5. června 2016 18:54 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Narozené gorilí mládě v pražské zoo je samec. Křest proběhne 19. června

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Mládě, které se koncem dubna narodilo v pražské zoo gorile Shindě, je sameček. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mládě, které se koncem dubna narodilo v pražské zoo gorile Shindě, je sameček. | foto: ČTK

PRAHA Gorilí mládě, které se koncem dubna nečekaně narodilo v pražské zoo, je sameček. Na svém twitterovém účtu o tom informoval ředitel zahrady Miroslav Bobek. Od pondělí může veřejnost zasílat návrhy na pojmenování gorilího kluka. Křtiny se uskuteční v neděli 19. června.

Ošetřovatelé dosud pohlaví potomka samice Shindy a samce Richarda jen tušili. „Předpoklad chovatelů potvrdil oficiální výsledek analýzy DNA pohlaví gorilího mláděte,“ uvedla mluvčí zoologické zahrady Jana Myslivečková.

Mládě gorily nížinné přišlo na svět v pražské zoo 23. dubna. Ošetřovatelé přitom netušili, že čtyřiadvacetiletá samice Shinda čeká potomka. „Nejenže jsme o Shindině březosti nevěděli, ale především jsme se časem vzdali nadějí, že by ještě mohla mít mládě,“ uvedl tehdy ředitel zahrady Miroslav Bobek.

Shinda se ke svému mláděti podle ošetřovatelů chová nadmíru láskyplně, ale zároveň ho nijak nešetří; už dva dny po narození ho například začala příležitostně vozit na zádech, což gorilí matky dělají obvykle mnohem později.

Shinda se svým mládětem.
Mládě gorily se narodilo nečekaně a pro ošetřovatele to bylo překvapením.

Problém s mládětem nemají ani ostatní nájemníci Pavilonu goril. „Celá rodina se s novým přírůstkem naprosto bez problémů sžila a mládě dělá všem v zoo radost. Dokonce se již ve dvou týdnech života podívalo i ven, kde ho od té doby můžete za pěkných slunečných dnů pravidelně zastihnout,“ informovala před časem zoologická zahrada na svém webu.

Pražská zoologická zahrada chová gorily nížinné od roku 1963, kdy získala samce Titana. V současnosti obývají Pavilon goril kromě Shindy ještě gorilí samec Richard a samice Kamba, Bikira a Kijivu, která je matkou čtyř mláďat. Dvakrát rodila také samice Kamba, její mláďata ale při porodu zemřela.

ČTK
  • 0Diskuse
Provident Financial s.r.o.
Specialista péče o zákazníky v terénu

Provident Financial s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj