení domorodých žen.

Ať žije cholita

Eliana Pacová nemohla věřit svým očím, že mohla představit svou kolekci Pachamama v září na prestižním Fashion Week v New Yorku. Ta byla nejprve předvedena ve vládním paláci v La Paz. To odráželo podporu jejímu projektu ze strany bolivijských úřadů. „Bylo to poprvé, co se tyto šaty dostaly až na módní přehlídky a obléklo je 12 modelek z různých zemí,“ chlubí se Eliana Pacová.

Oděv cholita, který Bolivijky nosí ve všední den stejně jako ve svátek, se skládá ze tří nebo čtyř vrstev, z nichž na každou se spotřebuje až šest metrů látky. Sukně spadá pod kolena a může vážit až deset kilogramů. Taková sukně stojí 200 až 4300 dolarů (5000 až 107.500 Kč). Při významných událostech a církevních svátcích k ní ženy nosí zlaté nebo stříbrné šperky a drahokamy.

Tato móda si získala obdiv španělské návrhářky Agathy Ruizové de la Prada, která se proslavila svými zvláštními barevnými kreacemi. „Miluji oděvy cholita, připomíná mi to hodně Yvese Saint Laurenta a Giorgia Armaniho v jejich nejlepších letech,“ říká návrhářka, která přijela do Limy, aby tu představila vlastní kolekci. „Ráda bych představila tuto módu v Madridu a v Paříži,“ dodává.

A to je právě snem bolivijské návrhářky. „Myslím, že je možné, aby evropské ženy nosily šálu nebo klobouk cholita,“ říká Eliana Pacová. Představuje si rovněž, že by nosily barevné šály k šatům západního stylu nebo ke džínům. Podle Adriany Barrigové z Agentury pro turistický rozvoj při radnici v La Paz jsou oděvy cholita součástí kultury a pro návštěvníky přijíždějící objevovat Bolívii jsou velkou atrakcí.

Eliana Pacová zdůrazňuje, jaká obrovská práce se skrývá za každým modelem: jsou ručně šité a pletené a může na nich až dva týdny pracovat tým tří lidí. „Pro mne to představuje kulturu, identitu, hrdost i práci, neboť chola hodně a těžce pracuje,“ říká. „A skrze tuto módu se žena prosazuje jako nezávislá,“ dodává.

Autor:

Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!
Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!

30 uživatelů eMimina mělo možnost otestovat krém na nohy od Manufaktury z kolekce Louka. Pomohl vám na suchou a hrubou pokožku chodidel? Přečtěte...