Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Někomu se zuby nekazí, a ne proto, že nejí cukr. Češi pátrají po ‚antikazinu‘

Biochemik Adam Eckhardt zkoumá, proč deset procent populace nemá zubní kazy, jak tvorbu kazu ovlivňuje žvýkání jídla, a vysvětluje, proč by rodiče neměli malým potomkům olizovat lžičku.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

31. 3. 2019 23:18

Tak to by jste si při zkoumání mé osoby teda pošmákli.. Jsem totiž ten, který né že by si zuby nečistil, ale experimentuji. Jednoznačně vyvracím bludy o tom, že za kazy stojí nečištění zubů. Jednoznačně prakticky potvrzuji to na co přišel doktor Weston Price, kterého mimochodem dnešní prodejci zubů neuznávají. Každopádně, zuby se mi kazily, a mohl jsem si je drhnout jak chtěl. Pak jsem pořídil mikroskop a začal zuby sledovat, navíc hluboké kazy mi umožňili vidět zub v průřezu.. Jednoznačně nadměrná konzumace cukru, podporuje kazivý proces. Zjišťuji že pravidelné čištění zubů 2x a více denně, je více škodlivé než prospěšné. Fotr je toho příkladem, ten dbá o zuby jako nikdo, přesto má kazy. Já měl 7 kazů. 3 malé jsem uzdravil, 4mega kazy jsem si doma na koleně ošetřil. Zkuste si tipnout za kolik.. cca 500,- a ještě 20 lidí můžu opravit.

0 0
možnosti
MJ

27. 3. 2019 22:04

Panu Eckhartovi přeji mnoho úspěchu ve výzkumu.

Ať se daří Adame ČÁRA

0 0
možnosti
OZ

O. Zemek

26. 3. 2019 6:19

Asi pošlu vzorek...ve 46 letech dosud žádný kaz a jim všechno a hodně.

0 0
možnosti

26. 3. 2019 1:03

Osobně patřím mezi ty šťastné, kterým se zuby kazily asi jako všem, co půl roku k zubaři bych asi musel chodit, kdybych nerozluštil svůj organismus, neudělal detox, nezměnil živ styl. Měl jsem v hubě problémů za více než 70k, nejen že jsem je všechny ošetřil za cca 200kč. Ale nějakým způsobem jsem se zbavil cysty v čelisti, měl jsem to jít kuchat. Vono to zmizlo, chtěl bych vidět rtg.. a ksichty všech těch přestudovaných chytráků pro které neexistuje alternativa než kuchat. Každopádně zuby už se mi nekazí. Občas ale nastane něco blbě ve mě, a zuby se dostanou do fáze kdy se prostě kazí. Už to perfektně rozeznám, na vitálních zubech se tolik nedrží plak, z vitálních úst netáhne.. A celkově pokud jste zdraví, a máte i zdravá ústa i když si nečistíte zuby. Né že bych byl hovado, ale právě provádím experiment, a musím říct, že jo z huby po chvíli táhne.. ale po delší chvíli si nemůžu pomoct, ale v té mojí hubě se vytváří jakési prostředí a myslím že to bude podobně fungovat jako ve střevě.

0 0
možnosti
KJ

25. 3. 2019 18:33

Nestačí si čistit zuby, je nutno jednou denně udělat masakr ústní dutiny kartáčkem a zubní pastou. Všechny stěny a plochy v ústech, samozžejjmě včetně zubů, včetně vstupu do krku. A minimálně třikrát "natáhnout" k blití, to má žaludek rád. Vyhodit tak bojiště tzv. přátelských a nepřátelských bakterií z úst. Přátelské jsou v první fázi rychlejší za btěcho pravidelných okolností a zuby prostě ochrání. A zítra zase a pozátří zas, prosrě každý den.

Dělám to tak asi 30 let a od té doby nemám žádný žádný nový kaz... Dzp.

