Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

NASA chce bombardovat Mars

Věda

  14:30
PRAHA - Země útočí! Takový titulek by mohl použít hypotetický marťanský novinář, kdyby znal obsah plánů amerických expertů. Ti chtějí zjistit složení hornin pod povrchem Marsu.

Podle některých vědců nové odpovědi přinese geologický výzkum na Marsu. foto: Reprofoto

Namísto zdlouhavého a technicky obtížně realizovatelného vrtání projekt počítá s využitím hrubé síly. Cílem mise, nazvané podle starogermánského boha THOR, je navést měděný projektil o váze několika set kilogramů na takovou dráhu, aby s co největší rychlostí narazil do rudé planety. Nejde o vyhlášení války, vědci jen chtějí získat informace o minulosti Marsu.

Nejdůležitější Thorovou zbraní bylo kladivo. To v projektu týmu Phila Christensena z Arizona State University nahradí kompaktní měděná koule o váze kolem čtvrt tuny. Ta bez problémů pronikne řídkou marsovskou atmosférou a před dopadem dosáhne rychlosti čtyř kilometrů za sekundu.

Pupínek na tváři Marsu
Náraz masivního projektilu podle výpočtů vytvoří kráter o hloubce deseti metrů. To je z hlediska planety, kde nejvyšší sopka dosahuje výšky 24 kilometrů, jen nepatrné škrábnutí. Je to ale mnohem hlouběji, než dosah dosud vyslaných sond.

Do atmosféry se při nárazu uvolní velké množství horniny. A to je chvíle, na kterou vědci čekají. Na místo dopadu se zaměří spektrometry ze sondy, která bude obíhat kolem planety.

Meteorit stvořený lidskou rukou bude vyroben z mědi. Hlavní výhodou tohoto materiálu je to, že se na rozdíl od železa na Marsu téměř nevyskytuje. Proto bude jednoduché rozlišit, co pochází z Marsu a co ze Země. Výhodou mědi je i její vysoká hustota, snadná opracovatelnost a z hlediska kosmické agentury i poměrně příznivá cena. Poměrně levně, na 450 milionů dolarů, vyjde i celý projekt. Pokud NASA plán schválí, může raketa s měděným „nábojem“ odstartovat v roce 2011.

Důležitá bude volba místa, kam THOR „udeří“. Nejlépe prozkoumanou lokalitou Marsu jsou rovníkové oblasti, do kterých směřovala robotická vozítka. Brzy se planetologové dostanou k informacím o podmínkách u severního pólu. Tam má totiž v roce 2008 přistát sonda Phoenix. Ale velkou neznámou jsou stále oblasti středních šířek. Snímky pořízené z oběžné dráhy ukazují rokliny a objekty podobné ledovcům. Proto je možné, že pod povrchem je skryto množství vody. Phil Christensen chce proto THOR „namířit“ na oblast kolem 40 stupně severně či jižně od rovníku.

Přístroje sondy na oběžné dráze budou moci po nárazu projektilu rozpoznat i organické materiály, které mohou být signálem výskytu života. THOR nemůže jeho existenci na Marsu přímo dokázat, ale získané výsledky pomohou lépe „zacílit“ další výzkumné mise.

Autoři:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!