Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Na koleji v Oxfordu večeří studenti stejně jako Harry Potter, popisuje český student

Věda

  7:00
OXFORD - Každý večer se studenti koleje Christ Church na univerzitě v britském Oxfordu oblečou do akademických hábitů a společně usedají k dlouhým stolům v obrovské jídelně, aby se navečeřeli. Tato tradice ale není zdaleka jedinou, která je na jedné z největších a zároveň nejkonzervativnějších kolejí dodržována.

V posledních letech je kolej Christ Church známá rovněž i tím, že se tam natáčely filmy o čarodějnickém učni Harrym Potterovi foto: ČTK

Místo je navíc známé tím, že zde studovalo 13 britských premiérů a poslední dobou možná ještě známější díky tomu, že se v prostorách koleje natáčely filmy o kouzelnickém učni Harrym Potterovi. Mezi zhruba 450 studenty je i jeden Čech, jednadvacetiletý Jan Václav Nedvídek. „S naší kolejí je to jako s Prahou, všichni říkají, že ji nemají rádi, ale každý by chtěl být z Christ Church,“ řekl český student v rozhovoru s ČTK.

Kolej Christ Church je jednou z největších na univerzitě v Oxfordu
Mezi 450 oxfordskými studenty je i jediný Čech Jan Václav Nedvídek, který zde...
Na archivním snímku je kolejní Christ Church Cathedral zasvěcená sv. Frisvídě....
Na archivním snímku je kolejní jídelna známá z potterovské série

Kolej založil Thomas Wolsey, lord kancléř a arcibiskup z Yorku. Plánoval její velkolepou výstavbu, než ale tento záměr mohl dokončit, upadl v nemilost. V roce 1531 tak byla kolej zrušena a následující rok obnovena jako kolej krále Jindřicha VIII., kterému připadl majetek zabavený po smrti Wolseye.

„Vždy jsem si myslel, že studium je jednou z nejdůležitějších věcí v životě, a proto jsem si přál, abych mohl studovat na dobré univerzitě. Když pak přišla doba přihlášek, řekl jsem si, proč bych nemohl studovat na jedné z těch nejlepších,“ popisuje jednadvacetiletý Čech, který nyní studuje bakaláře v oboru politologie, filozofie, ekonomie. Jak vysvětluje, kolej si každý vybírá již při přihlášení na samotnou univerzitu. Oxfordská univerzita má celkem téměř 40 kolejí. Každá přihláška přitom není zpracovávána a hodnocena univerzitou jako celkem, ale právě jednotlivými kolejemi.

„Kolej je naprosto zásadní pro život a zkušenost každého studenta a život na nich se velmi liší. Já jsem se rozhodl pro Christ Church, neboť jsem chtěl být na jedné z nejrespektovanějších kolejí s největší tradicí,“ říká Jan Nedvídek. „Christ Church byla tradičně vždy velmi aktivní politicky, což mi bylo sympatické. Když k tomu člověk přidá krásu kolejní budovy a specialisty na středověkou filozofii (což je moje výzkumná specializace), kteří zde pobývají, má volba byla jasná,“ dodává.

Kolejní čas ukazuje o pět minut později

Protože je Christ Church velmi honosnou kolejí plnou historie, dodržují se zde i nejrůznější starobylé tradice. „Možná jedna z nejkurióznějších je ta, že existuje zvláštní Christ Church čas, který je o pět minut pozadu oproti zbytku Británie. Veškeré kolejní události tak vždycky začínají o pět minut později,“ popisuje mladý Čech. Všichni z koleje mají většinou už rovnou na hodinkách nastavený právě tento kolejní čas.

Podlouhlá jídelna, ve které se studenti každý večer společně s profesory scházejí k večeři, není mnohým neznámá. Příznivci filmů o Harrym Potterovi ji znají z fiktivní školy čar a kouzel v Bradavicích. Ve filmech se přitom objevily i některé další části koleje. Právě proto přijíždí každoročně do Christ Church velké množství turistů. Pro studenty to ale má i své výhody. Jak Jan Nedvídek vysvětluje, vedení koleje věnuje peníze ze vstupného do rozvoje koleje a samotných studentů, což znamená, že mají k dispozici levné ubytování i jídlo, například tříchodová večeře je přijde na pouhých 2,20 liber (necelých 80 Kč).

Studium je podle něj velmi náročné a způsob výuky odlišný od ostatních světových univerzit s výjimkou Cambridge. „Je založeno na takzvaných tutorials. Každý tutoriál trvá přibližně jednu hodinu a jedná se o schůzku profesora se studentem, jeden na jednoho,“ vysvětluje český student. Každý student dostane na této schůzce zadanou esej, ke které dostane seznam doporučené literatury a jejíž téma si pak musí nastudovat sám. „Vzhledem k tomu, že v průměru máme dva tutoriály týdně, tak za týden musíme přečíst přibližně osm až deset knih a napsat něco mezi 4000 a 5000 slovy,“ dodává.

Student má rovněž možnost využívat nepřeberné množství mimoškolních aktivit a podle toho pak vypadá jeho studentský život. Jan Nedvídek popisuje svůj běžný studijní den následovně: „Já vesluji, takže většinou vstávám na pátou a v půl šesté už sedím v osmiveslici na naší řece Cherwell. Po snídani jdu obyčejně do knihovny v závislosti na tom, na čem zrovna pracuji. Tam s přestávkou na oběd a kávu studuji do asi šesti hodin večer. Pak se musím připravit na večeři, na kterou chodíme ve formálním oblečení a akademickém hábitu. Po večeři záleží - někdy máme další trénink v posilovně, někdy schůzku s politikem či jinou významnou osobností, někdy další studium. Párkrát do týdne pak jdeme s kamarády do města dát si něco k pití či do klubu.“

Studentský život na Oxfordu je rovněž velmi politický. Jak mladý Čech říká, on sám se angažuje v místní buňce britských konzervativců. „Působil jsem tam jako politický tajemník a teď jsem byl zvolen do funkce pokladníka. Je tu zdravá rivalita mezi námi a místní buňkou labouristů a liberálních demokratů,“ dodává. A začíná přemýšlet i o budoucnosti. Potencionální zaměstnavatelé se prý již nyní po Oxfordu rozhlížejí a on měl už s jedním pohovor. „Vypadá to, že se budu věnovat korporátnímu právu v londýnské City,“ uzavírá s tím, že v budoucnu by možná chtěl vstoupit do politiky.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!