Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Zdraví

Neobsahuje žádné léčivé složky. Přitom placebo léčí

Medicína - ilustrační fotografie.

Medicína - ilustrační fotografie. foto: Shutterstock

Když se za 2. světové války americká armáda vylodila v Itálii, byla bombardována Němci. Ztráty byly velké a účinných léků k tišení bolesti ubývalo. Raněným začali podávat injekce neúčinných látek. Lékař jim ale řekl, že jim píchl morfium. Zraněným se ulevilo. Zázrak? Kdepak, „jen“ ukázka placebo efektu. Mysl utišila bolest.
  6:57

Termínem placebo se myslí látka, která neobsahuje žádné léčivé složky, ale lékař o ní pacientovi řekne, že to je výborný lék. Ukazuje se, že u některých nemocných se poté projeví pocit většího či menšího zlepšení zdravotního stavu (tomu se pak říká placebo efekt). Obvykle se to vysvětluje psychikou pacienta, jeho vírou, že nový lék mu opravdu pomůže.

Placebo je mnohými považováno za důkaz samoléčebných schopností člověka. Jiní odborníci je však stále považuji za kontroverzní a nedají dopustit na současnou medicínu založenou na vědeckých důkazech. Ta ale není podle psychiatra, publicisty a velkého zastánce placeba Radkina Honzáka dokonalá a pro řadu nemocných, především těch s takzvanými funkčními poruchami, nenabízí rozumné řešení.

Vedle medicíny založené na důkazech tu například existuje také medicína založená na zkušenosti. „To, že medicína důkazů nenašla nic, co by odpovídalo akupunkturním drahám, přece neznamená, že akupunktura nefunguje,“ argumentuje jiným příkladem doktor Honzák.

Nestor české psychiatrie tvrdí, že placebo efekt nemá jednotný princip. „Je to složitý fenomén, který může mít několik mechanismů. Zdravotní stav se totiž může zlepšit už na základě víry nebo představy, jež nastartují samoléčicí proces, který například potlačí bolest. A já mohu dokázat, že byl spuštěn takzvaný opioidní systém v mozku, který tiší bolest – když totiž opioidní systém pomocí jiných medikamentů utlumím, přestane placebo efekt působit. Tento postup je důkazem, že placebo reálně funguje,“ popisuje psychiatr Honzák.

Placebo jako porovnání

Placebo se v současnosti využívá při testech léčebných účinků nových medikamentů. Jednoduše řečeno, část nemocných dostane lék, další jen látku bez léku, třeba slanou vodu. Pacienti nevědí, co užijí, a z výsledků bymělo být jasné, jak léčivé látky – na rozdíl od neúčinných, tedy placeba – působí. Jestliže zkoumaný lék má lepší výsledky než placebo, považuje se za účinný. Pokud však jeho léčebné působení je obdobné, jaké při těchto testech vykázalo placebo, nepovažuje se lék za funkční a jeho případné pozitivní účinky se vysvětlují čistě placebo efektem.

Jak funguje placebo

  • Pacient očekává, že se jeho stav díky této léčbě zlepší.
  • V mozku se vytváří dopamin – přenašeč signálů mezi nervy, který se uvolňuje při běžných příjemných aktivitách, jako jsou například příjem potravy, sex či sport, a spouští pocity bezpečí a blaha.
  • Pacient dostane placebo v podobě pilulky bez léčivé látky nebo neúčinné léčivé procedury
  • Mozek vysílá do těla příznivé signály.
  • Příznaky potíží se zmírní nebo úplně zmizí.

Medicína dvacátého století takto začala využívat placebo ve snaze oddělit zrno od plev a zavedla klinické studie nových léků, při nichž ani sami lékaři nevědí, zda podávají medikament, nebo placebo. Díky tomu pak mají být výsledky, vyhodnocené pomocí statistiky, co nejobjektivnější. „Placebo je zde použito jako neexistující lék. Přitom je na něm ale zajímavé, že léčí. Za příznivých okolností mohou dokonce na placebo reagovat všichni účastníci studie, kterým bylo podáno,“ říká Radkin Honzák.

V minulém roce vyšla kanadská studie shrnující výsledky šestnácti amerických prací sledujících účinnost léků proti bolesti. Ukázalo se, že při delším intervalu sledování, jak placebo působí, se výsledky dosažené pomocí placeba přiblížily výsledkům aktivních látek proti bolesti natolik, že významný rozdíl mezi nimi zmizel – útlum bolesti ve skupině placeba byl téměř stejný jako ve skupině léčené pomocí léků. Tato studie vyvolala i pochybnosti o účinnosti léků testovaných v posledních letech.

Otázka zněla – co vlastně léčilo? „Mlčky se předpokládá, že v placebové větvi studie se nic neděje. Ale i tam může dojít ke spontánnímu uzdravení. Současná medicína totiž zcela opomíjí otázku samoozdravných mechanismů,“ upozorňuje Radkin Honzák.

Modlitba i pro nevěřící

O placebu se také někdy tvrdí, že si jím člověk nemůže pomoci sám, vždy u toho prý musí být důvěryhodná osoba, která mu připomene chvályhodné účinky prostředku (placeba) a nastartuje u něj léčebný proces.

Doktor Honzák si to nemyslí. „Když budete užívat něco, čemu budete věřit, ať už na základě reklamy, nebo na základě předchozí zkušenosti, už nepotřebujete nikoho, aby byl efekt spuštěn. A nemusíte mít ani hmatatelný lék. Například modlitba je skutečně užitečná pro ty, kteří věří. Ale často pomůže i těm, kteří nevěří, protože v momentě úzkosti se k ní jako k řešení upnou,“ vysvětluje.

Podle psychiatra Honzáka nevěnují dosud lékaři placebu dostatečnou pozornost. V podmínkách našeho právního systému je ani nelze podat, protože pacient musí být o léčbě plně informován, což by v některých případech užití placeba nebylo možné.

Stále se prodává

Na první pohled to tedy vypadá, že placebo není v seznamu oficiálně uznávaných léků, kterému se říká lékopis a který je platný i u nás. To bychom však farmakologické firmy podcenili.

„V lékopisu jsou homeopatické přípravky, o kterých zmíněná důkazová medicína tvrdí, že jsou neúčinné. A byly země, které oficiálně a bez receptu prodávaly medikament pod názvem Obecalp, což je slovo placebo čtené pozpátku. Úspěšně se využíval u dětí. Farmaceutické firmy z placeba rovněž těží. Dnes můžete za tisíce korun nakoupit i zcela neúčinné prostředky,“ shrnuje Radkin Honzák.

Skutečně optimálním využitím placeba pro smysluplnou pomoc pacientům v blízké budoucnosti si však doktor Honzák není příliš jistý. „Zdravotnický systém je příliš nepružný a krmí příliš mnoho skupin, takže s ním lze pohnout jen velmi obtížně. Říkal to už Havlíček: Plivni si stokrát do moře, ono se nezpění!“ uzavírá Radkin Honzák.

Současná medicína opomíjí otázku samoozdravných mechanismů, na jejichž principu zřejmě placebo efekt funguje

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!