Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Nádor prostaty je dlouho skrytý. Preventivní vyšetření vám může zachránit život

Zdraví

  6:49
V Česku žije více než 60 tisíc mužů s rakovinou prostaty, ale ne všichni o své nemoci vědí. Bojí se přijít na vyšetření, a tak si škodí.

Nádor prostaty (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Proto si lékaři hledají překvapivé spojence mezi manželkami, partnerkami i dcerami ohrožených mužů. Doufají, že je přesvědčí o významu preventivního vyšetření.

Dlouhá léta nebolí ani se nijak neprojevuje. I proto se často stává, že je karcinom prostaty objeven až tehdy, když už se nádorové buňky rozšířily do těla a vytvořily metastázy v kostech. Pak už je ale vyléčení velmi obtížné, byť i takto závažným pacientům je možné život prodloužit a zkvalitnit. V případě rakoviny prostaty tak platí dvojnásob, že přijít včas znamená zachránit si zdraví a často i život. Rakovina prostaty se totiž stala vůbec nejčastějším nádorovým onemocněním českých mužů.

Nádor prostaty

Partnerky muže často ovlivňují, aby dbali o své zdraví, mohou partnera přesvědčit, aby se nebál preventivní vyšetření podstoupit

S preventivními prohlídkami s cílem časné detekce karcinomu prostaty začínáme v 50 letech (vyšetření spočívá v provedení krevního testu PSA – prostatický specifický antigen – a pohmatovém vyšetření prostaty přes konečník), u těch, kteří mají v rodinné anamnéze rakovinu prostaty, již od 40 let.

Zdroj: Ústav zdravotnických informací a statistiky

V současnosti žije v České republice podle odhadů odborníků více než 60 tisíc mužů s rakovinou prostaty. Bohužel ne všichni vědí, že v jejich těle tento nádor roste nebo se dokonce už šíří do dalších orgánů. Přitom karcinom prostaty je v počátečních fázích velmi dobře léčitelný. Nad tím ale mnozí muži nepřemýšlejí. Obavy z vyšetření a možného výsledku jsou u nich tak silné, že se raději lékařským kontrolám úplně vyhýbají. Nemluvě o mnoha nepříjemných otázkách, které je v souvislosti s onemocněním prostaty napadají. Obávají se, že pokud jim bude zjištěna rakovina, zhroutí se jim dosavadní život.

„Muži mají často obavy, zda by nemoc dokázali zvládnout a jaký vliv by měla na jejich partnerský a sexuální život. Možnosti léčby karcinomu prostaty se ale vyvíjejí amoderní medicína pomáhá nepříjemnosti šetrně a efektivně snížit na minimum. Nemocní muži tak mohou i přes toto onemocnění žít spokojený život,“ uvádí Jana Prausová, přednostka Onkologické kliniky 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice v Praze-Motole.

Překonejte strach

Základem preventivního vyšetření, které může odhalit karcinom prostaty, je laboratorní test krve, při kterém se zjišťuje hladina PSA (prostatického specifického antigenu). Následujícím krokem je pak vlastní vyšetření prostaty pohmatem. Pokud jsou výsledky nepříznivé, následují ještě další vyšetření.

Vyrazit na preventivní prohlídku u urologa, internisty či praktického lékaře by měl každý muž po padesátce. Pokud se onemocnění objevilo v rodině, tak o pár let dříve, bez ohledu na to, zda má nějaké potíže či nikoliv. Lékařské studie ukazují, že pokud se u jednoho z příbuzných vyskytl nádor prostaty, pak je riziko onemocnění dvojnásobné. Jestliže onemocněli dva a více mužských příbuzných, například otec a dědeček nebo strýc, roste riziko až desetinásobně.

Kuřáci jsou náchylnější ke vzniku nádoru močového měchýře

Potíže však přicházejí, až když je nádor velký a prorůstá celým orgánem. Teprve tehdy se začnou objevovat problémy při močení. Na druhou stranu ty ještě samy o sobě neznamenají, že muž má rakovinu. Může jít i o příznaky relativně běžných onemocnění, jako je třeba zánět prostaty či její zvětšení. I proto je zcela namístě, aby muže vyšetřil lékař a odhalil skutečnou příčinu jeho potíží.

Bohužel ale dochází i k případům, kdy je nádor odhalen až v okamžiku, kdy vytvořil metastázy v kostech a projeví se například bolestmi zad nebo zlomeninou. Týká se to mužů, kteří se mnoho let jakémukoliv preventivnímu vyšetření prostaty vyhýbali.

„Nádory prostaty rostou pomalu, takže mohou dlouho v organismu zůstávat nepovšimnuty. Vzhledem k tomu, že se v posledních letech zlepšily možnosti diagnózy, odhalíme i nádor, který by vminulosti zůstal skryt a zachytili bychom ho mnohem později, ve fázi, kdy jej už vyléčit nelze,“ popisuje profesor Marek Babjuk, přednosta Urologické kliniky 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze.

Právě lepší možnosti diagnostiky jsou důvodem, proč v lékařských statistikách přibývá počet případů rakoviny prostaty, naštěstí zachycených ještě v počáteční fázi, kdy je možné je zcela vyléčit a předejít vážným život ohrožujícím komplikacím. Proto také klesá úmrtnost na rakovinu prostaty.

Podpora partnerky je klíčová

Ačkoliv je rakovina prostaty mužským onemocněním, dotýká se i žen. Případnou nepříznivou diagnózu přece prožívají se svým partnerem. „Většina mužů se prohlídky bojí. Je to pro ně příliš intimní. A právě proto je nutné je podpořit a zdůraznit, že vyšetření není bolestivé a není důvod k obavám. Onemocnění se vždy dotýká celé rodiny a největší oporou bývají mužům jejich manželky a partnerky. Jejich starost o blízké a péče o němůže být klíčová. Často jsou to právě ony, které mužům dodávají potřebnou odvahu a popřípadě je i k lékaři doprovodí,“ vysvětluje docentka Prausová.

Partnerky muže často ovlivňují, aby dbali o své zdraví, a mohou partnera přesvědčit, aby preventivní vyšetření podstoupil. Zároveň si mohou samy hledat informace, například na webu www.rakovinaprostaty.org. Je určen pro muže, ale i jejich blízké. Impulzem k preventivnímu vyšetření může být také rozhovor s blízkými, kteří si uvědomují, že rakovina prostaty může zasáhnout do života jejich rodiny.

„Synové a dcery mohou přesvědčit otce nebo dědečky, aby preventivní vyšetření podstoupili, a třeba jim tím zachránit život,“ uzavírá Luboš Petruželka, přednosta Onkologické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy.

Autor: