Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Našli jsme jídelnu císaře Nerona, věří archeologové

Italští archeologové odkryli na římském pahorku Palatium relikty kruhovité místnosti z prvního století našeho letopočtu, která byla patrně pověstnou jídelnou římského císaře Nerona. Tato otočná jídelna, známá z písemných pramenů, údajně napodobovala rotaci Země.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

politik09

10. 10. 2009 19:15
Sámer Issa se žení

podívej se na

http://www.tojesila.cz/

0 0
možnosti

hm

7. 10. 2009 11:53
Otáčení

mohla zajišťovat voda, kdesi za zdmi zurčící. Pak odtékala do rybníka před domem, vedle http://cs.wikipedia.org/wiki/Forum_Romanum " target="_blank" rel="nofollow">Fora Romana, což byly původně bažiny, které od doby krále http://en.wikipedia.org/wiki/Lucius_Tarquinius_Priscus" target="_blank" rel="nofollow">Lucia_Tarquinia Prisca odvodňovalahttp://cs.wikipedia.org/wiki/Cloaca_maxima" target="_blank" rel="nofollow">Cloaca maxima. Samo otáčení místnosti jako na kolotoči těžko mohlo na někoho učinit dojem. Vzniklá iluze zastaveného času je už něco jiného, na vlně příslušné fámy se dalo trochu surfovat, aspoň Nero v to doufal.

0 0
možnosti

mmf

1. 10. 2009 23:49
jestli je to pravda

tak všude kolem musí být nablito jak na Matějské pouti , a k tomu ještě navrch paví péra ( ne topolánkovo) .

0 0
možnosti

3.14

1. 10. 2009 20:36
Jak tak koukám na ty Neronovy fousy,

koho mi to jen připomíná. Ne a ne si vzpomenout. Kdyby to byl někdo jiný, tak bych hnedle věřil, že jsou příbuzní.

0 0
možnosti

Titus

1. 10. 2009 18:41
Proč Domus Aurea zasypali?

Cihly spojoval cement. Zkuste něco takového rozebírat a čistit. Jen střepy naděláte. Ostatně čtyřmetrový pilíř vypadá, jako kdyby ho postavili někdy nedávno. Tedy omítka teda nic moc.

0 0
možnosti

Daniela

1. 10. 2009 16:01
1!

Fí ha... příspěvky fuč. Psalo se tady s odvoláním na různé články ve Wikipedii v souvislosti s Domus Aurea, že ve vestibulu stála kolosální socha boha Hélia, a Neronova jídelna napodobovala otáčení Země. 15 století před Koperníkem zde Nero měl příležitost objevit možný způsob uspořádání vztahu Slunce a Země a vejít do dějin něčím skvělým, jak mu jeho ctižádost velela. Podotkněme, že významné stavby ještě ve středověku, chrám svatého Víta nevyjímaje, obsahovaly odkazy na významné dobové poznatky. Brzy po Neronově smrti Vespasián nechal Neronův areál zasypat zemí v rámci likvidace neronovských nočních můr, a bylo toho 300 akrů plochy,2.6 km2. Vespasiánova ctižádost mířila jiným směrem, jak naznačuje stavba eliptického, sofistikovaného stadiónu u kolosu, na konci Via Apia.

Kolos Rhodský, rovněž Hélios přes 107 stop vysoký, podoby jakbysmet neznámé, z roku cca-280,

http://cs.wikipedia.org/wiki/Rhódský_kolos" target="_blank" rel="nofollow">http://cs.wikipedia.org/wiki/Rhódský_koloshttp://en.wikipedia.org/wiki/Colossus_of_Rhodes" target="_blank" rel="nofollow">http://en.wikipedia.org/wiki/Colossus_of_Rhodes stál na podstavci buď kruhovém, nebo osmiúhlém u stoyardového vjezdu do přístavu 56 let, než jej r. -226(!) zemětřesná vlna zlomila v kolenou. Impresívní zbytky kovu za 300 talentů(asi $360M) se pak 800let válely v přístavu, turisty zdaleka očumovány, až si je na 900 velbloudech odvezl syrský obchodník při arabském výpadu kvůli bronzu.

0 0
možnosti