Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Nemocniční pokoj jako luxusní hotel. Thajsko je přední velmocí zdravotní turistiky

Zdraví

  6:15
Bangkok/Praha - Země, která se ve světě proslavila zručností svých masérek, nabízí lidem bažícím po tělesné a duševní pohodě a pevném zdraví mnohem širší nabídku služeb spadajících do odvětví zdravotní péče, wellness a lázeňství.

Ilustrační foto foto: Pexels

Mnozí cizinci se rádi nechávají hýčkat v soukromých thajských nemocnicích. Někteří se třeba v rámci dovolené podrobí celkové zdravotní prohlídce, jiní do země míří kvůli plastickým operacím, pro které má Thajsko dostatek vynikajících specialistů. 

Masáže mají prý podobný účinek jako analgetika

Elitní thajské nemocnice zaměřené na zahraniční klientelu přitom slibují, že pacientovi se dostane nadstandardní péče i na západní poměry. Přívětivý a vždy usměvavý personál je zahrnut v ceně. Thajské ministerstvo zdravotnictví uvádí, že v loňském roce zemi navštívilo ze zdravotních důvodů zhruba 3,3 milionu cizinců, což tamní ekonomice přineslo přibližně 48 až 49 miliard bahtů (zhruba 34 miliard korun). Jako zdravotnickou destinaci využívají Thajsko nejen lidé ze Západu, ale i obyvatelé sousedních zemí. 

Někteří se kvůli tomu naučí i thajsky, řekl českým novinářům Sranjú Čanate, ředitel bangkocké nemocnice Kluaynamthai Hospital. Thajské ministerstvo zdravotnictví se odvolává na „přední světové magazíny“, když tvrdí, že Thajsko je „nejlepší destinací pro cesty za zdravím“ a také že dvě thajské nemocnice, Bamrungrad a Samitivedž v Bangkoku, patří mezi ty vůbec nejlépe hodnocené na světě. 

Jak se dožít ve zdraví sto dvaceti let? Stimulovat mozek a hlídat si váhu

Nejstarší soukromou nemocnicí v Thajsku, a zároveň nejvyhlášenější, je právě BNH Bumrungrad v Bangkoku. Už před 120 lety, kdy ji založili britští usedlíci, byla zaměřena na zahraniční klientelu a tak je tomu do značné míry dodnes. Cizinci tu tvoří 45 procent pacientů, z toho 55 procent jsou lidé trvale žijící v Thajsku. Pro ně jde o nejznámější všeobecnou nemocnici. 

Na první pohled jde o nadstandardní zařízení a některé nemocniční pokoje připomínají spíš luxusní hotel. Nejstarší thajská soukromá nemocnice přitom neposkytuje služby spjaté s byznysem s krásou, které jinak tvoří nedílnou součást thajské zdravotnické turistiky. Zato je první nemocnicí v Asii s mezinárodní akreditací Joint Commission International (JCI) a mezi cizinci, včetně těch, kteří se v Thajsku trvale usadili, je vyhlášená poskytováním komplexní péče západní úrovně. 

Nutno však podotknout, že luxus není zadarmo a lze tu potkat více lidí z Blízkého východu či ze Západu než běžných Thajců. S 580 lůžky a více než 30 specializovanými centry přitom patří mezi největší soukromé nemocnice v jihovýchodní Asii. Ročně je v ní ošetřeno nebo léčeno přes 1,1 milionu pacientů, z toho více než 520 000 cizinců. 

Hovězí rendang, laksu s krevetami a krabí rolky. Pravá chuť Asie uprostřed Prahy

Thajské zdravotnictví si i ve svém průměru udržuje velmi dobrou úroveň. „Thajci se o své zdraví velmi starají a poctivě chodí na preventivní prohlídky. Thajské zdravotnictví je na celkově dobré úrovni, i obyčejné nemocnice,“ potvrzuje 32letý Praphart Rasinanont. 

„Před deseti lety byl rozmach thajské zdravotnické turistiky výsledkem oslabeného bahtu, díky čemuž tu byly zdravotnické služby levnější než jinde. Pokud chcete být ve zdravotnické turistice konkurenceschopní dnes, nemůžete se spoléhat jen na nízké náklady,“ řekla marketingová šéfka Bumrungrad Hospital Napas Paorohitjaová deníku Bangkok Post. Důležitou konkurencí se přitom podle ní stávají země jako Malajsie, Singapur a Vietnam. V přidanou hodnotu je podle ní třeba proměnit pověstnou thajskou pohostinnost.V nemocnici Bumrungrad se to v praxi projevuje například tím, že najala tlumočníky do 14 jazyků, zřídila muslimskou modlitebnu a nabízí halál jídlo. 

Nemocnici sice v poslední době navštěvuje stále více Číňanů a dalších Asiatů, ale většinu zahraničních klientů tu tvoří pacienti z Blízkého východu. Podíl zahraničních a thajských pacientů je přitom zhruba vyrovnaný. 

„Cizinci si nejčastěji nechávají udělat celkové vyšetření, následují návštěvy zubaře a kardiovaskulární zákroky. Přijíždějí často ze zemí, kde zdravotní pojištění nepokrývá náročnější úkony,“ řekla českým novinářům Saovapa Džongkitipongová, ředitelka divize mezinárodní zdravotnické politiky na thajském ministerstvu zdravotnictví.

Autor:

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč
2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.