0 0
možnosti

26. 3. 2019 1:09

Myslel jsem že to myslíte ironicky.. Víte co vám řeknu.. Vaše zuby neudržuje ta fanaticky důsledná hygiena, ale pozornost vaší mysli, na jak sám píšete stěny, plochy, atd.. zkrátka jakmile se člověk podívá na zuby trošku více detailně, tak mu zkrátka rozum nedovolí nechat to tak.. Chybou je že se nečistí mezizubní prostory, ale myslím že čistit zuby s takovou pravidelností a přísnosti a hlavně tak často je zcela zbytečné. Myslím že přebohatě stačí si jednou denně vyčistit zuby, a jednou týdně mezi zuby, myslím že by ale problémy neměly nastat ani v případě 1x týdně/1xměsíčně. Musí se zkrátka sledovat, jak zuby reagují. Spíš bych chtěl znát odpověď na otázky jako proč vznikne zubní kámen a někdy kaz? Jak je možné spontánní zastavení kazu ? A není mrtvá tkáň v těle nebezpečím ? (běžná praxe, v rozporu s jedním ze základů medicíny)

0 0
možnosti
VN

25. 3. 2019 15:03

A jsou Češi vhodný vzorek?

Připomínám, že přinejmenším v 60. letech se prováděla u dětí s už stálými zuby fluorizace, která sklovinu velmi posílila. Samozřejmě to nefungovalo na zadní stoličky, které ještě nezačaly růst.

Ale syna už nefluorizovali, asi je to relikt socialismu...

0 0
možnosti
PB

P. Bárta 150

25. 3. 2019 19:21

Milej zlatej, to prave funguje ( tedy fluoridace vody a soli) jen u neprorezanych zubu, tedy zubu ve vyvoji. Na prorezane zuby F per os nema vliv.

0 0
možnosti
VT

25. 3. 2019 14:49

Tak si pro vzorky přijeďte. Mně se zuby nekazí - jediné dva kazy se mi utvořily při vstupu do puberty na mléčných zubech a to nejspíše v důsledku dlouhodobé léčby zlatého stafylokoka. A to mám posledních 15let poškozenou sklovinu několika zubů následkem úrazu (a o jeden zub jsem přišla - rozdrtil se). Moje děti, ale nekazivost nezdědily. Takže bych rovnou vyloučila genetiku, vliv stravy (jíme téměř totéž) i vliv hygieny (myjí si zuby pod mým dozorem a začala jsem jim je čistit od 1.zubu). Ale obě děti mi chrápou (jednoduše spí s tlamou dokořán) - že by vysušení dutiny ústní mělo vliv?

0 0
možnosti
MN

25. 3. 2019 11:20

Redaktorko zoufalko Pekárková, do zubních past se žádný fluor nepřidává.

0 0
možnosti
JT

25. 3. 2019 12:49

Ale jo, fluoridy se tam davaji vcelku bezne

0 0
možnosti
PB

P. Bárta 150

25. 3. 2019 9:11

Zuby se nekazí zevnitř zubu, tedy ne od zmíněných bílkovin, ale primární lezí na sklovině. Tu si lidé likvidují konzumací KYSELÝCH složek potravy ( kaz je taky kyselý proces, bakterie přeměnují cukry v potravě na kyselinu mléčnou) a nevyhovující hygienou. Pravidelná konzumace citronové šťavy i v čaji je branou k problému. No a pak se lišíme mikroflórou v ústech, tedy počty těch bakterií.

0 0
možnosti
JT

25. 3. 2019 12:51

Citron ani ocet fakt nevadi. To spolknete a je to pryc. Horsi je dlouhodobe pusobeni

0 0
možnosti
MD

25. 3. 2019 8:20

Pevně doufám, že fluor se do past už konečně přidávat přestane.

0 0
možnosti
JT

25. 3. 2019 12:50

Ja doufam, ze ne. Prece jen je lepsi mit zuby zdrave nez zkazene

0 0
možnosti