Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Nemocnice odmítají transplantovat rohovky, čekají na novelu zákona

Zdraví

  7:00
PRAHA - Na transplantaci rohovky musí pacienti čekat týdny až měsíce. Nyní hrozí, že se čekací lhůty ještě více prodlouží, protože rohovek je kvůli nejasnému výkladu zákona o zdravotních službách nedostatek. Chirurgové i pacienti čekají na jeho novelu, kterou má na stole k dopracování ministerstvo spravedlnosti. Pro novou ministryni Helenu Válkovou je prý náprava současného stavu prioritou.

Operace očí. foto: Shutterstock

Transplantace rohovky je často poslední možností, jak nemocnému vrátit zrak. Nový občanský zákoník však postavil před lékaře otázku, zda je taková transplantace v souladu se zákonem, který nově požaduje souhlas zemřelého. Často tak ze strachu před zákonem raději oční rohovku zemřelému bez jeho písemného souhlasu neodeberou a oční kliniky jsou pak nuceny kvůli jejich nedostatku odvolávat operace.

„Od začátku roku jsme museli rušit několik naplánovaných transplantací rohovky, na které byli pacienti v pořadníku několik týdnů až měsíců. Pro mnohé pacienty, kteří na operaci s nadějí čekali, to bylo velké zklamání,“ uvedl Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini.

ČTĚTE TAKÉ

Váhání lékařů nad tím, jestli rohovku zemřelým transplantovat, je způsobeno nejasností v zákonu o zdravotních službách, kam problematika transplantací spadá. Při klasické transplantaci souhlas zemřelého být nemusí. U transplantace rohovky je to složitější, protože po její transplantaci se s rohovkou ještě pracuje a pacientovi není transplantována rovnou z těla dárce jako u ostatních orgánů. "V zákonu o zdravotních službách není popsáno zcela jasně, zda se i v tomto případě jedná o transplantaci stejné úrovně, proto se některá zařízení rozhodla rohovky raději netransplantovat," říká Radek Policar, přednosta Ústavu sociálního lékařství a veřejného zdravotnictví Lékařské fakulty Masarykovy univerzity.

Občanský zákoník snížil počet pitev na desetinu

Fakt, že se o problematice transplantování očních rohovek začalo mluvit až v současné době, si Policar vysvětluje zvýšením pozornosti médií o odmítání pitev nemocnicemi v souvislosti s nejasnostmi v občanském zákoně. "Problém transplantace rohovek není nový, ale zdá se, že si v souvislosti s prováděním pitev někdo pořádně přečetl zákon o zdravotních službách a zjistil, že se odběry prováděly ne úplně optimálně. Jsou tam stanoveny ne úplně nutné formální požadavky," vysvětluje Policar. Nemožnost některých pitev a transplantace rohovek by měla vyřešit novela zákona o zdravotních službách, kterou podle informací Policara bude nová ministryně spravedlnosti Helena Válková připravovat přednostně.

Patologům komplikuje práci zase občanský zákoník, který zapříčinil, že od začátku roku byla vykonána desetina pitev v porovnání s loňskem. A pokud nedojde k revizi jedné věty nového občanského zákoníku, hrozí, že v Česku v průběhu několika let budou chybět patologové. "Nemocnice nemohou vykonávat až třetinu pitev, což má zásadní důsledky ve vzdělávání mediků a patologů," řekl v rozhovoru pro server Lidovky. cz předseda odborné společnosti patologů Aleš Ryška. (Celý rozhovor si přečtěte ZDE.)

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!