Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Nejčastější mýty o čištění zubů. Čemu se vyhnout?

Zdraví

  7:00
Místo čistění zubů stačí jablko, zuby moudrosti bolí, rostou křivě a musí se vytrhnout. Za stav zubů může dědičná dispozice a tak dále. Mýty a omyly, které se vžily, je někdy těžké vyvrátit. Podívejte se na nejčastější.

Boj proti zubní kazu. Povinná hygiena i ve škole foto: Shutterstock

Jablko místo kartáčku na zuby
S tímto výrokem se stomatologové setkávají velmi často. Stále je mnoho lidí, kteří si myslí, že kartáček a dobré mechanické čistění lze nahradit například jablkem.

„Jablko vás rozhodně nespasí, a krásný úsměv vám na tváři nevykouzlí. Jablka, stejně jako ostatní ovoce obsahuje velké množství ovocné kyseliny a cukrů, které zubů rozhodně nijak neprospívají. Takže na jakékoliv čistění jablkem zapomeňte, je to nesmysl,“ vysvětluje zubař Václav Manhart.

Parodontóza je dědičná, s tím nic nezmůžu
U většiny pacientů s parodontitidou se o výrazném vlivu dědičnosti ve vztahu k parodontitidě bavit nemůžeme. Výjimku tvoří agresivní forma parodontitidy.

„Jedinou prevencí parodontitidy je velmi důkladná ústní hygiena a pravidelné návštěvy u stomatologa. V případě, že ji provádíte dlouhodobě špatně, čekají vás problémy krvácení dásní nebo i odhalování krčků ať genetickou dispozici máte nebo ne,“ říká Manhart.

Škodí zubům bělení?
Velmi rozšířený mýtus, který při dnešních technikách bělení nemá opodstatnění. Bělení zubů samo o sobě rozhodně neškodí. Metody, které se dnes používají, jsou bezpečné a není důvod k jakýmkoli obavám.

Jak budou vypadat lidské zuby? Budou drobnější a náchylnější na kazy

„Problém nastává při domácím bělení chrupu. Při něm je potřeba přesně dbát instrukcí lékaře či dodržovat rady v příbalovém letáku. Pokud se do nosičů vloží více bělícího gelu, než je doporučeno, pak vzniká riziko poleptání měkkých tkání v dutině ústní či spolykání bělícího gelu. Zásadní je přebytky gelu z úst odstranit. Pokud se vyskytnou komplikace, kontaktujte svého zubního lékaře,“ doporučuje zubař.

Zuby moudrosti musí ven
Nemusí. Pokud nedělají potíže, do úst se bez potíží vejdou, nerostou křivě a obecně jejich anatomie a poloha umožňuje důkladnou ústní hygienu, pak není důvod třetí moláry trhat. Bohužel ve většině případů se nějaké ty potíže objeví a zub moudrosti je lépe vytrhnout.

Nejlepším řešením jsou implantáty
To, že si necháte všechny zuby vytrhat, nahradíte je implantáty, není opravdu dobré řešení. Vlastní zub je vlastní zub a ani sebelepší implantát ho nemůže nahradit. Nehledě na to, že nikdo nezaručí, že implantát bude sloužit do konce života a rozhodně se nejedná o levnou záležitost.

ČTĚTE TAKÉ:

„Implantát je dobré řešení v případě, že se vlastní zub nedá zachránit. Neznamená to ale, že jde o jednoduchý zákrok bez možných komplikací, které mohou nastat u každého chirurgického výkonu. Následná péče o implantát je pro pacienta náročnější, nežli péče o vlastní zuby,“ radí zubař.

Zuby se v těhotenství více kazí
Velmi častá výmluva nastávajících maminek, která ale nemá velké opodstatnění. V tomto období se především mění stravovací návyky a zapomíná se na důkladnou ústní hygienu, například zesílením dávivého reflexu, se zhorší péče o postranní zuby.

„Ano, je pravda, že i díky hormonům, jejichž hladina se v průběhu těhotenství velmi mění, se může dostavit tzv. těhotenská gingivitida – tedy zánět dásní umocněný hormonální změnou. Je ale také pravda, že důkladnou ústní hygienou a pečlivou každodenní péčí o chrup lze toto onemocnění úspěšně eliminovat. Za zhoršený chrup čerstvých maminek může také fakt, že se snaží pečovat o dítě a zapomenou samy na sebe,“ říká na závěr stomatolog.

Autor: