Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Neberte lupy na lehkou váhu. Neléčení může způsobit dermatitidu

Zdraví

  6:57
S bílými šupinkami ve vlasech, lupy, se během života setkal snad každý z nás. Krátkodobě se mohou objevit jako reakce na vlasový přípravek, nebo se z nějakého důvodu objevovat v našich vlasech trvale a dlouhodobě. A právě v tomto případě je načase vyhledat odborníka.

Lupy (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Nejčastěji naše kroky vedou do ordinací kožních lékařů, odkud odcházíme s tipem na šampon. Zvolit však můžeme i jinou cestu a navštívit trichologa.

Lupy představují mrtvé buňky kůže, které se v nadměrném množství odlučují a zůstávají ve vlasech. Jejich přítomnost bychom neměli brát na lehkou váhu, protože se stavem pokožky hlavy úzce souvisí kvalita a krása vlasů. „Lupy dělíme na dva druhy. Suché se objevují v menším množství a doslova se z vlasů sypou, všimnout si jich můžeme třeba na ramenou. Na druhou stranu mastné lupy více ulpívají na pokožce hlavy a mohou souviset také s mazotoky,“ upozorňuje na problematiku výskytu lupů tricholožka Lenka Kašpaříková z vlasového centra a kliniky zdraví Clinical Hair&Health.

Příčiny vzniku lupů

Nelézt skutečnou příčinu lupů není vždy jednoduché a velmi často za nimi stojí i více důvodů. „S lupy přicházejí do trichologické poradny muži, ženy i děti. Pokud se chceme zbavit lupů skutečně trvale, je nutné začít od základu a zrevidovat si náš celkový zdravotní stav i po psychické stránce, pokud jsme pod dlouhodobým stresem. Bílé šupinky se ve vlasech objevují také jako sekundární efekt jiných onemocnění, například lupenky, dermatomykózy či seboroické dermatitidy,“ říká Kašpaříková.

Co je to trichologie?

Trichologie vznikla jako vědní obor spojující poznatky kosmetiky a dermatologie a soustřeďuje se na hygienu vlasů, jejich zdraví a krásu. Na rozdíl od dermatologie, která se zabývá terapií s cílem převážně léčit nemoci a anomálie kůže, včetně přilehlých tkání, trichologie se věnuje péči, hygieně a léčbě vlasů, včetně vlasových cibulek a vlasové pokožky.

Vliv na vlasovou pokožku mají také překyselení organismu, poruchy imunity či vrozené predispozice. Především dámy by pak měly velmi pečlivě zvažovat volbu vlasových produktů. Jejich nesprávné dávkování a výběr totiž může i zdravým vlasům způsobit nemalé problémy. Zapomínat bychom neměli ani na dostatečný příjem vitaminů a minerálních látek.

Povrchově řešit lupy nestačí

Lidé se často mylně domnívají, že problém vyřeší jen za pomoci šampónů, což však představuje pouze krátkodobé řešení. Pokud se chceme lupů zbavit skutečně trvale a jednou provždy, musíme onemocnění řešit komplexně. Samotný šampon tedy doplnit správnou vlasovou vodou, která představuje nedílnou součást každé vlasové kúry. „Je nutné si uvědomit, že šampon problematiku lupů přímo nevyřeší, ale vlasovou pokožku pouze připraví pro následné vstřebání aktivních látek obsažených ve vlasové vodě,“ upozorňuje Kašpaříková a doplňuje, „současně musíme hledat příčiny uvnitř organismu a dodat mu dostatek živin. Ten, koho trápí lupy, totiž často trpí i dalšími mykotickými problémy.“

„Seboroická dermatitida se na těle projevuje ve formě červených fleků a kromě vlasů se objevuje i na obličeji. Pokud se objeví ve vlasech, doprovází ji kromě lupů také velmi nepříjemné svědění pokožky. Čím později toto onemocnění zachytíme, tím komplikovanější je následná léčba. Z tohoto důvodu doporučuji vyhledat odborníka skutečně včas a nespoléhat se pouze na šampony z drogerie či lékárny,“ upozorňuje tricholožka.

Autor:
Témata: Pokožka, nemoc

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!