Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Téměř třetina těhotenství v Rumunsku skončí potratem

Zdraví

  7:00aktualizováno  18:06
BUKUREŠŤ - Nejvyšší potratovost v Evropě má podle údajů Světové zdravotnické organizace (WHO) Rumunsko, kde na každých tisíc narozených dětí připadá 480 potratů. Potratovost je dvakrát vyšší než evropský průměr.
Antikoncepce - ilustrační foto

Antikoncepce - ilustrační foto foto: Shutterstock

Jedním z důvodů může podle rumunských expertů být to, že rumunské ženy mají vážné nedostatky v povědomí o možnostech antikoncepce a o svém reprodukčním zdraví. Píše o tom server Balkan Insight.

Polovina rumunských žen v nedávném průzkumu uvedla, že nikdy neměly hodiny sexuální výchovy, a více než polovina nebyla v předchozích letech na gynekologické prohlídce.

První dva týdny

Umělé přerušení těhotenství je v Rumunsku povoleno během prvních čtrnácti týdnů těhotenství; poté je možné pouze v případě, že je ohrožen život matky nebo je plod poškozený.

Pět procent žen ji nepodstoupilo dokonce nikdy, uvádějí odborníci, kteří prováděli průzkum na vzorku žen ve věku 18 až 49 let.

Mnohem varovnější ale podle nich je, že 46 procent rumunských žen se vůbec neznepokojuje nechtěným otěhotněním. Většina z nich, až 80 procent, si myslí, že zabránit nechtěnému těhotenství není jejich starostí.

Třetina dotázaných žen se přiznala, že podstoupila nejméně jeden potrat, a čtvrtina tuto zkušenost zažila po 33. roce věku.

Z průzkumu vyplynulo, že dvě třetiny Rumunek mají povědomí o metodách kontroly porodnosti, ale nepoužívají je. Podle téměř poloviny dotázaných jejich partneři nepoužívají kondomy a polovina žen nepoužívá antikoncepční pilulky.

Mnohé z žen, které nikdy nevyužily žádnou metodu pro zabránění početí, tvrdí, že je to kvůli tomu, že se obávají vedlejších účinků. Další zase svalují vinu na své partnery.

Zakázané interrupce

Interrupce jsou v Rumunsku zákonem povoleny od pádu komunistického režimu v roce 1989, za Nicolae Ceaušeska bylo stíháno nejen umělé přerušení těhotenství, ale i antikoncepce.

Ženy se tehdy často uchylovaly k pokoutním interrupcím, které ale mnohé z nich zaplatily životem nebo trvalými zdravotními následky.

Během prvního roku po legalizaci interrupcí Rumunsko zaregistrovalo 600 000 interrupcí, kdy na jednoho novorozence připadaly více než dva potraty.

Potom potratovost začala pomalu klesat spolu s rozšiřováním antikoncepce. Snižoval se i počet smrtelných případů souvisejících s potraty.

Autoři: ,