18. listopadu 2013 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Na Princetonské univerzitě v USA bojují s nákazou meningitidy

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Studenti se prochází v areálu Princetonské univerzity. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Studenti se prochází v areálu Princetonské univerzity. | foto: Reuters

WASHINGTON Slavná Princetonská univerzita ve Spojených státech bojuje s šířením nákazy meningitidy, tedy zánětu mozkových blan. Na škole, kterou navštěvuje 7900 studentů, onemocnělo letos touto závažnou chorobou již sedm lidí, uvedl pro agenturu Reuters mluvčí univerzity Martin Mbugua.

Protože jde o nákazu specifickým kmenem meningitidy, která není v USA běžná, americké úřady chtějí do země dovézt speciální vakcínu, jež se používá v Evropě a v Austrálii.

ČTĚTE TAKÉ:

Americký úřad pro kontrolu potravin a léků (FDA) tento týden dovoz vakcíny jménem Bexsero odsouhlasil, nechala se slyšet mluvčí amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDCP) Barbara Reynoldsová. Bexsero vyrábí švýcarská farmaceutická společnost Novartis. Meningitida sérologické skupiny B není v USA běžná, nicméně v minulosti se již objevila, poznamenala Reynoldsová. Jak dlouho bude dovezení vakcíny do země trvat, není jasné.

Nepijte ze stejných sklenic, nařídila škola

Členové správní rady školy, která patří mezi elitní americké vzdělávací instituce, se tento víkend scházejí, aby šíření nákazy a možnosti, jak tomu zabránit, prodiskutovali. Mluvčí univerzity ale odmítl prozradit, co přesně chtějí probírat s tím, že "nechce předjímat". Škola již vyzvala studenty, aby si pečlivě umývali ruce, zakrývali si ústa při kašlání a nepůjčovali si navzájem skleničky či jiné kuchyňské potřeby, poznamenal americký list USA Today.

Poslední případ onemocnění byl zaznamenán minulou neděli. Šest nakažených jsou studenti, jedním je osoba, která univerzitu navštívila. Poprvé byla meningitida na Princetonu zaznamenána letos v březnu. Princetonská univerzita je členem tzv. "břečťanové ligy", která sdružuje osm nejprestižnějších a nejdražších amerických vysokých škol - například univerzity Harvardovu, Yaleovu, Pensylvánskou a Kolumbijskou.

Zánět mozkových blan způsobený meningokokem je zrádné onemocnění, protože má velmi rychlý průběh. Z plného zdraví dokáže člověka ohrozit na životě během 24 hodin. Meningitida se špatně rozeznává od běžných virových onemocnění, například od chřipky. Šíří se vzdušnou cestou při úzkém kontaktu osob.

Lidovky.cz, ČTK
  • 0Diskuse
Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!