Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Molekuly na mobilech odhalují tajemství vašeho života

Věda

  6:05
NEW YORK - Molekuly látek vyskytující se na mobilním telefonu mohou odhalit ohromující množství informací o zdraví a životním stylu majitele - včetně toho, jakému jídlu dává přednost, či jaké užívá léky. Vyplývá to z výzkumu kalifornských vědců, kteří na 40 mobilních telefonech, jež testovali, objevili stopy všeho od kofeinu a koření, až po tělová mléka či antidepresiva, napsal zpravodajský server BBC News.

Pro řadu lidí je zkratka mp3 synonymem pro jakoukoliv hudbu uloženou v počítači nebo mobilním telefonu foto: Shutterstock

Podle vědců zanecháváme stopy molekul, chemikálií a bakterií na všem, čeho se dotkneme. A dokonce ani důkladné umytí rukou nezabrání jejich přenosu na předměty každodenní potřeby.

Čeští vědci zjistili, čím zvířata vnímají magnetické pole Země

S využitím techniky nazvané hmotnostní spektrometrie tým vědců z Kalifornské univerzity testoval 500 vzorků odebraných z mobilních telefonů dospělých dobrovolníků. Tyto vzorky pak porovnali s molekulami z identifikační databáze a sestavili „profil životního stylu“ každého majitele telefonu.

Výsledky byly velmi zajímavé, uvedla doktorka Amina Bouslimaniová, která se na studii podílela. „Analýzou molekul, které nechali na svých telefonech, jsme dokázali například říct, že dotyčná osoba je s větší pravděpodobností žena. Používá luxusní kosmetiku, barví si vlasy, pije kávu, má raději pivo než víno, má ráda kořeněné jídlo, léčí se na depresi, nosí krém s ochranným slunečním faktorem a používá repelent. Z toho se dá usuzovat, že tráví hodně času venku - a podobně,“ dodala.

Většina z molekul se pravděpodobně na mobilní telefony přenáší z kůže, rukou a potu lidí. Předchozí výzkumy zjistily, že repelenty proti komárům a krémy s ochranným slunečním faktorem nechávají stopy na lidské kůži obzvláště dlouhou dobu - dokonce i několik měsíců od posledního použití.

Použitá testovací metoda by podle autorů studie mohla pomoci například identifikovat majitele předmětu - a to nejen mobilního telefonu - i v případě, že chybí otisky prstů. Posloužit by také mohla ke kontrole, zda pacienti užívají předepsané léky, anebo poskytnout užitečné informace o tom, zda a do jaké míry je člověk vystaven znečišťujícím látkám.

Vědci se nyní chtějí soustředit na další výzkum zaměřený na rozšíření údajů o široké škále bakterií pokrývajících lidskou kůži a toho, co o nás mohou prozradit. Podle autora studie profesora Pietera Dorresteina na kůži průměrného člověka žije nejméně 1000 různých mikrobů na stovkách různých míst těla.

Autor:

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...