Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Neplodné páry mají absolvovat komplexní vyšetření

Zdraví

  7:00
Páry, které marně usilují o početí dítěte, by podle lékařů měly absolvovat komplexní vyšetření.
Těhotenský test - ilustrační foto

Těhotenský test - ilustrační foto foto: Shutterstock

Lékaři z Centra asistované reprodukce ve Fakultní nemocnici Brno (FNB) se setkali například se ženami, které neúspěšně absolvovaly několik cyklů asistované reprodukce, aniž se vědělo, že příčinou neplodnosti je u nich myom v děloze. Po jeho odstranění mnohé otěhotněly přirozenou cestou, řekl novinářům šéf centra Igor Crha.

Lékařská věda se podle Crhy v minulosti také velice soustředila na vytvoření embrya v laboratoři. Daleko menší pozornost se však už věnovala zavedení embrya a jeho úspěšnému navázání na děložní sliznici. "Myomy, endometrióza a další patologie mohou tuto implantaci zhoršovat. Proto je důležité správné vyšetření a pátrání po příčinách," řekl Crha.

Problémy s početím dítěte má v Česku kolem 15 procent párů. Přednosta gynekologiko-porodnické kliniky FNB Pavel Ventruba dnes o poruchách plodnosti mluvil jako o civilizační chorobě. Zdůraznil faktor věku - žena do 25 let má trojnásobnou šanci na otěhotnění oproti ženě starší 35 let.

Metody asistované reprodukce pomohou v ČR k otěhotnění zhruba 35 procentům párů. Podle Ventruby však nelze toto číslo srovnávat s minulými údaji. Úspěšnost léčby podle něj rozhodně stoupá, neboť dítě dnes mohou mít i lidé, kteří by na to dřív kvůli své diagnóze vůbec nemohli pomýšlet. V populaci jako celku však lidí s poruchami plodnosti přibývá.

Lékaři v této souvislosti mluví hlavně o stoupající mužské neplodnosti. Na potížích s otěhotněním se dnes podílí ze 42 procent. Svědčí o tom i počet párů, u nichž lékaři ve FNB jako vhodnou metodu asistované reprodukce zvolili zavedení zpracovaného spermatu do ženiny děložní dutiny. V roce 2009 se zákroků uskutečnilo 374, loni už 466.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!