Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Nemoci žil lidé dlouho podceňují. Pak už může být pozdě

Zdraví

  9:30
Nedostatek specializovaných center a odborných ambulancí, ale především nezájem pacientů o vlastní zdraví. To jsou důvody, proč lidé nechávají onemocnění žil dojít do pokročilého stadia. K lékaři pak přicházejí, když už je pozdě.
Křečové žíly (ilustrační foto).

Křečové žíly (ilustrační foto). foto: Shutterstock

Bolesti nohou, křeče a pocit těžkých končetin - řada lidí má pocit, že má ve vyšším věku na takové potíže právo. Ale opak je pravdou: „Není pravda, že problémy se žilami jsou výhradně následkem přirozeného stárnutí. Jde o nemoc v 95 procentech danou geneticky, nelze ji tedy úplně vyléčit. Jakmile se objeví první příznaky, musí započít léčba – a ta je celoživotní,“ zdůrazňuje Robert Vlachovský z Centra žilní chirurgie Vascumed a II. chirurgické kliniky Fakultní nemocnice u sv.Anny v Brně. Jeho nejmladší pacientkou je 17letá atletka, která k němu přišla s poměrně velkými křečovými žilami.

Chronické žilní onemocnění je jednou z nejčastějších nemocí dospělé populace u nás a podle odborníků pacientů dál přibývá. Odhady hovoří o tom, že v České republice má se žilami problémy každý druhý až třetí člověk. „Velké množství pacientů se s tímto problémem k lékaři nedostaví vůbec, tudíž nezahájí léčbu včas. Většinou totiž mají lidé tendenci považovat bolesti nohou, otoky a další popsané potíže za projev únavy po práci nebo za příznak stárnutí, nadměrné fyzické námahy či důsledek obezity,“ říká doktor Vlachovský.

Mnoho pacientů příznaky bagatelizuje a považuje za normální se s nimi smířit. To by mohlo vysvětlit fakt, že je v naší republice více závažnějších stadií tohoto onemocnění než v zahraničí. Přitom i lehčí stadia onemocnění žil nepříznivě ovlivňují kvalitu života, o těžších ani nemluvě.

Příčiny nemocí žil jsou různé. K nejčastějším patří dědičné faktory, věk, hormonální vlivy, při určité dispozici i dlouhodobé užívání antikoncepce, nadváha, nedostatek pohybu, dlouhodobé stání a sezení, nevhodný životní styl.

Jedná se o zánětlivé onemocnění, při kterém se poškozuje žilní stěna, následně i žilní chlopně a vzniká tím žilní hypertenze neboli městnání žilní krve v končetinách. Tím se výrazně zhoršuje odtok žilní krve z končetiny.

Jaké jsou první příznaky křečových žil?

Jakými metodami se dá toto onemocnění léčit?

Proč jsou nebezpečné výdutě aorty a jaké pacienty ohrožují?

Odpovědi najdete ve středeční příloze Medicína a věda v LN

Autor: