Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

‚Nebezpečné‘ červené maso, mouka či vejce. Mýty o potravinách škodí

Zdraví

  6:25
Máme se bát vajec kvůli cholesterolu? Je na místě vynechat z potravin mouku nebo červené maso? Mýty o potravinách se šíří rychlostí blesku, ale jejich vyslyšení může nadělat víc škody než užitku.
Syrové maso (ilustrační foto)

Syrové maso (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Celá tisíciletí měly generace našich předků problém, jak si zajistit dostatek stravy k přežití. My máme potravin naopak nadbytek, a tak řešíme spíše to, které z nich z jídelníčku vyloučit. Ti, kdo určité potraviny označují jako škodlivé, ale leckdy nevycházejí z aktuálních vědeckých poznatků.

Jednoduchá, nejlépe negativní informace se přitom vždy šíří snáz než seriózní výživové údaje. Způsobují nejčastěji pranýřované potraviny, jako jsou vajíčka, mouka s lepkem či červené maso opravdu citelné trhliny na našem zdraví? Nebo je tomu právě naopak? Například vajíčka byla zatracována opravdu dlouho, v tomto případě i odborníky na výživu. Vzniklo to zřejmě z následujících důvodů: V jednom vaječném žloutku se nachází tolik cholesterolu, kolik odpovídá jeho doporučované denní dávce. Zvýšenou hladinou cholesterolu v krvi coby jedním z rizikových faktorů pro vznik kardiovaskulárních onemocnění, přitom trpí téměř 70 procent dospělé české populace. Ještě našim rodičům, toužícím po zdravém srdci, proto lékaři doporučovali omezit konzumaci vajec na dva kusy týdně.

Rehabilitovaná vajíčka

„Vejce, respektive vaječné žloutky, jsou významným zdrojem cholesterolu. Dodávají ale také cenné látky, jako jsou kvalitní bílkoviny, prospěšné mastné kyseliny, vitaminy, minerální látky a v neposlední řadě lecitin, potřebný pro řadu důležitých životních funkcí,“ vysvětluje nutriční terapeutka Věra Boháčová, členka Fóra zdravé výživy.

Nebezpečné potraviny?

  • Vaječné žloutky jsou sice významným zdrojem cholesterolu, ale výzkumy ukazují, že na naši hladinu cholesterolu v krvi nemá jejich konzumace velký vliv – na rozdíl od konzumace živočišných tuků.
  • Vejce nám dodávají cenné látky, jako jsou kvalitní bílkoviny, prospěšné mastné kyseliny, vitaminy, minerální látky a lecitin, potřebný pro řadu důležitých životních funkcí. Rozhodně tedy není nutné se jim vyhýbat, lékaři je spíše doporučují.
  • Pokud netrpíme nesnášenlivostí lepku nebo alergií na něj, není důvod, proč potraviny, které jej obsahují, z jídelníčku vylučovat – ani u dětí

„Nové vědecké poznatky navíc ukazují, že cholesterol obsažený ve stravě nemá ve většině případů na hladinu cholesterolu v krvi významný vliv.“ Mnohem více na hladinu cholesterolu v krvi působí složení tuku v našem jídelníčku, konkrétně to, kolik obsahuje nasycených mastných kyselin.

Vejce se tedy z černé listiny posouvají k potravinám spíše doporučovaným – průměrně jedno snědené vejce denně by nemělo způsobit srdci žádný problém. Otázkou zůstává konzumace tohoto množství u diabetiků, u kterých vyšla ve studiích vyšší konzumace vajec v některých parametrech pozitivně, v některých však negativně. V případě, že má člověk nějaký zdravotní problém,měl by tedy svůj jídelníček raději konzultovat s nutričním terapeutem. Lepek mnohým nevadí I díky některým celebritám se mezi lidmi šíří zprávy, jak je pro zdraví výhodné odstranění lepku z jídelníčku. „Pokud netrpíme nesnášenlivostí lepku, takzvanou celiakií, nebo alergií na lepek, není důvod, proč potraviny, které jej obsahují, z jídelníčku vylučovat. A to ani u nejmenších dětí formou příkrmů,“ zdůrazňuje Věra Boháčová.

