Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Mrazy ohrožují diabetiky. Může jim zamrznout inzulin

Zdraví

  7:00
Omrzliny hrozí v mraze hlavně dětem a pak kardiakům a diabetikům, kteří mají potíže s prokrvením končetin. Více jsou jimi postiženi také víkendoví sportovci.
Počasí - ilustrační foto.

Počasí - ilustrační foto. foto: ČTK

"Na kožní kliniku chodí teď víc lidí s omrzlinami z lyžování a pobytu v přírodě," řekl přednosta profesor Petr Arenberger. V ordinaci praktického lékaře Jana Jelínka naproti tomu pacienti s omrzlinami zatím nebyli.

Problém chladu je podle profesora v tom, že tlumí bolest, která by mohla signalizovat, že se něco špatného děje. "Když překonáme počáteční nepříjemný pocit, pak už chlad necítíme. Nervová vlákna při teplotách pod minus 20 stupňů už v postižené tkáni nevedou žádné bolestivé impulzy. Hlavně děti si to neuvědomí a mohou promrznout," řekl profesor.

Jak arktické mrazy 'ničí' lidské tělo?

Vedoucí lékař Koronární jednotky Kardiologického oddělení Nemocnice Na Homolce doc. MUDr. Petr Ošťádal, Ph.D.

Tuhé mrazy ztrpčují život obyvatelům České republiky, největší potíže ale představují pro lidi s nemocným srdcem. Chlad a mráz je podle lékařů ohrožuje ještě více než extrémní teplo. Lidé teď mohou pociťovat větší bolesti na hrudi či dušnost. V chladu je i větší riziko ucpání tepen. Jak se v mrazivých dnech chovat? Čemu se vyhýbat? A jak například dýchat? V on-line rozhovoru serveru Lidovky.cz odpovídal vedoucí lékař Koronární jednotky Kardiologického oddělení Nemocnice Na Homolce doc. Petr Ošťádal. Jeho rady si přečtěte ZDE.

Kardiaci a diabetici by neměli vycházet

Také starší lidé se zhoršeným prokrvením končetin s aterosklerózou nebo cukrovkou s postižením nejdrobnějších cévek by si podle profesora měli v mrazivých dnech dávat větší pozor. Jelínek proto svým pacientům radí, aby při mrazech pod minus deset stupňů Celsia raději nechodili ven.

"Kardiaci a diabetici mají v mrazu problémy, ale my fungujeme víc preventivně v tom smyslu, že pacienty, kteří byli na mrazivé dny objednáni, jsme obvolali, ať přijdou, až mráz přejde," řekl Jelínek.

Omrzlinami jsou nejvíc ohrožena vyčnívající místa těla a části vzdálenější od srdce, tedy prsty na rukou a nohou, ušní lalůčky či nos. Obecně i celý obličej, kde je kůže nejjemnější. Profesor Arenberger proto pacientům radí chránit si v mrazech obličej šálou a pokud možno ven nechodit. "Je lépe nebýt moc v mrazivém prostředí, protože dříve či později každá vrstva začne propouštět chlad," vysvětlil.

Diabetikům může v mrazu zamrznout inzulin

Pro diabetiky jsou mrazy spojeny se dvěma riziky - může jim zmrznout inzulin, který tak ztratí účinnost. Pokud trpí syndromem diabetické nohy, kdy se noha špatně prokrvuje a je méně citlivá, necítí mráz a hrozí jim omrzliny. Varování edukační sestry Nadi Slavíkové na webu ordinace.cz potvrdila profesorka Terezie Pelikánová z centra diabetologie Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM).

"Pacienti jsou poučeni, že inzulin nesmí zmrznout," řekla profesorka. V lednici se může inzulín uchovávat při teplotě plus pět až osm stupňů Celsia. Bez problémů vydrží, když ho lidé nosí při běžném užívání v kapse blízko těla, ohřeje se tak zhruba na 30 stupňů Celsia. Podle Slavíkové mohou diabetici chránit inzulín v mrazu také termopouzdrem.

Před mrazem by měl podle diabetologů pacient chránit také glukometr a testovací proužky, které slouží k měření hladiny cukru v krvi. Nejlépe je nosit celou diavýbavu pod oblečením, přímo na těle.

V mrazech by si člověk měl promazávat kůži mastnými krémy. Hydratační krémy jsou nevhodné, voda zhoršuje nepříznivý efekt chladu. Venku třeba při lyžování radí profesor "přimazávat" kůži krémem jednou za dvě hodiny, podobně jako jsou na to lidé zvyklí při ochraně před sluncem v létě.

Léčba omrzlin se liší podle stupně. Pokud jde jen o začervenání, tedy první stupeň, stačí krémy, které tlumí zánět a případně zmenší otok. Když jde o omrzlinu závažnější, kdy se utvořil "příškvar" a kůže odumírá, je nutno odumřelou část odstranit, zakrýt místo transplantátem a držet vše v čistém aseptickém prostředí. Léčba je dlouhodobá a má ji sledovat lékař.

Autoři: ,