Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Nekouřit. Tak jedině se dá i s diabetem žít

Zdraví

  6:49
Máte cukrovku. Tato slova si u lékaře vyslechne asi osm procent z nás. Zpráva je to nepříjemná, ale nikoliv fatální. Při správné životosprávě se kvalita života nemusí příliš měnit.
Zákaz kouření (ilustrační foto)

Zákaz kouření (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Samozřejmě se nedá počítat s tím, že všechno bude stejné jako dřív. Asi by nebylo nejvhodnější, kdyby čerstvý diabetik šel rovnou od lékaře zapít nemilou zprávu do nejbližší restaurace deseti pivy a fernetem. Naopak, největší změny se týkají právě stravovacích návyků.

Základ stravy diabetika by měla tvořit zelenina, vláknina či bílé maso. Diabetiky s nadváhou čeká redukční dieta. Je také třeba omezit přísun sacharidů a soli, protože ta zvyšuje krevní tlak. Vliv na hladinu cukru v krvi nemají ani tolik sladká jídla jako spíše uzeniny nebo paštiky. Naopak se ukazuje, že riziko cukrovky snižuje pití kávy. Částečně to samé lze říci i o zeleném čaji, kdežto o černém nikoliv.

Epidemie cukrovky vzrůstá. Může za to nezdravý životní styl

Avšak pozor, z diabetika se nemusí stát asketický mnich, který někde v koutě chroupá jen klíčky a kořínky. Na první pohled se to nezdá, ale ani tradiční česká kuchyně nemusí diabetikovi ublížit.

„Vše záleží na poměru. Když si dáte vepřo-knedlo-zelo se dvěma knedlíky, organismus získá jednoduché sacharidy, vitamin B v kvasnicích, k tomu zelí s vitaminem C a množstvím vlákniny. Malý kousek vypečeného vepřového, které je už bez tuku, zapitý dvěma deci piva je v podstatě zdravou výživou,“ popisuje prezident Diabetické asociace České republiky profesor Milan Kvapil.

Co rozhodně diabetikům – a koneckonců nejen jim – neprospívá, je pití alkoholu a kouření cigaret. Tabák zhoršuje průběh diabetu a zvyšuje riziko řady komplikací s ním spojených.

Kouření - ilustrační fotografie

Podobně také konzumace většího množství alkoholu není pro diabetiky vhodná. Představuje například nebezpečí život ohrožující hypoglykémie, k níž dochází zejména ve chvíli, kdy se člověk užívající léky proti cukrovce zapomene při bujaré oslavě najíst. 

Méně jídla a více pohybu

Paní Hedvice z Prahy 8 je 70 let. To, že má cukrovku, zjistila při běžné prohlídce před pěti lety. „Je pravdou, že jsem se předtím cítila unavená,měla jsem často žízeň. Můj spánek byl špatný a přerušovaný, navíc jsem v té době trpěla nadváhou.“ Laboratorní vyšetření krve a moči ukázalo, že paní Hedvika trpí diabetem druhého typu. Začala tedy užívat medikamenty a jednou za půl roku chodila na kontrolu.

Paní Hedvika je příkladem toho, že při zodpovědném přístupu se dá s diabetem úspěšně bojovat. „Zhubla jsem 16 kilogramů, hladina cukru v krvi se mi snížila, tudíž už nebylo nutné brát léky, jen dodržovat dietu.“ Ta spočívá v malých a pravidelných porcích jídla. „Celkem se jedná o pět jídel, to poslední jím v šest hodin večer. Důležitá je zelenina, naopak vyhýbám se veškerým sladkostem. Co se týče ovoce, tak to vyjma hroznového vína mohu jíst, ale nanejvýš jen deset dekagramů denně.“

Každá úprava jídelníčku by neměla být utrpením, ale dlouhodobě přijatelnou...

Paní Hedvika také začala chodit na delší procházky a vůbec začala vést aktivnější život než doposud. Navštěvuje galerie či divadelní představení a její stav se rapidně zlepšil. Právě životní aktivita a pohyb diabetikům výtečně prospívají. „Stačí najít každý den 30 minut na pohyb, a tím nemyslím ničení se ve fitku. V tom je ten vtip, stačí ostrá chůze a v létě ji proložit kolem nebo třeba plaváním,“ podotýká Milan Kvapil.

Sladké není zcela tabu

Kolem diabetu panuje řada mýtů, které jsou mezi lidmi hluboce zakořeněné. Jedním z nich je, že diabetes znamená pro nemocného konec jeho oblíbených jídel. Pokud diabetik nebyl dosud zvyklý ládovat se kilogramy čokolády nebo salámů denně, není důvod, aby se svých milovaných pokrmů nadobro vzdal. Jen je nutné omezit velikost porce a někdy také změnit způsob přípravy. Maso nebude smažené, ale třeba pečené, člověk může objevovat nové kulinářské postupy.

Diabetes v Česku v číslech

Z odhadovaných 387 milionů lidí na světě s cukrovkou 2. typu 

  • Asi polovina je diagnostikována 
  • Z nich asi polovině je poskytována péče 
  • Z nich asi polovina dodržuje doporučené léčení 
  • Z nich asi polovina dosahuje žádoucích výsledků 
  • Z uvedeného vyplývá, že pouze asi 6% lidí s diabetem žije bez komplikací s ním spojených. 
  • Situace se ovšem výrazně liší podle jednotlivých zemí

Zdroj: Novo Nordisk annual report 2014

Rovněž automaticky neplatí, že by diabetici neměli jíst vůbec nic sladkého. Při přípravě sladkých pokrmů je však namístě použít umělá sladidla nebo zvolit zdravější přísady v podobě jogurtu, tvarohu, ořechů a celých zrn.

Ale pozor, ne všechna umělá sladidla jsou zdraví prospěšná, jejich využití je třeba konzultovat s lékařem. Obecně platí, že diabetici mohou konzumovat široké spektrum normálních produktů. Jen je potřeba změnit velikost porcí, způsob úpravy a vyloučit některé nebezpečné složky stravy. Nákup takzvaných dia potravin tak není naprostou nezbytností.

Pokud člověk zmíněná pravidla dodržuje, riziko komplikací spojených s diabetem se výrazně snižuje. Samozřejmě že nemoc se u každého projevuje individuálně a umí si najít své cestičky, jak znepříjemnit život. V takových případech lze využít řadu moderních léků, které jsou hrazeny zdravotními pojišťovnami.

V posledních deseti letech přibylo více než 100 tisíc pacientů, kteří se léčí s cukrovkou 2. typu. Řada dalších pacientů o své nemoci nemá tušení, protože nenavštěvují pravidelné preventivní kontroly u praktického lékaře.

Autor:
Témata: lékař, jídlo, Česko, Praha