Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Nedostatek denního světla a škodlivé záření. Rakoviny očí přibývá

Zdraví

  6:34
Nedostatek přirozeného světla a naopak slabá ochrana před škodlivým UV zářením. To jsou hlavní dva důvody, proč rapidně přibývá pacientů s rakovinou očí. Nitrooční melanom je při tom jeden z nejzhoubnějších nádorů vůbec.
Oko - ilustrační foto

Oko - ilustrační foto foto: Shutterstock

Rakovinné bujení způsobné slunečním zářením vyvolává změny zejména na kůži. Málo kdo ale ví, že podobné onemocnění může postihnout i oko. Operace takového nádoru bývá zpravidla bohužel spojena se ztrátou zraku.

Krátkozrakost je daní civilizaci. Co nám kazí oči?

„Melanom oka je maligní nádor, to znamená, že kromě poškození očních struktur s možnou ztrátou zrakové funkce poškozeného oka, může metastazovat zejména do jatek a do mozku a poškozovat i tyto orgány. Generalizované onemocnění je i příčinnou smrti,“ varuje lékařka Jana Mikšovská, oční lékař kliniky DuoVize.

Zatímco před třiceti lety byl nádor oka podle odborníků spíše vzácností, dnes jeho výskyt dramaticky narůstá. „Nových případů pacientů s nádorem oka a jeho okolí je kolem 7 lidí ze 100 000 během jednoho roku,“ říká Mikšovská.

Co onemocnění způsobuje?

Nádorové bujení na kůži, ale i v oku, vyvolává zpravidla ultrafialové sluneční záření. „UV záření může vést k poškození jednotlivých struktur oka, zejména rohovky a sítnice. Pobyt na slunci je proto pro oči nebezpečný zejména v případech nižší koncentrace ozónu v atmosféře, kdy je výrazně vyšší intenzita UV záření,“ říká MUDr. Mikšovská. Svoji roli v nárůstu tohoto onemocnění ale hraje také životní styl současné populace. Stále více času trávíme v budovách a méně v přírodě. V obličeji a v očích tak chybí přirozená pigmentace, která tkáně chrání. To, že ale nádorová onemocnění očí vznikají v důsledku záření LCD obrazovek, je podle odborníků naprostý nesmysl.

Jak poznat nádorové onemocnění v oku?

„Nádorová onemocnění očí se projevují různě, podle toho, v jakém místě dochází k množení nádorových buněk. Mezi časté projevy patří změna tvaru víček, tvaru oční štěrbiny, novotvary na víčkách, změna barvy spojivky a bělma, změna zabarvení duhovky a zhoršené vidění oka,“ vyjmenovává MUDr. Mikšovská, která zároveň vyzdvihuje důležitost preventivních prohlídek, které mohou nemoc včas odhalit. Dospělý člověk by měl prohlídku absolvovat minimálně jednou za dva roky, v případě problémů i častěji.

Způsobů léčby očního nádoru je několik a vesměs se jedná o podobné metody, jako například při rakovině kůže: radioterapie (ozařování), chemoterapie a v krajním případě také chirurgický zákrok Ten ovšem bývá zpravidla spjat se ztrátou zraku na dané oko.

Pochopitelně, nejdůležitější je ochrana před zhoubným UV zářením. V případě očí poslouží kvalitní sluneční brýle a ochranné krémy na oční okolí, aby rakovina nenapadla například jemnou kůži na víčkách. „Při ochraně před UV zářením je důležité, aby byl UV filtr v brýlích stoprocentní, aby byl zrak chráněn před UV A i UV B zářením. Doporučený je UV 400,“ říká Mikšovská a dodává: „Při pobytu u moře se doporučuje zatmavení brýlí 50-60 procent. Úplně tmavá skla nejsou vhodná. Způsobují, že se zorničky ještě více rozšíří a do oka proniká ještě více UV záření. Pokud si nejste jisti kvalitou svých brýlí, je lepší nechat si změřit UV filtr ve specializované optice.“

Autor:
Témata: záření, rakovina, nemoc

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!