Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Erasmus táhne. Stipendium ale nepokryje ani základní potřeby

Věda

  6:15
PRAHA - Díky vstupu Česka do Evropské unie se vysokoškolákům vyjíždějícím na výměnné pobyty do zahraničí otevřelo více destinací. Na nejznámější program Erasmus umožňující studium či stáž v cizině vyjelo přes 65.000 mladých Čechů a zvýšil se i počet cizinců studujících v Česku.

Čeští studenti využili program Erasmus poprvé v roce 1998/1999. Nejvíce je lákají velké evropské státy, ale ne vždy vystačí se stipendiem, říká Kamila Abramčuková z Domu zahraničních služeb, který výjezdy zastřešuje.

Vývoj počtu českých studentů, kteří využili Erasmus:

  • v akademickém roce 1998/1999: 879 studentů
  • v akademickém roce 2005/2006: 4725 studentů
  • v akademickém roce 2012/2013: 6185 studentů

"Česká republika jako členská země EU začala využívat programu v širší míře, studentům se otevřely nové destinace jako například Polsko, Slovinsko, Slovensko nebo Turecko," uvedla Abramčuková. Nejvíce studentů vyjíždí do velkých zemí, kde je široká nabídka vysokých škol, například do Německa, Francie, Španělska a Velké Británie. U českých studentů bodují ale i Finsko nebo Rakousko.

Vstup České republiky do EU, od kterého uplyne 1. května deset let, přilákal na české univerzity i cizince, a zatímco v roce 1998 bylo Čechů vyjíždějících na zahraniční univerzitu čtyřikrát víc než cizinců studujících v Česku, nyní je tento poměr téměř vyrovnaný. Přijíždějí hlavně Španělé, Francouzi, Poláci a Němci, ale také třeba Turci.

Na pobyty nejčastěji vyjíždí studenti sociálních věd, obchodu a práva, humanitních věd a umění. "Průměrný měsíční grant u studijních pobytů se pohybuje kolem 430 eur (asi 11.800 korun) a pro pracovní stáže 600 eur (16.477 korun)," uvedla Abramčuková.

Polovině studentů nestačí stipendium ani na základní potřeby

V průzkumu, který loni provedli mezi 2500 absolventy programu, ale pouze 46 procent dotázaných uvedlo, že jim stipendium stačilo na zaplacení základních potřeb, jako jsou strava, ubytování a učebnice. "Vedle stipendia byl Erasmus pobyt nejčastěji ještě navíc hrazen buď z peněz od rodičů a z vlastních úspor, nebo pouze z peněz od rodičů, případně pouze z vlastních úspor," ukázaly výsledky dotazníku. Jako největší motivaci pro zahraniční pobyt uvedli absolventi možnost zkusit si život v jiné zemi, zlepšit si znalosti cizího jazyka a poznat nové lidi a kulturu.

Průměrná doba studijních pobytů je půl roku, u pracovních stáží je to 4,5 měsíce. Erasmus nabízí také několikatýdenní výukové pobyty pro akademické pracovníky. Kromě vysokoškoláků se jej mohou za určitých podmínek zúčastnit studenti vyšších odborných škol a konzervatoří.

Autoři: ,

FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika
FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika

Monika Pavlíčková (35 let) je maminkou dvou dcer, sedmileté Terezy a čtyřleté Laury, a zároveň také manažerkou obchodního týmu společnosti ABF,...