Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Na Karlštejn se po 600 letech vrátí císařská koruna. Jako kopie

Magazín

  16:00
KARLŠTEJN - Zástupci Středočeského kraje v pondělí na Karlštejně převezmou od turnovského šperkaře Jiřího Urbana kopii koruny císařů Svaté říše římské z desátého století. Novinářům to řekl hejtman David Rath (ČSSD).

Jiří Urban s replikou německé císařské koruny. foto: ČTK

Koruna je vyrobena z pozlaceného stříbra. Urban na zakázce pracoval 14 měsíců a musel se kvůli ní i naučit zapomenuté technologie tehdejších filigránů. Spolupracovalo s ním dalších osm řemeslníků, kteří měli na starosti nešperkářské práce.

"V pondělí v kapli svatého Kříže bychom měli přebrat repliku císařské koruny," uvedl hejtman Rath, který dříve proti jejímu pořízení protestoval.

Zakázku o hodnotě 800 000 korun Urban dostal od kraje za vedení Rathova předchůdce Petra Bendla (ODS). Rath to tehdy označil za mrhání penězi. Uvažoval dokonce o tom, že na Bendla podá trestní oznámení, případně ho donutí náklady na výrobu koruny uhradit. Bendl k tomu tehdy řekl, že kdyby si Rath něco přečetl o významu říšské koruny, nemohl by o ničem podobném uvažovat.

Tam a zase zpátky
Rath nyní míní, že koruna by se mohla během roku stěhovat z turistického infocentra v pražské Husově ulici na Karlštejn a zpátky. Na otevření a uzavření sezony by ji kraj bezplatně zapůjčil hradu Karlštejn, většinu roku by však byla v infocentru, kde by měla být součástí budoucí expozice o středověkých středních Čechách v podzemí historické budovy. Karlštejn by kraji na oplátku mohl půjčovat svou kopii svatováclavské koruny.

Koruna měla být podle původních plánů na Karlštejně vystavena trvale a jednou do roka přepravována z Prahy na hrad během dvoudenní akce Královský průvod. Napodobeniny císařských klenotů při ní lidé převáželi v dobových kostýmech. Hejtmanství uspořádalo dva ročníky této akce, současné vedení v tom ale nechce pokračovat.

„Dát dvanáct milionů za v podstatě dva půldny je příliš,“ prohlásil Rath na vysvětlenou, proč průvod nechce. Obce podél Berounky nicméně třetí ročník akce chystají, bude mít ale už skromnější podobu.

Originál
Císařská koruna byla vyrobena pravděpodobně v roce 962 v Římě. V roce 1355 jí byl korunován Karel IV. Korunovační šperk, který váží 3,5 kilogramu, se skládá z osmi bohatě zdobených desek. Jsou na nich stovky perel, skoro každá jiná, některé přírodní, jiné umělé. Zdobí ji i granáty a smaragdy.

Čtyři desky jsou se smaltovými motivy. Nad korunou je ještě kříž, přední a zadní stranu spojuje oblouk. Celkově se skládá ze 14.000 kovových dílků.

Po své korunovaci ji Karel IV. nechal převézt na Karlštejn do kaple sv. Kríže, která byla zbudována výhradně pro korunu. Ze strachu před husitským plundrováním ji v 15. století nechal odvézt jeho syn Zikmund Lucemburský do císařského města Norimberku. Karlštejn ovšem husity nikdy dobyt nebyl. Z Norimberku byla v době napoleonských válek převezena do Vídně, kde se nachází dodnes v Hofburgu.

Autoři: ,