Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Muži k pronajmutí: Nejsou na sex, ale na domácí práce

Magazín

  8:00
PRAHA - Ne, nejde o sex. Každopádně ne v případě takzvaných hodinových manželů: ti jen sestaví skříňku, přitlučou na zeď polici, zapojí pračku. I když někteří z nich přiznávají, že se s milostnými návrhy od žen už setkali, striktně je odmítají. To gigolo alias profesionální společník může odmítnout jen těžko...
řemeslník - ilustrační foto

řemeslník - ilustrační foto foto: Shutterstock

Jana Hájková (64) z Děčína nedávno ovdověla. Po manželovi jí zůstal byt a chalupa. "Manžel mi strašně chybí. Nejen že se mi po něm stýská, ale od té doby, co není, mi všechno padá na hlavu. Už dvakrát jsem volala opraváře kvůli různým závadám – jednou to je rozbitá pračka, pak zase vyteklá lednice. Na tyto úkony vám řemeslníci přijedou, ale když jsem se snažila sehnat někoho na výměnu vybité baterie v autě nebo upevnění poličky v obýváku, nepochodila jsem. Nezbylo mi než poprosit hodného souseda," vypráví rezignovaně a dodává, že souseda nemůže věčně se svými starostmi otravovat a nového manžela si pořizovat nemíní.

Právě pro paní Hájkovou a jí podobné je určena služba "hodinový manžel" – profese, zažívající u nás boom.

„Dnešní mladí chlapi umí programovat, manažovat firmy, ale vzít kladivo do ruky? Přivrtat konzole? To už dneska dělá málokdo,“ vysvětluje hodinový manžel Pavel Kofroň, proč jeho profese tak letí.

Ferda Mravenec, práce všeho druhu
Nikdy nepřijde pozdě. Nebudete mu muset skočit pro pivko a svačinu. Neřekne vám, že něco nejde, a nebude při práci koukat na fotbal. Dokonce po sobě uklidí – slibují webové stránky hodinového manžela Kamila Cita (41) z Havířova. Kamil pracuje v oboru rok a půl, s trochou nadsázky by se dalo říci, že je začátečník. Přesto si poptávku po svých službách nemůže vynachválit.

"Během prvních devíti měsíců podnikání jsem měl přes dvě stě zakázek. To není na začátek zrovna málo. Zakázek přibývá, klienti volají znovu a doporučují mne dále. Zaměřuji se na opravy, úpravy, montáže, demontáže téměř čehokoli, vrtání, čištění koberců a čalouněného nábytku, úklid malý i velký. Já věci i zákazníka přivezu, odvezu, nakoupím...," vypočítává svoji nabídku a zní tak trochu jako Ferda Mravenec, práce všeho druhu.

Když manžel viděl, že cizí muž musel za peníze udělat to, co on by zvládl také, cítil se trapně. Teď už s drobnými opravami takové drahoty nedělá. Jarmila Novotná

Kamil Cit se evidentně strefil do díry na trhu stejně jako jeho pražský kolega Pavel Kofroň (40), o kterém natočila pořad italská televize RAI 3 jako o kuriozitě, kterou v Itálii nemají. "Oni to pojali jako možnost pro nezaměstnané, jak si vydělat peníze, protože ‚každý chlap přece umí našroubovat žárovku nebo vymalovat byt‘. Jenže v tom se podle Kofroně Italové mýlí, být hodinovým manželem prý není nic snadného.

"V první řadě musíte být manuálně zruční a mít peníze na nákup profesionálního vybavení. Také se musíte neustále vzdělávat, protože technologie se pořád zdokonalují. Když vám někdo řekne, abyste mu zapojil televizi, předchází tomu studium manuálu, který je třeba i v cizím jazyce."

Kofroň tvrdí, že velmi často dělá kromě údržby i opravy nedodělků po řemeslných firmách. "Kdyby firmy pracovaly perfektně, pak bychom my, hodinoví manželé, měli mnohem méně práce. Spoustě řemeslníků je úplně jedno, že odevzdají nedokončenou práci. Jedna moje klientka mi řekla, že ji řemeslník, kterému si stěžovala na špatně vydlážděnou podlahu, odbyl slovy: Na to si zvyknete... Tak to by mě čert vzal, zákazník je přece náš pán," rozhořčuje se Kofroň.

Ačkoli by se podle názvu zdálo, že služby hodinových manželů budou určené hlavně osamělým nebo starším ženám, volají i otcové od rodin, kteří jsou buď zaneprázdnění, nebo prostě některé věci doma dělat nechtějí (neumějí).

"Připadalo mi kuriózní, když si mě zavolal klient, abych vyměnil žárovku a zapálil plynová kamna. Když jsem na místě zjistil, že to je špičková kapacita ve svém oboru a že si mě najal prostě proto, že se s tím nechtěl obtěžovat, už jsem se ničemu nedivil. Není za co se stydět – já bych zase nerozuměl jeho práci," komentuje to Pavel Kofroň.

„Dnešní mladí chlapi umí programovat, manažovat firmy, ale vzít kladivo do ruky? Přivrtat konzole? To už dneska dělá málokdo,“ vysvětluje hodinový manžel Pavel Kofroň, proč jeho profese tak letí.

Kolik za to?
Ceny za tyto služby začínají v regionech na 160 korunách, v Praze na 190, ale běžně přesahují 300 korun. Každá další hodina je ovšem levnější a při celodenní práci je valná většina těchto "manželů" ochotná smlouvat. Pavel Kofroň z Prahy nabízí svoje služby od 190 Kč na hodinu.

"Samozřejmě, že si nebudu účtovat stejně za výměnu žárovky jako za sekání dřeva nebo škrábání zdi. Cena se odvíjí od náročnosti práce," tvrdí. Kamil Cit z Havířova nemá svoje pracovní úkony ohodnoceny pevnou hodinovou sazbou, podle něj by to zákazníky odradilo.

Žádný sex!

Hodinoví manželé tráví celé dny v domácnostech cizích žen, sexuální služby však neposkytují. "Moje žena nemá sebemenší důvod žárlit. Mám spokojenou rodinu a zřejmě to ze mě i vyzařuje, tak jsem se s žádnými sexuálními návrhy nesetkal. Musím přiznat, že jsem tomu velmi rád," vypráví Kofroň, "nevím totiž, jak bych z takové situace vybruslil, aniž bych tu dámu urazil."

Ani Kamil Cit z Havířova erotiku neposkytuje. "Ale poptávka by byla! Pár žen mě testovalo, jestli bych byl ochoten," směje se. Na svých webových stránkách má symbol milenecké dvojice červeně přeškrtnutý, aby bylo jasné, že termín hodinový manžel neznamená, že je to manžel se vším všudy.

Autoři:

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...