Podle nových poznatků neexistují důkazy, že by oddalování konzumace jakýchkoli potravin po ukončeném 4. až 6. měsíci života dítěte snižovalo výskyt alergických onemocnění. Samozřejmě je ale dobré všímat si potravin, jež by případně mohly alergickou reakci vyvolat, a nové potraviny do jídelníčku zařazovat vždy s odstupem několika dní.

Mouka (ilustrační foto)

Tím ale není nijak obhajována bílá obilná mouka. Omezení její konzumace našemu zdraví opravdu prospěje. Není ovšem třeba ji nahrazovat moukami bezlepkovými, nýbrž nutričně hodnotnější moukou celozrnnou. Strava tak bude obohacena o větší množství vitaminů, minerálních látek a o důležitou vlákninu.

Třtinový cukr není zdravější

Cukr bývá označován jako „bílý jed“. Ale nezaslouží si to. Cukr provází náš život už od narození v mateřském mléku. V něm najdeme o polovinu více cukru než v mléce kravském. Cukry jsou pro nás nejdůležitějším zdrojem energie. Kromě klasických sladidel, tedy bílého či hnědého cukru, přijímáme sacharidy v ovoci, zelenině, obilovinách či luštěninách.

„Cukr, jímž sladíme, patří mezi takzvané jednoduché sacharidy a jejich používání je vhodnější omezovat. Ne snad proto, že by náš organismus na ně nebyl stavěný, ale dodávají nám větší množství rychle využitelné energie. Kdo ji nespotřebuje, uloží ji ve formě tuku, tedy tloustne,“ připomíná Věra Boháčová.

PSALI JSME:

Proto i Výživová doporučení pro obyvatelstvo ČR mluví o tom, aby jednoduché cukry kryly maximálně deset procent z denního příjmu energie, a tendence směřují ještě níže, k pěti energetickým procentům. Znamená to nedémonizovat cukry jako takové, ale omezit slazení, konzumaci potravin obsahujících cukr a pití slazených nápojů.

Nahrazovat bílý cukr třtinovým či medem zdraví nijak neprospěje. Podle nutriční terapeutky je zcela bezvýznamné, zda používáme cukr řepný nebo třtinový. I ten je totiž tvořen sacharózou, liší se pouze vstupní surovinou, z níž se vyrábí. Med obsahuje sice nutričně hodnotné látky, ale množství cukru v něm je nižší pouze nepatrně, takže rovněž dodává mnoho kalorií.

Červené maso má vitaminy

A jak je to s masem? „Dělit ho na červené a bílé není zcela šťastné. Do ‚červeného‘ masa řadíme masa jatečních zvířat, tedy vepřové, hovězí, telecí, skopové a jehněčí. Není ale o nic ‚červenější‘ než některé druhy drůbeže, které se do této kategorie nezahrnují,“ říká Věra Boháčová. Maso do jídelníčku patří, hlavně u dětí je jeho pravidelná konzumace důležitá. „Červené“ maso je kromě jiného nejlepším zdrojem, vitaminu B12 a železa.

Syrové maso (ilustrační foto)

Jenže není maso jako maso. Některé druhy jsou tučnější, a protože se jedná o tuk s převahou nasycených mastných kyselin, může častá konzumace takového masa znamenat problém. Totéž platí o mnohých výrobcích z masa: zdraví neprospívá tuk, sůl ani další látky do masných výrobků hojně přidávané. I ze zdravého, libového masa může udělat nezdravou stravu jeho kuchyňské zpracování – především smažení či domácí uzení. „Samotné ‚červené‘ maso obecně do jídelníčku patří. Pokud něco vylučovat či omezovat, tak tučné druhy, některé masné výrobky a některé úpravy masa,“ dodává Věra Boháčová.

Autor:
Témata: jídlo, vejce, mouka

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně
Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...