Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Němci vyléčili prvního pacienta s nemocí AIDS

Věda

  19:31
Němečtí lékaři oznámili, že se jim podařilo zvítězit nad virem HIV. Více méně shodou okolností uspěli u asi čtyřicetiletého muže, původem Američana.

Boj proti AIDS. foto: Reuters

Celý příběh začal už v únoru 2007. Muž nakažený AIDS měl tu smůlu, že se u něj objevila navíc leukémie a Gero Hutter z univerzitní nemocnice Charité v Berlíně se společně s kolegy z dalších pracovišť rozhodl pro transplantaci kostní dřeně.

Nemocný dostal kmenové buňky z kostní dřeně od dárce, který byl nositelem genetické mutace poskytující ochranu před AIDS. Tuto specifickou vlastnost dědičné informace odhalili výzkumníci už dříve – častěji se vyskytuje u Evropanů (tam se jí pyšní dokonce až jedno procento lidí).

Nový útok nemoci
Po úspěšné transplantaci musel nemocný absolvovat silnou chemoterapii a ozařování. Přestal ale brát léky na brzdění množení virů HIV, a přesto se u něj žádné neobjevily.

Jenže po 13 měsících opět udeřila leukémie. Pacient prodělal znovu stejnou léčbu – dostal buňky kostní dřeně od totožného dárce jako poprvé.

Vědci s obavami čekali, zda nepropukne AIDS, ale to se nestalo. Úspěchem se berlínský tým nyní chlubí v on-line vydání odborného časopisu Bloood.

Přehnaný optimismus ale není na místě. Popsaný postup se ale určitě hned tak nestane lékem ordinovaných pacientům s AIDS. Léčba spojená s likvidací imunitního systému je podle Michaela Saaba, lékaře z AIDS centra na univerzitě v Alabamě, velice riziková.

"I když člověk přežije transplantaci, hrozí další komplikace neslučitelné s životem," podotýká Michael Saab. Mimo to by podle něj taková léčba byla neuvěřitelně nákladná.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!