Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Mořské plody lovili i neandertálci

Věda

  7:00
MADRID - Pravěcí obyvatelé Iberského poloostrova si už před 150.000 lety pochutnávali na darech moře. Badatelé našli fosilní důkazy o dávné konzumaci mořských živočichů v jedné jeskyni na jihu Španělska, píše španělský deník El Mundo. Jde o nejstarší doklady, že si na mlžích pochutnávali už dávní neandertálci.

Fosilní důkazy, že si na plodech moře pochutnávali i neandrtálci

I v Jižní Africe byly nalezeny fosilie dokazující, že už před 150.000 lety tamní lidé lovili mořské plody. Konzumenty však byli příslušníci rodu Homo sapiens a nikoliv neandertálci, připomněli autoři výzkumu ve vědeckém časopise PLoS ONE.

Průzkum jeskyně Cueva Bajondillo v oblasti Torremolinos zpochybnil argumenty mnoha badatelů, podle nichž je lov mořských živočichů činnost charakterizující moderního člověka, jež mu umožnila rychlejší vývoj mozku a následné rozšíření Homo sapiens. Tento výzkum dokazuje, že ve stejnou dobu využíval těchto zdrojů potravy jak člověk moudrý v Jižní Africe, tak i neandertálci usazení na jihu evropského poloostrova.

ČTĚTE TAKÉ:

Cueva Bajondillo posunuje až o 100.000 let zpátky důkaz o této činnosti neandertálců, upozornil paleontolog Francisco Jiménez Espejo. Dosud nejstarší doklady byly staré 50.000 let. Jeskyně zahrnuje 19 archeologických vrstev překlenujících 150.000 let. Byly v ní nalezeny pozůstatky osídlení z různých období paleolitu i neolitu.

Autoři: ,