Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Zdraví

Na populaci mladých mužů doléhá nedostatek testosteronu. Proč ho mají méně než dříve?

Problém se týká i mladé generace, jež by měla být v plném zdraví a síle (ilustrační snímek).

Problém se týká i mladé generace, jež by měla být v plném zdraví a síle (ilustrační snímek). foto: Shutterstock

PRAHA - Na populaci mladých mužů doléhá úbytek testosteronu. Nelámou sice skály, neloví mamuty a neválčí na koních v plné zbroji, přesto tento hormon jejich organismus potřebuje víc než jen k velkým svalům a kvalitnímu sexu. Proč o něj přicházejí? A lze jeho ztrátu zastavit nebo jí nějak předcházet?
  10:06

Až o čtvrtinu méně testosteronu mají podle odhadů někteří muži ve srovnání se svými vrstevníky v 80. letech minulého století. A nejde jen o stárnoucí pány, kteří o tento hormon přicházejí přirozeně s přibývajícími léty. Problém se týká i mladé generace, jež by měla být v plném zdraví a síle. 

Důvody, proč to tak je, hledají vědci už skoro dvě desetiletí. Nyní říkají, že na vině je především změna životního stylu směrem k horšímu, zejména nadváha a obezita. Hlavním viníkem úbytku testosteronu v mužském těle je ale také mizerný jídelníček postavený na nadměrném přísunu cukrů a tuků a nedostatek spánku.

Dvě prvně zmíněné příčiny ve své knize Odpojený muž: Jak technologie připravují muže o mužství a co s tím dává do souvislosti se ztrátou „hormonu mužství“ známý americký psycholog Philip Zimbardo. „Tloušťka způsobuje pokles hladiny hormonů v těle, což se neblaze projevuje na společenské a sexuální aktivitě. (...) Až 40 % obézních mužů má abnormálně nízkou hladinu testosteronu. Kuriózním následkem kombinace obezity a snížení hladiny testosteronu je nezdravý vzestup ženského hormonu estrogenu. Jeho nadměrná přítomnost může vést k erektilní dysfunkci a neplodnosti,“ uvádí 

Zimbardo a pokračuje: „Tráví-li chlapci a mladí muži večery ve společnosti herních konzolí namísto přátel a ukrajují pro hraní čas určený ke spánku, vystavují sami sebe rostoucímu riziku nadváhy.“

Náladové citlivky

Přímá souvislost s životním stylem mladých mužů je zřejmá. Pánské tělo si samo v průběhu života testosteron vyrábí, ale potřebuje pro to mít dobré podmínky, mimo jiné i kvalitní spánek. Pokud muž příliš nespí, třeba proto, že sedí do noci u „střílečky“, flámuje nebo je třeba zavalen prací, jeho organismus už hormon nezvládá produkovat v dostatečném množství. 

Nejvíce se totiž tvoří v noci a brzkých ranních hodinách ve fázi hlubšího spánku. Proto jeho nedostatek ohrožuje mimo jiné workoholiky a muže ve stresu, kterým mozek i v noci pracuje na plné obrátky. Špatný vliv má nejen zmíněná nadváha, nebo dokonce obezita, ale i nedostatek pohybu. To vše se nejprve projevuje na náladě. 

„Muži bývají citlivější, náladovější a vztahovační. I vtipná poznámka, kterou by jinak přešli s nadhledem, se jich může více dotknout a mívají spíše sklony k depresivním náladám,“ přibližuje sexuolog Pavel Turčan, který působí v olomouckém Centru Mediol, jež se zabývá sexuologií a andrologií. Výsledkem může být napětí ve vztahu a komunikační problémy.

Mýtus o vousáčích

„Představa, že testosteron chybí mužům s chlapeckými rysy, co si oblékají úzké džíny, a naopak mužům, kteří mají pár kilo navíc a s klidem zvládnou za večer deset piv, nikdy chybět nemůže, je ale velmi naivní,“ upozorňuje Marek Broul, urolog a sexuolog, který působí na Klinice urologie a robotické chirurgie Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem. Přesto si někteří obezitologové všimli, že oplácaní kluci v pubertě mají zvláštní rysy – nevypadají ani mužsky, ani žensky, jsou zakulacení a mají výrazná prsa.

Později se dá podle vzhledu soudit těžko, jak uvádí Pavel Turčan: „Řada mužů a bohužel i někteří lékaři věří tomu, že pokud má muž na těle poměrně hustý porost ochlupení a dobře mu rostou vousy, má dostatek testosteronu.“ Toto tvrzení platí podle sexuologa jen částečně. „Růst vousů a tělesného ochlupení je ovlivněn více faktory, jako je například genetika, citlivost cílových tkání na testosteron nebo množství receptorů pro testosteron. Poměrně často se stává, že i vydatně ochlupení vousáči mohou mít nízkou hladinu testosteronu,“ dodává.

Hormon však ovlivňuje muže takříkajíc na všech frontách. Podílí se nejen na psychickém, ale i fyzickém zdraví, je nezbytný pro to, aby mužské tělo pracovalo tak, jak má. Právě díky němu bývá obvykle robustnější a více svalnaté než ženské a samozřejmě je důležitý také proto to, aby muž byl schopen sexu a mohl zplodit potomka. Snižující se hladina testosteronu s sebou přináší nepříjemné příznaky, jako je snížení libida, méně ranních erekcí, návaly pocení či poruchy spánku.

Mezi další projevy jeho úbytku patří také horší výkonnost, ztráta svalové hmoty a častější tloustnutí, kdy se tuk ukládá zejména v oblasti břicha. Právě tato forma nadváhy, nebo dokonce obezity je velmi riziková, protože přináší větší pravděpodobnost toho, že se objeví onemocnění srdce a cév i diabetes druhého typu.

„Tyto projevy si s nedostatkem testosteronu spojuje už jen málokdo. Když se ale podobné změny objeví u padesátileté ženy, okolí si začne její chování vysvětlovat tím, že je v přechodu. Přitom u muže jsou to jasné varovné signály upozorňující na to, že je čas navštívit urologa nebo praktického lékaře a nechat si vyšetřit hladinu testosteronu formou krevního testu,“ popisuje Libor Zámečník, urolog a androlog, také primář urologické kliniky 1. LF UK a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Křehcí muži

Jenže zaklepat na dveře ordinace znamená v případě mužů dost velký problém. „Jejich zdraví je svým způsobem křehčí, řada z nich si nechce přiznat, že je s nimi něco v nepořádku,“ je přesvědčený Marek Broul. „Často se stává, že pacienta donutí k návštěvě urologické ambulance partnerka, která se obává o jeho zdraví nebo ji trápí, že s ní její protějšek odmítá sex. Mnozí muži se totiž spíše smíří s tím, že nefungují, a svůj čas raději začnou trávit u počítače nebo u televize, než aby přijali to, že jejich nižší zájem o sex i poruchy erekce znamenají problém, který je třeba řešit,“ dodává. 

I proto řada mužů, kterým testosteron chybí, unikne pozornosti lékařů. Navíc nedostatek testosteronu není něco, co by samo o sobě přinášelo fyzickou bolest nebo bylo na první pohled viditelné.