Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Nechutenství či dýchací problémy. Jak se postarat v akutních případech o králíka?

Magazín

  6:08
Domácí králíček se někdy může dostat do zdravotní situace, kdy potřebuje akutní pomoc. Při vzniku náhlé zdravotní příhody je důležité snažit se zůstat v klidu. Před rozhodnutím kam zajít, zatelefonujte nejdříve vašemu ošetřujícímu veterinárnímu lékaři.
Králík. Ilustrační foto

Králík. Ilustrační foto foto: Shutterstock

Když voláte, vždy mějte po ruce pero a papír, abyste si mohli poznamenat jeho doporučení či instrukce.

Dýchací potíže

Ihned kontaktujte svého veterinárního lékaře v případě, že pozorujete jakýkoliv výtok z očí a/nebo nosu s hlasitým dýcháním zvířete, zvýšenou frekvencí dechu, a/nebo dýchání s otevřenou tlamou. Tyto projevy mohou znamenat infekci dýchacích cest nebo přehřátí (tepelný stres). Přehřátí zvířete se často vyskytuje v letních měsících, protože králík není schopen se potit a tudíž by neměl být exponován teplotám nad 20-24 C.

Králík (ilustrační foto)

Ztráta apetitu, nechutenství

Může k němu dojít pozvolna nebo náhle a může mít spojitost s bolestivostí dutiny břišní, břišními otoky, pastovitými výkaly nebo se zvýšeným sliněním. Nechutenství není specifický indikátor jednoho onemocnění. Může však mít vážně následky, protože někdy vede k snížení nebo až k vymizení střevní peristaltiky (stáze střev). Důsledkem je pak akutní šok kvůli přestupu bakterií ze střeva do krevního oběhu. Doporučuje se proto, aby každý králík, který nepřijímá potravu delší dobu než 12 hodin, byl vystřen veterinárním lékařem.

Otoky

Příčinou mohou být abscesy (hnisem vyplněné dutiny - především v oblasti hlavy) nebo novotvary. Ve většině případů rostou postupně v průběhu několika dnů až týdnů. Mohou být ale zpozorovány až když dorostou do určitě velikosti. Když zjistíte jakékoliv poranění nebo bouli na těle vašeho králíka, ihned s ním navštivte veterináře.

Ztráta rovnováhy a/nebo naklánění hlavy

Můžete pozorovat všechny nebo jen některé z uvedených projevů:

  • Naklánění hlavy na stranu.
  • Chození do kruhu v jednom směru
  • Neschopnost se postavit a zaujmout fyziologický postoj

Tyto projevy mohou být zapříčiněny bakteriální infekcí středního a vnitřního ucha nebo invazí mozku parazitem zvaným Encephalitozoon cuniculi. Králíci trpící těmito projevy by měli být v klidu a při tlumeném osvětlení se zábranou sebepoškozování nebo s vyloučením možnosti poranění v důsledku špatné koordinace pohybu. Měli byste ihned kontaktovat svého veterinárního lékaře.

Ochrnutí jedné nebo více končetin

Paralýza jedné končetiny může mít spojitost se zlomeninou, nervovým poškozením nebo dislokací. Ochrnutí obou pánevních končetin je pravděpodobně zapříčiněno poškozením míchy jako důsledkem její fraktury nebo subluxace. Tyto typy onemocnění jsou u králíků běžné. Každý králík vykazující projevy ochrnutí by měl být neodkladně ošetřen veterinárním lékařem.

Myxomatóza a mor králíků

Myxomatóza je virové onemocnění přenášené králičí blechou. Zapříčiňuje pozvolný vznik otoku v okolí očí, konečníku a pohlavních orgánů. Mor králíků je přenášen z králíka na králíka přímým kontaktem, infikovanou vodou, krmivem a bodavým hmyzem. U nevakcinovaných králíků je fatální, někdy bez jakýchkoliv varovných příznaků. U králíků, kteří přežijí několik málo dní po infekci, se často rozvine krvavý průjem.

V obou případech je nejlepší prevencí očkování králíků. S vakcinací je možné začít už ve věku 6 týdnů, s přeočkováním za 4 týdny a následnou pravidelnou revakcinací každého půlroku. V případě, že si všimněte jakýkoliv z výše zmíněných příznaků, vždy bezodkladně kontaktujte veterinárního lékaře.

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...