Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Hřbitov na břehu jezera. Na Bajkalu záhadně hynou tuleni

Věda

  6:05
MOSKVA - Ruské úřady začaly prověřovat úhyn tuleňů bajkalských poté, co turisté v posledních dnech našli na březích sibiřského jezera „opravdový hřbitov“ tohoto nejmenšího druhu tuleňů. Oznámila to dnes ruská média. „Na místo odjeli naši odborníci, kteří tuto skutečnost potvrdili.
Tuleň (ilustrační foto)

Tuleň (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Množství uhynulých kusů se upřesňuje. Příčiny a okolnosti úhynu se zjišťují,“ uvedla dnes mluvčí federální agentury pro rybolov.

Experti podle serveru Newsru.com zatím našli 31 mrtvých tuleňů, což prý představuje největší úhyn od propuknutí moru v roce 1987. Na tělech se nenašla ani střelná zranění, ani stopy sítí, takže nejspíše nejde o dílo pytláků. Uhynulé exempláře ani nebyly zjevně nemocné, a tak má příčinu objasnit pitva. Populace tuleňů bajkalských v současnosti čítá asi 100 000 kusů.

Bajkal, ležící v samém srdci Sibiře, je nejstarší a nejhlubší jezero na světě, maximální hloubka dosahuje 1642 metrů. Obsahuje skoro pětinu sladké vody na Zemi a je „výjimečně cenný pro poznání evoluce“, jak uvedlo UNESCO, které jezero v roce 1996 zařadilo na seznam světového dědictví. Biologická rozmanitost Bajkalu je pozoruhodná: vody a břehy jezera obývá téměř 3600 druhů rostlin a živočichů, většinou endemitních, tedy vyskytující se pouze v dané lokalitě. 

Tyrkysový led na ruském jezeru Bajkal.

Vědci ale varují, že jezero čelí jedné z nejhorších ekologických krizí ve své historii, jak svědčí úbytek ryb v důsledku šíření řas a znečišťování jezera odpadními vodami s fosfáty.

Autor:
Témata: jezero, Bajkal, UNESCO, Sibiř

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...