Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Nehleďte jen na monitor, během práce si zacvičte

Zdraví

  6:42
U počítače jsou oči nejzranitelnější. Proto lékaři radí, abychom to se sezením u monitoru nepřeháněli. Dlouhodobý strnulý pohled na stejnou vzdálenost a stejným směrem na monitor počítače je nepřirozený, připomíná zlínský oční lékař Pavel Stodůlka. Při tomto sledování počítače či tabletu se oko může dostat do křeče.
Sedící muž - ilustrační foto.

Sedící muž - ilustrační foto. foto: Shutterstock

„Uvnitř něj dochází ke stahu svalu řasnatého tělíska, což se projeví nárůstem dioptrií. Při sledování počítače, tabletu nebo televize člověk také reflexně méně mrká, oko více osychá a rychleji se unaví,“ připomíná Pavel Stodůlka.

Pravidlo 10 – 10 – 10

Podle jeho slov jsou oči u počítače namáhány vždy. Proto je důležité dělat si přestávky a oči každých dvacet minut promrkat. „Zároveň je dobré dodržovat pravidlo 10 – 10 – 10. Po každých deseti minutách by se člověk měl po dobu deseti sekund dívat na předmět vzdálený alespoň deset metrů, nejlépe z okna,“ říká primář Stodůlka.

Přílišné namáhání zraku dlouhodobým sledováním monitorů počítačů se může projevit pálením očí, které nutí oči zavírat. První pomocí v takových případech jsou umělé slzy, které obnoví slzný film. Kromě toho existují doplňky stravy vyrobené z rostlin, které tělu pomáhají produkovat dostatečné množství kvalitních slz, s jejich výběrem poradí v lékárně.

Oční hygiena při práci na PC

Oční lékaři při práci na počítači pacientům doporučují také „oční jógu“. Jsou to pohyby očima různým směrem, které vkládáme mezi práci například každou hodinu. Stačí je provádět třeba jen dvě minuty. Nejdříve si oči zakryjete na patnáct sekund dlaněmi. Pak provádíte krouživé pohyby desetkrát po směru hodinových ručiček, pak desetkrát nahoru a dolů, desetkrát doleva a doprava, desetkrát šikmo zprava nahoře vlevo dolů a kolmo na tento směr. Tak se oko vlastními očními svaly promasíruje a tím se zlepší látková výměna v oku a jeho okolí, což má pozitivní účinky na zrak.

Zdravotní potíže spojené s prací na počítači

  • Syndrom karpálního tunelu  - Potíže způsobené tlaky na nerv propojující předloktí a zápěstí v důsledku neustálého opakování byť jen drobného pohybu, jakým může být i posunování počítačové myši nebo psaní na klávesnici. Takovéto zatížení rukou může způsobit i bolesti ramen a zad. 
  • Zánět šlach -  Důsledek nevhodné polohy rukou při práci na počítači a z toho plynoucího přetěžování určitých partií. Typicky se objevuje v oblasti ramene, lokte nebo zápěstí.
  • Migrény a bolesti hlavy  - Mohou být důsledkem dlouhodobého vysedávání u počítače.
  • Problémy se spánkem - Podsvícení monitoru způsobuje pokles hladiny melatoninu čili hormonu regulujícího spánek. 
  • Zranění hlavy a další nehody - Až 93 procent nehod, v nichž hraje hlavní roli počítač, se stane doma, nejčastěji jde o zranění hlavy v důsledku pádu přes kabely nebo stržení notebooku či monitoru dítětem, nejohroženější jsou děti do pěti let.

„Omezit počítače, tablety nebo mobilní telefony bych doporučil především malým dětem. Nadměrné používání takových zařízení je nezdravé pro zrak i pro vývoj osobnosti. Dětský zrak potřebuje podněty, ale také dostatek odpočinku, více pobytu na čerstvém vzduchu a vyvážený jídelníček. Vývoj zraku je plně ukončen teprve v sedmém roce života, právě těchto prvních sedm let je pro správné fungování zraku zásadní,“ varuje doktor Stodůlka

Protahovací cviky

Hned po očích jsou při práci na počítači ohrožena záda. Fyzioterapeutka Nemocnice Český Těšín Renata Milerská radí, jak tomu předcházet. „Pomáhá úprava pracovního prostředí a samozřejmě bychom si měli udělat prostor aspoň pro krátké procvičení,“ upozorňuje.

Jak může protahovací cvik vypadat? Vše se děje při sedu na židli: paže protočte zevně a roztáhněte prsty. Poté vztyčte ruce nad hlavu, propleťte prsty (dlaně směřují ke stropu) a protáhněte paže vzhůru. Nato se můžete uklánět s nataženou paží střídavě na obě strany. Pak zaklesněte prsty do sebe a otáčejte trupem na obě strany.

„Měli bychom se protáhnout aspoň co dvě hodiny. A měli bychom využít každou záminku ke krátké procházce, třeba dojít si uvařit čaj nebo zajít za kolegou do vedlejší kanceláře, a ne vše řešit po telefonu či e-mailem,“ radí Renata Milerská.

Žádné výmluvy

Na otázku, co když na procvičení není čas či vhodný prostor, fyzioterapeutka říká, že cviky jsou prostorově nenáročné.

„Natáhnout ruce přece nezabere tolik času. Pokud se však bavíme o cvičení, které chceme použít jako prevenci bolestí páteře, pak bychom si měli vyšetřit aspoň půl hodinky dvakrát v týdnu a svěřit se do péče odborníka,“ říká fyzioterapeutka.

Sedět v práci na míči nebo na židli s pohyblivým sedátkem považuje Renata Milerská za velmi pozitivní. „Musíme podvědomě vyrovnávat balanc a aktivně držet trup. Zatížení páteře je pak menší a svalstvo je aktivnější. Nedoporučuji však celodenní sed na míči. Ve chvíli, kdy se přestaneme soustředit na správný vzpřímený sed, udržujeme rovnováhu ve vadném držení těla a tím je ještě více zatížíme. Proto jsou dynamické židle do kanceláře vhodnější,“ uzavírá Renata Milerská.

Autor: