Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Na většině amerických bankovek jsou stopy kokainu, tvrdí vědci

Magazín

  16:52
WASHINGTON - Naprostá většina dolarových bankovek používaných ve Spojených státech obsahuje stopy kokainu. Vyplývá to z nejnovějšího výzkumu amerických vědců, podle kterých je takto kontaminováno až 90 procent bankovek, jež v USA obíhají.
šňupání kokainu - ilustrační foto

šňupání kokainu - ilustrační foto foto: Shutterstock

Ve srovnání s podobným průzkumem provedeným před dvěma lety jde navíc zhruba o dvacetiprocentní nárůst, uvedla na svých stránkách Americká chemická společnost (American Chemical Society). "Nejsem si jistý, co tento zjevný nárůst způsobilo, ale mohl by souviset s poklesem ekonomiky, kdy lidé kvůli stresu užívají kokain," řekl výzkumník Yuegang Zuo z Massachusettské univerzity.

Vědci zkoumali bankovky ve více než 30 městech v pěti zemích, a to USA, Kanadě, Japonsku, Číně a Brazílii. Nejvíce kontaminovaných bankovek mimo USA zjistili ještě v Kanadě, kde se podíl rovněž pohyboval kolem 90 procent. Naopak v Japonsku a Číně neslo stopy kokainu jen 12, respektive 20 procent bankovek.

Dolar (ilustrační foto)

Ve Spojených státech vědci testovali 234 bankovek ze 17 měst. Úrovně kokainu na nich se pohybovaly od 0,006 mikrogramu po 1240 mikrogramů, což je ekvivalent 50 zrnek písku. Větší množství bylo na bankovkách nižších hodnot, tedy pětidolarových, desetidolarových a dvacetidolarových. Výjimkou byly jednodolarové bankovky, které stejně jako například stodolarové bankovky byly kontaminovány méně.

V hlavním městě USA dokonce podíl kontaminovaných bankovek představoval 95 procent. Větší podíly bankovek se stopou kokainu vědci kromě Washingtonu našli také ve velkých městech, jako je Baltimore, Boston anebo Detroit. Naopak "nejčistší" bankovky pocházely z mormonského Salt Lake City.

Vědci jsou si již dlouho vědomi faktu, že na papírových penězích mohou být stopy kokainu, které se na ně dostanou buď při obchodování s drogou, anebo jejím šňupání pomocí srolované bankovky. Stopy kokainu se pak mohou rozšířit i na další bankovky, například při přepočítávání v bankách. Podle Zua jsou podobné studie užitečné i pro kriminalisty, kteří mohou sledovat vzorce užívání drog.

Americký vědec rovněž podotkl, že množství kokainu na bankovkách nepředstavuje zdravotní ani právní riziko. "Šňupáním běžných bankovek se obvykle nedostanete do rauše, pokud je přímo nepoužíváte ke konzumaci drog," uvedl Zuo. "Neovlivní nijak ani vaše zdraví a je velmi nepravděpodobné, že by se objevil v testech krve nebo moči na přítomnost drog," dodal fcz mik

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!